• Konya25 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Güçlü Bir Hafıza İçin
01 Mart 2009 Pazar 11:54

Güçlü Bir Hafıza İçin

Yeterli uyku alınmaması durumunda kişinin bellek, dil becerisi ile bilişsel fonksiyonların işlevlerinde bozulma meydana geliyor.
İstanbul'daki özelbir hastanede görev yapan Nöroloji Uzmanı Dr. Ferda Korkmaz, AAmuhabirine yaptığı açıklamada, tıp adamlarının uykuyla ilgili henüzbilmediği çok şey bulunmasına rağmen bedenin onarımı, çeşitli madde vehormonların sentezi, hafızanın yapılandırılması ve psikolojikdinlenmenin, uykunun belirli dönemlerinde gerçekleştiğinin bilindiğinisöyledi.

Uykunun tekdüze bir süreç olmadığına, ''uykuya dalış'', ''yüzeyseluyku'', ''derin uyku'' ve ''rüya ile ilişkili REM (rapid eye movement hızlı göz hareketleri)'' olmak üzere 4 dönemi bulunduğunu kaydeden Korkmaz,uyku süresinin yaşla birlikte değişmekle birlikte herkesin uykusüresinin kendine has olduğunu, bunu değiştirebilmenin pek mümkünolmadığını belirtti.

Korkmaz, bazı kişilerin günde 12 saat, bazı kişilerin ise 4 saat uykuya ihtiyaç duyduklarını bildirerek, şöyle konuştu:

''Ancak toplumda birçok erişkinin ortalama uyku süresi 6-8 saattir.Yaşla birlikte hem uyku süresinde hem de uyku mimarisinde değişikliklerolur. İnsanlar yaşlandıkça, toplam uyku süresinde ve rüyayla alakalıuyku evresinde geçen sürede bir düşüş başlar.Yeni doğmuş bir bebek günde 16 saat uyur, rüya ile ilişkili REM dönemioldukça yoğundur. Buna karşın bebeğin 30 yaşındaki annesi, eğerşanslıysa günde 6 saat uyur ve bu sürenin sadece dörtte birlik bölümünüREM'de geçirir.''

''Uykusuz kalındığında bozulan ilk işlevlerden biri de bellek, dilbecerileri, soyut düşünme ve değerlendirme gibi bilişselfonksiyonlardır'' diyen Korkmaz, sözlerini ''Geç saatlere dek uykusuzkalmak bir süre sonra kişide bellek sorunlarının oluşmasına yol açar.Verimli bir iş yaşamı için kişinin ortalama 8 saat uyuması gerekir''diye sürdürdü.

Orta yaşlardan itibaren uyku süresinin azalmaya başlamasının yanı sırauykunun karakterinin de değiştiğine dikkati çeken Korkmaz, buyaşlardaki insanların rüyayla ilişkili evrede daha az uyurken, yüzeyseluyku dönemlerinin daha uzun sürdüğünü söyledi.

Korkmaz, insanların yaşlandıkça daha erken uyuyup daha erkenkalktıklarını, gençlerde ise tam tersi bir durumun söz konusu olduğunubelirterek, şöyle devam etti:

''80'li yaşlarda bu değişiklik daha belirgindir. Gün içindekiuyuklamalarla birlikte günlük toplam uyku süreleri 6-7 saat olabilir.Bu kişiler gün içinde birçok kez uyuklasalar da bunların toplamınadiren bir saati geçer. Yaşlıların günde 8-10 saat uyumaları gerektiğisöylemi doğru değildir.''

-UYKUSUZLUK

Uykudan yoksun kalan kişilerin bazı olumsuzluklar yaşadığını ifade eden Ferda Korkmaz, şu bilgileri verdi:

''Uykusuz kalan kişide, gün içinde uykulu olma halinin yanı sıradüşünmeyle ilgili sorunlar da ortaya çıkıyor. Yeni şeyleri öğrenme dahayavaş gerçekleşiyor, bellek ile ilgili ve karar verme süreçlerindesorunlar yaşanabiliyor. Uyku yoksunluğu dışında birtakım uykurahatsızlıklarında da özellikle uykuda solunum bozukluklarında, uykumimarisindeki ve kan oksijen düzeyindeki değişikliklerin tetiklediğiolaylar, ciddi bilişsel ve bedensel bozulmalara neden oluyor. Bunlararasında kalp, akciğer ve hormonal hastalıklar yer alıyor.''

Korkmaz, yaşlı kişilerin, uykusuzluk kalmaları halinde kendilerinigençler kadar çabuk toparlayamadıklarına işaret etti. Kişilerin 24 saatboyunca uyanık bırakıldığı bir araştırmada, 70'li yaşlardaki kişilerinkendilerine gelmelerinin, gençlere göre en az bir gün daha uzunsürdüğünün ortaya çıktığını bildiren Korkmaz, cinsiyetin deuykusuzluğun etkisi açısından önemli olduğunu, kadınların erkekleregöre uykusuzluktan daha az etkilendiğini belirtti.

-UYKU SAATİ HESABI-

Kişinin gerek duyduğu uyku süresinin hesaplandığını ifade eden Ferda Korkmaz, bu hesaplamayı şöyle açıkladı:

''Kişi, uyanık olduğu her 2 saat için 1 saatlik uykuya ihtiyaç duyuyor.Yaş ilerledikçe bu değişiyor, uyanık kalınan her 2 saat için 45dakikalık uyku gerekiyor. Başka bir deyişle gün boyunca uyanık kalınanher saat için 'uyku borcu' biriktiriliyor. 16 saatlik bir gününsonunda, genç bir insanın 'uyku bankasına' borcu 8 saate ulaşıyor. Bunakarşılık yaşlı bir kişinin uyku borcu sadece yaklaşık 6 saat düzeyindebulunuyor.''
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA