• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Görmezden risalet dönemi açıklaması
20 Nisan 2013 Cumartesi 09:50

Görmez'den risalet dönemi açıklaması

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, "Peygamberimiz Resulü Ekrem'in risalet döneminin sadece savaşlarla geçmiş gibi gösterilmesi doğru değildir" dedi.
Meridyen Derneği'nce düzenlenen "Sonpeygamber.info Web Portalı 2013 Hadis ve Siret Ödülleri'', törenle sahiplerini buldu.
Bağlarbaşı Kültür Merkezi'nde düzenlenen törene, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun eşi ve Meridyen Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Sare Davutoğlu, Meridyen Derneği Başkanı Saliha Büyükdeniz, İranlı yönetmen ve senarist Majid Majidi ile dernek üyeleri ve akademisyenler katıldı.
Törende konuşan Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Meridyen Derneği tarafından sanal ortamda Hz. Muhammed'in tanıtılması amacıyla hazırlanan ''Sonpeygamber.info'' web portalının önemine işaret etti.
Görmez, sözlerini şöyle sürdürdü:  "Resulü Ekrem'i sanal ortamda insanlığa yeniden anlatmak için giriştikleri teşebbüsü çok önemli bulduğumu ifade etmek isterim. Kendimi de şahsen bu çalışmanın bir parçası olarak gördüğümü ifade etmek istiyorum. Başta Sare Davutoğlu hanım olmak üzere, her üyesiyle görüşme, tanışma imkanı buldum. Bütün hanımefendilere en kalbi şükranlarımı sunuyorum. Biz sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed'i çok farklı çevrelerden öğreniyoruz. Aslında onu en iyi anlatan Kitab-ı Kerim, Kur'an-ı Kerim'dir. Sonra bizzat kendisidir. Aslında kendisinin dilinden rivayetleri topladığımızda otobiyografi denebilecek bir kitap çıkar ortaya. Sonra üçüncü büyük kaynağımız Sahabe-i Kiram'dır. Fakat her sahabenin dilinden biz Resulü Ekrem'i başka başka dinleyebiliyoruz. Henüz bizim insanlara takdim edemediğimiz pek çok yönü olduğunu hatırlatmak isterim."
Görmez, ödül törenine katılan İranlı yönetmen Majidi'nin filmlerinin hepsinin çok güzel olduğunu vurgulayarak, "Yeni filmiyle ilgili kendisiyle görüştük. Yeni filminin senaryosunu bize gönderdi. Büyük keyifle okudum ve az önce müjdesini aldım. Üç ay sonra filmi tamamlanacakmış" dedi.
Film öncesinde Majidi ile görüşmesinde, siyer kitaplarındaki sorunları konuştuklarını dile getiren Görmez, şöyle devam etti: "Siyer kitaplarındaki en büyük sorun, benim öğrencilik yıllarımdan beri gördüğüm sorun, savaş tarihi olmasıdır. Resulü Ekrem'in hayatında savaş vardır. Hem de o savaşlar rahmetin ve adaletin en önemli tecellisidir. Buna hiç kimsenin itirazı yoktur. Ancak hayatında 53 günü işgal eden bütün savaşları bir siyer kitabına koyduğumuz zaman, genç kuşaklar o siyeri okuduklarında sadece Bedir, Uhud, Hayber ve Tebük savaşlarını görmektedirler. Peygamberimiz Resulü Ekrem'in risalet döneminin sadece savaşlarla geçmiş gibi gösterilmesi doğru değildir. Bunu her yerde ifade ediyorum. İlk siyer yazarlarımız tarihçilerdi. Savaş anlatırlardı. Mesela 'Çağrı' filmine bakın. O filmin yüzde 80'i savaş sahneleri içerir. Hz. Hamza merkezli bir savaş filmi olarak takdim edilir. Biz onun bir hadisini de 'Ben rahmet peygamberiyim. Ben savaş peygamberiyim' diye çeviririz. Halbuki hadiste geçen 'melhame' sadece savaş demek değildir. Savaşı da içine alan her türlü zorluk ve sıkıntı demektir."
-İnsan onuru kavramı-
Kutlu Doğum Haftası'nın bu yıl "Peygamberimiz ve İnsan Onuru" temasıyla kutlandığını hatırlatan Görmez, şunları kaydetti: "Hz. Muhammed, yaşadığı dönemde insanlığa çok şey kazandırdı. Biz 'insan onuru'nu arkadaşlarımızla değerlendirirken, 'Onur kelimesi Fransızca bir kavram, dilimize yerleşti, herkes kullanıyor. Aslında bizim daha yüksek kavramlarımız var. İzzet, şeref, itibar ve haysiyet gibi pek çok kavram var. Neden bu kavramı kullanalım?' diye tartıştık. Batıda insan onuru kavramı, onu yaratıcıdan bağımsız hale getirmek için tercih edildi. Bilakis sizin onur dediğiniz şey, yaratıcının insana doğuştan verdiği bir şeydir. Resulü Ekrem'in üzerinde durduğu bütün değerler, insanlık onurunu korumak ve yüceltmek içindir. Bizim herkeste doğuştan olduğuna inandığımız şeydir. Batıdaki algıyı tersine çevirmek için bu temayı seçtik."
Görmez, buradan bir de müjde vermek istediğini ifade ederek, "Resulü Ekrem'in  260 bin hadis rivayetini bilgisayar ortamına aktardık. Bunları 6 bin başlık altında topladık. Onlar da tek tek okunarak yeni bir tasnif yapıldı. Daha sonra ana başlıklara dönüştürüldüler. 600 başlık altında tekrar tasnif edildiler. Hadislerin hadisle yorumu yöntemiyle, ilahiyat fakültelerinden 85 hocamızın katkılarıyla bir araya getirildi. Fihristiyle 8 cilt bir eser meydana geldi. Ben bunu Meridyen kitaplığına hediye etmek istiyorum" şeklinde konuştu. 
Mehmet Görmez, daha sonra 8 ciltlik eseri, Meridyen Derneği Başkanı Saliha Büyükdeniz'e takdim etti.
Konuşmanın ardından 2013 Hadis ve Siret Ödülleri sahiplerine verildi.  Törende, 2013 Yılı Onur Ödülü'nü Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Tarihi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Fayda, doktora dalındaki ödülü Salih Kesgin, yüksek lisans dalındaki ödülü Ömer Faruk Akpınar, makale dalındaki ödülleri ise Nuh Arslantaş ve Arif Ulu alırken, Tuba Nur Saraçoğlu da teşvik ödülüne layık görüldü.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Selçuk’ta Türkiye – Afrika İlişkileri Anlatıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA