• Konya10 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Gözler Erdoğana çevrildi
30 Eylül 2013 Pazartesi 09:16

Gözler Erdoğan'a çevrildi

Hükümet, 11 yılda yapılan reformları, bugün açıklayacağı 'Demokratikleşme Paketi'yle taçlandıracak. Reform paketi eğitimden ekonomiye, siyasetten özel hayata Türkiye'de yeni bir dönem başlatacak.

Türkiye, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklayacağı 'Demokratikleşme Paketi'ne odaklandı. Hükümet tarafından bugüne kadar 'hayal paketi', 'süprizler paketi' olarak da adlandırılan adımlar, bugün saat 11:00'de Yeni Başbakanlık binasında açıklanacak. Başbakan Erdoğan'ın, bakanlarla birlikte yapacağı toplantıda 'sessiz devrim' vurgusu öne çıkacak.

DEMOKRATİK MANİFESTO

2002'den başlayarak bugüne kadar atılan adımların devamı olduğu belirtilen düzenlemeler, Türkiye'de yeni bir dönemi de başlatacak.

'Herkes için demokrasi' hedefiyle hazırlandığı belirtilen pakette, 20 ayrı başlıkta düzenlemelerin yer aldığı ifade ediliyor. Başbakan'ın 'güvenlik', 'sivil gözetim ve denetim', 'insan haklarının geliştirilmesi', 'yargı reformu', 'kültürel hakların genişletilmesi ve eğitim alanının demokratikleştirilmesi', 'yerel yönetimlerin güçlendirilmesi' gibi bölümlerde düzenlemeler içeren adımlar, laiklik anlayışından siyasi yapılanmaya, eğitim hayatından sosyal yaşama kadar 40'tan fazla reformu beraberinde getirecek.

İngilizce Arapça ve Kürtçe yayın

Başbakan Erdoğan'ın açıklayacağı 'Demokratikleşme Paketi' Türkçenin yanısıra, İngilizce, Arapça ve Kürtçe dillerine de anlık olarak çevrilecek. Konuşma bunun yanında Kürtçenin lehçeleri Zazaca, Kırmançi ve Soranice olarak da verilecek.

11 yıllık emeğin ürünü

Başbakan Erdoğan'ın 'toplumun birçok kesimini şaşırtacağını' ifade ettiği Demokratikleşme Paketi, yaklaşık 11 yıllık bir çalışmanın ürünü. Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı'nın koordinasyonunda Adalet ve İçişleri bakanlıklarının katılımıyla hazırlanan demokratikleşme paketinde, Alevi çalıştayları, Yeni Anayasa Çalıştayları, Kürt Sorunu Çalıştayları, Dini Azınlık Çalıştayları'nda alınan kararlar ve Akil İnsanlar Heyeti'nin raporları yol gösterici oldu. Gayri müslim vatandaşların sorunlarının çözülmesi ve onların tüm ülke vatandaşları gibi eşit hak ve özgürlüklere sahip olmasına yönelik önlemler de pakette yer buldu. Geçen yıl 2023 Siyasi Vizyon Belgesi'nin açıklandığı AK Parti 4. Olağan Kongresi'nin yıldönümünde kamuoyuna duyurulacak paketle ilgili ayrıntıları ise Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ile Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in anlatacağı kaydedildi.

Anadil müjdesi

Kürt vatandaşların anadilde eğitim sorunu, Başbakan Erdoğan'ın açıklayacağı reform paketiyle birlikte çözüme kavuşuyor. Buna göre özel okullar, İngilizce ve Fransızca olduğu gibi bazı dersleri MEB'in izniyle Kürtçe de okutabilecek

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bugün açıklayacağı 'Demokratikleşme Paketi'nde en dikkat çekici maddenin yıllardır tartışılan 'anadilde eğitim' konusu olduğu belirtiliyor. Anadilde eğitimin önündeki en büyük engel Anayasa'nın 42. Maddesi'nde yer alan 'Türkçeden başka hiçbir dil, eğitim ve öğretim kurumlarında Türk vatandaşlarına ana dilleri olarak okutulamaz ve öğretilemez' ifadesiydi. Hükümet, anadilde eğitimin önündeki bu engeli yine aynı maddedeki 'Eğitim ve öğretim kurumlarında okutulacak yabancı diller ile yabancı dille öğretim yapan okulların tabi olacağı esaslar kanunla düzenlenir' ifadesinden hareketle 5580 Sayılı Özel Öğretim Yasası'nı değiştirerek kaldıracak.

TEMELİ TÜRKÇE

Halihazırda Galatasaray Lisesi, Tevfik Fikret Liseleri'nde temel dersler Türkçe, Fen Bilimleri dersleri ise Fransızca okutuluyor. İstanbul Erkek Lisesi de müfredatı Almanca ağırlıklı olarak işliyor. Başta Robert Koleji olmak üzere birçok okul ise dersleri İngilizceye göre ayarlıyor. Yapılacak çalışma ile bu liselerdekine benzer bir uygulama anadilde eğitim sorununu çözecek. Bu kapsamda Milli Eğitim Bakanlığı'na başvuracak özel okulların anadilde eğitim vermesine izin verilecek.

Pakette farklı lehçeler de var

Anadilde eğitim verilmesine izin verilen okullar, Milli Eğitim Bakanlığı'nın programını ve yönetmeliklerini uygulayacak. Anadilde eğitim veren okullarda sadece Kürtçe eğitimi değil, aynı zamanda farklı dil ve lehçelerde de eğitim verilebilecek. Bu dil ve lehçeler arasında Zazaca, Kurmanca, Lazca, Boşnakça, Çerkezce gibi diller de yer alacak.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • "Tarihi dizilerin ürünlerimize faydası çok"
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA