• Konya3 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Gübrede analiz ücretleri belirlendi
28 Şubat 2012 Salı 11:41

Gübrede analiz ücretleri belirlendi

Kimyevi ve organik gübre piyasa ve şikayet denetimi için alınacak numunelerin analizlerinin yaptırılacağı analiz ve referans kurum laboratuvarları ile 2012 analiz ücretleri belirlendi.
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının bugünkü Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren tebliğine göre, piyasa ve şikayet denetimleri sırasında alınan kimyevi gübre numunelerinin analiz sonuçlarına itiraz edilmesi halinde; Türk Standartları Enstitüsü laboratuvarları ile bu kurumdan yeterlilik belgesi almış olan Gübretaş İzmit Laboratuvarı referans kuruluş olarak belirlendi.

Piyasa ve şikayet denetimleri sırasında alınan organik gübre numunelerinin analiz sonuçlarına itiraz edilmesi halinde de 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu'na tabi hastalıklar yönünden Ankara Zirai Mücadele Merkez Araştırma Enstitüsü, sağlık parametreleri yönünden Ankara Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanlığı, diğer parametreler yönünden de Türk Standartları Enstitüsü Laboratuvarları referans kuruluş olarak belirlendi.

Kimyevi ve organik gübrede bu yıl uygulanacak analiz ve referans kurum ücretlerini de tespit eden tebliğ uyarınca, katı gübrede 14 lira ile 83 lira arasında analiz kurum, 18 lira ile 90 lira arasında da referans kurum ücreti ödenecek. 

Analiz kurum ücreti, sıvı gübrelerde 12 lira ile 83 lira, katı ve sıvı organik gübrelerde de 18 lira ile 138 lira arasında değişecek. Referans kurum ücreti de, sıvı gübrelerde 12 lira ile 90 lira, katı ve sıvı organik gübrelerde 23 lira ile 166 lira arasında uygulanacak. 

Analiz ve referans kurumları belirlenen fiyatların altında fiyat talep edebilecek ancak, üzerinde bir fiyat talep edemeyecek.

Deney ve referans kuruluşları tarafından, analiz ücretlerine ilişkin faturalar, numunelerin teslim tarihinde geçerli olan ücretler üzerinden ilgili bakanlık il müdürlüğü adına düzenlenecek. Ödemeler, düzenlenen faturaların ilgili bakanlık il müdürlüğüne bir üst yazı ile teslim edilmesinden itibaren 30 gün içinde bakanlık il müdürlüğü tarafından analiz ve referans kuruluşunun mevcut veya yeni açılacak hesabına havale edilecek.

Analiz laboratuvarları

Kimyevi Gübre Denetim Yönetmeliği gereği, piyasa ve şikayet denetimleri sırasında alınacak olan kimyevi gübre numuneleri şu laboratuvarlarda analiz ettirilecek:

''Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi/Ankara, Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi/Erzurum, Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi/Adana, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi/İzmir, Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi/Tekirdağ, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi/Samsun, Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi/Konya, Çukurova Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi/ADANA, Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü/Mersin, Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü/Yalova, Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü/Antalya, Zeytincilik Araştırma Enstitüsü/İzmir, Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü/Erzincan, Antep Fıstığı Araştırma Enstitüsü/Gaziantep, Eğirdir Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü/Isparta, Toprak-Gübre ve Su Kaynakları Merkez Araştırma Enstitüsü/Ankara, Atatürk Toprak Su Kaynakları Araştırma Enstitüsü/Kırklareli, Toprak Su Kaynakları Araştırma Enstitüsü/Konya, Toprak Su Kaynakları Araştırma Enstitüsü/Menemen/İzmir, Toprak Su Kaynakları Araştırma Enstitüsü/Tokat, GAP Toprak Su Kaynakları ve Tarımsal Araştırma Enstitüsü/Şanlıurfa, Toprak Su Kaynakları Araştırma Enstitüsü/Tarsus/Mersin, Toprak Su Kaynakları Araştırma Enstitüsü/Eskişehir, Toprak Su Kaynakları Araştırma Enstitüsü/Samsun, Manisa Valiliği Vali Ecemiş Toprak, Yaprak ve Su Analiz Laboratuvarı, Konya Laboratuvar ve Depoculuk A.Ş./Konya, Düzen Norwest Çevre, Gıda ve Veteriner Sağlık Hizmetleri Eğitim Danışmanlık Tic. A.Ş./Ankara, Atmosfer Gıda Turizm Tarım Laboratuvar Danışmanlık Sanayi ve Tic. Ltd. Şti./Antalya, Orbit Ekoloji Grup Lab. Hizm. San. Tic. A.Ş. Torbalı/İzmir, Profesyonel Çevre Analiz Laboratuvar Gıda Tarımsal ve Kalibrasyon Hiz. San. ve Tic. Ltd. Şti./Antalya, Martest Analiz Laboratuvarları San. ve Tic. Ltd. Şti./Mardin, Biyotar Organik Tarım Orman Kimya San. ve Tic. A.Ş./Ankara, Ekmekçioğulları Metal ve Kimya Sanayi Tic. A.Ş./ÇORUM, Doktolab Tarım Araştırma San. ve Tic. A.Ş./Antalya, Deppo Lojistik Orman Tarım Lab. Hizm. Taş. Gıda Su Ür. Mad. Met. Pet. Kim. San. Tic. Ltd. Şti./İzmir''

Organik gübre analiz kuruluşları da şöyle belirlendi: 

''Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi/Ankara, Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi/Erzurum, Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi/Adana, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi/İzmir, Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi/Tekirdağ, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi/Samsun, Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi/Konya, Çukurova Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi/Adana, Toprak-Gübre ve Su Kaynakları Merkez Araştırma Enstitüsü/Ankara, Atatürk Toprak Su Kaynakları Araştırma Enstitüsü/Kırklareli, Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü/Antalya, GAP Toprak Su Kaynakları ve Tarımsal Araştırma Enstitüsü/Şanlıurfa, Zeytincilik Araştırma Enstitüsü/İzmir, Manisa Valiliği Vali Ecemiş Toprak, Yaprak ve Su Analiz Laboratuvarı, Konya Laboratuvar ve Depoculuk A.Ş./Konya, Düzen Norwest Çevre, Gıda ve Veteriner Sağlık Hizmetleri Eğitim Danışmanlık Tic. A.Ş./Ankara, Atmosfer Gıda Turizm Tarım Laboratuvar Danışmanlık Sanayi ve Tic. Ltd. Şti./Antalya, Orbit Ekoloji Grup Lab. Hizm. San. Tic. A.Ş. Torbalı/İzmir, Profesyonel Çevre Analiz laboratuvar Gıda Tarımsal ve Kalibrasyon Hiz. San. ve Tic. Ltd. Şti./Antalya, Martest Analiz Laboratuvarları San. ve Tic. Ltd. Şti./Mardin, Biyotar Organik Tarım Orman Kimya San. ve Tic. A.Ş./Ankara, Ekmekçioğulları Metal ve Kimya Sanayi Tic. A.Ş./Çorum, Doktolab Tarım Araştırma San. ve Tic. A.Ş./Antalya, Deppo Lojistik Orman Tarım Lab. Hizm. Taş. Gıda Su Ür. Mad. Met. Pet. Kim. San. Tic. Ltd. Şti./İzmir''

Piyasa ve şikayet denetimleri sırasında alınacak kimyevi ve organik gübre numunelerinin analiz çalışmalarında uyulacak usul ve esaslar, analiz kuruluşları ile Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü arasında imzalanan bir protokol ile belirlendi. 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA