• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Güçlü sanayi güçlü marka
06 Kasım 2012 Salı 13:49

'Güçlü sanayi güçlü marka'

Türkiyede otomotiv yan sanayi üretiminde söz sahibi firmaların çatı kuruluşu olan TAYSADın 2. Konya Üye Toplantısı Konya Sanayi Odası ev sahipliğinde gerçekleştirildi.
Türkiye’de otomotiv yan sanayi üretiminde söz sahibi firmaların çatı kuruluşu olan TAYSAD’ın 2. Konya Üye Toplantısı Konya Sanayi Odası ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Toplantıda, otomotivin dünyanın 5. büyük ekonomisi olduğuna vurgu yapılarak, sektörün bugünü ve geleceği ile ilgili istişare yapıldı.
Toplantıya Konya Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, Konya Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Öztürk, TAYSAD Yönetim Kurulu Üyeleri, KSO Yönetim Kurulu Üyeleri, üniversitelerin temsilcileri ile sektör temsilcileri katıldı.
Toplantının açılış konuşmasını yapan Konya Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Ali Acar, otomotiv sektörünün dünya cirosunun 2 trilyon Euro civarında olduğunu, bu rakamın dünyanın en büyük 5. ekonomisi olan Fransa’nın büyüklüğüne denk geldiğini anlattı. Otomotiv yan sanayinin Konya için de çok önemli olduğuna işaret eden Acar, sektörün Konya’da doğrudan 8 bin kişiye istihdam sağladığını söyledi.
Konya otomotiv yan sanayi sektörünün ihracatta da iyi bir performans gösterdiğinin altını çizen Acar, “2004 yılında 69,5 milyon dolar ihracat yapan Konya otomotiv yan sanayi sektörü, 7 yılda ihracatını 3’e katlayarak 2011 yılında 210 milyon dolar ihracat yapmış, bu yılın ilk 9 ayında ise yaklaşık 205 milyon dolar ihracat gerçekleştirmiştir. Bugün 95 farklı ülkeye ihracat yapan Konya Otomotiv Yan Sanayi Sektörü’nde 350 firma faaliyet göstermektedir” diye konuştu.
 
TAYSAD: Güçlü Sanayi Güçlü Marka
TAYSAD (Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği) Başkanı Dr. Mehmet Dudaroğlu ise, Konya’da başarılı bir otomotiv yan sanayi sektörü olduğunu, TAYSAD’la Konya arasındaki işbirliğinin artarak devam edeceğini söyledi. Amaçlarının otomotivde ana sanayinin ve yan sanayinin gücünü ortaya koyarak, sektörün marka değerini artırmak olduğunu ifade eden Dudaroğlu, “Güçlü Sanayi Güçlü Marka sloganıyla Yeni Yönetimimizle 2012 yılının Mart ayında göreve geldik. Güçlü bir sanayi için Türkiye’de ilk kez hazırlanan Türkiye Sanayi Strateji Belgesi ve 2023 İhracat Stratejisinin takipçisi oluyor, bu hedeflerin gerçekleşmesine önemli oranda katkıda bulunuyoruz” şeklinde konuştu.  Konya’da olmaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade eden Dudaroğlu, Türkiye’nin en önemli sorunun da sermaye yetersizliği olduğunu sözlerine ekledi.
 
Dünyanın büyümesi ABD’ye bağlı
Otomotiv sektör temsilcilerinin yoğun ilgi gösterdiği TAYSAD-Konya buluşmasına katılan Ekonomist Dr. Yaşar Erdinç de, ‘Küresel Ekonomi ve Gelişmeler’ konulu bir sunum yaptı. Dünyanın büyümesinin ABD’nin büyümesine bağlı olduğunu anlatan Ekonomist Dr. Yaşar Erdinç, dünyanın toplam milli gelirinin 60 trilyon dolar olduğunu, bunun dörtte birini, yaklaşık 15.5 trilyon dolarını ABD ekonomisinin oluşturduğunu, dolayısıyla dünyanın büyümesinin de ABD’nin büyümesine bağlı olduğunu vurguladı.  ABD’nin ayrıca 1 yılda 15 trilyon dolar da tükettiğine dikkat çeken Dr. Erdinç, “ABD’de de yaşanan yüzde 3’lük bir küçülme bile tüm dünyayı etkiliyor” dedi.
 
2013 Mart’tan büyüme yavaş yavaş başlayacak
Erdinç, Dünya ekonomisinin kırılgan gittiğini, ancak bunun karamsar bir bakış açısı olmadığını, büyümenin gelmemesinin neredeyse imkansız olduğunu söyledi. Avrupa ve ABD’de krizden dolayı bankaların batmasına izin verilmeyeceğini anlatan Erdinç, “Bütün Merkez Bankaları Avrupa’daki bir bankanın batmaması için bir araya geliyor. Avrupa’da bir banka batsın domino etkisiyle hepsi gider. Dolayısıyla bankaların batmasına izin verilmeyecek ve önümüzdeki dönemde bir büyüme gelecek. Ancak bununla birlikte enflasyon da artacak” şeklinde konuştu.
Türkiye’yi de değerlendiren Erdinç, Türkiye’nin kendi yolunda iyi gittiğini, ancak frene biraz sert basıldığını, özellikle yeni çek yasasından sanayinin çok kötü etkilendiğini bildirdi. Erdinç, dünya ve Türkiye ile ilgili şu öngörülerde bulundu: “2013’ün Mart ayından sonra Avrupa’da büyüme yavaş yavaş başlayacak. Bu da Türkiye için iyi bir durum. Türkiye’de döviz kurlarının istikrarlı gideceğini düşünüyorum. Dolarda çok büyük hareketler beklemeyin, Euro’yu kısa vadede yukarı yönlü bekliyorum.”
 
Yalın Düşünce ile Daha Fazla
Toplantıda konuşan Yalın Enstitü Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cevdet Özdoğan da, sunumunda yalın üretim ile daha fazla kazanımdan bahsetti. Özdoğan” Rekabetin yoğun yaşandığı günümüzde rekabet edebilme yeteneğimizi arttıracak en önemli etkenin israfları azaltmak olduğunu hepimiz biliyoruz. Sadece yalın üretim tekniklerini uygulamak mı bizi başarıya ulaştıracak. Tabi ki cevap sadece bununla kısıtlı değil. Uygulamaları şirket kültürü haline getirerek, firma sahibinden en alt seviyeye kadar bu yayılımı sağlayabilmektir. Biz de destek verdiğimiz firmalar için gerekli analizleri yaparak onlara bu değişimi sağlamaları adına yol gösteriyoruz” dedi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA