• Konya17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Görmezden Hicret mesajı
03 Kasım 2013 Pazar 15:28

Görmez'den Hicret mesajı

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, yayımladığı Hicret mesajında, "Hicret, her durumda zulmün ve zalimin karşısında hak ve hakikatin tarafında yer almaktır" dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, "Hicret, her durumda zulmün ve zalimin karşısında hak ve hakikatin tarafında yer almaktır. Her fırsatta daha iyinin, daha güzelin arayışı içinde olmaktır" değerlendirmesinde bulundu.

Görmez, yayımladığı Hicret mesajında, İslam dünyasının yarın yeni bir hicri yıla daha girmenin sevincini yaşayacağını belirterek, Hicret'in Müslümanlar için bir milat ve dönüm noktası olduğunu ifade etti.

İslam tarihi ve medeniyetinde hicretin yüksek mana ve değerinin olduğunu, Müslümanların hem bireysel hem de toplumsal anlamda özgürlüklerine hicret sayesinde kavuştuklarını vurgulayan Görmez, şunları kaydetti:

"Hicret vasıtasıyla İslam, diğer toplumlara ulaşmış ve onların hakka ve hakikate doğru hicretleri başlamıştır. Hicretin neticesinde Hz. Peygamber, adalete ve ahlaka dayalı yeni bir toplum inşa etmiş, Medine'den başlayan bu örnek toplum modeli kısa zamanda çevresine yayılmış ve Mekke'nin fethiyle taçlanmıştır. Hak ve hakikat uğruna yurtlarını terk edenler, hicret ile başladıkları mücadele sonunda yurtlarını hiç kan akıtmadan yeniden fethetmişler ve böylelikle Hz. İbrahim'in mirası olan Tevhid'in merkezi Kabe, Müslümanların yönetimine geçmiştir. İslam'ın geleceği açısından bir dönüm noktası olması dolayısıyla Hicret'in gerçekleştirildiği tarih Hz. Ömer'in halifeliği döneminde Hz. Ali'nin teklifiyle hicri takvimin başlangıcı kabul edilmiştir."

Hz. Muhammed'in hicretinin sadece baskı ve zulümden kurtulmak için yapılan bir göç olmadığına dikkati çeken Görmez, Hicret'in yeni bir imkan ve yeni bir mekan arayışı olduğunu ifade etti.

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Hicret ile ilgili şu ifadeleri kullandı:

"Hicret, bir hayat tarzıdır. Dünya durduğu müddetçe hak ile batıl, adalet ile zulüm, hayır ile şer, iyilik ile kötülük mücadelesinin devam edeceği bilinciyle yaşamaktır. Hicret, her durumda zulmün ve zalimin karşısında hak ve hakikatin tarafında yer almaktır. Her fırsatta daha iyinin, daha güzelin arayışı içinde olmaktır. Hiçbir zaman fani dünyanın aldatıcılığına kanmamaktır. Nefsin, heva ve arzuların tuzağına düşmeyerek Allah’ın haramlarından uzak durmaktır."

Mesajında, İslam aleminin yeni hicri yılını tebrik eden Görmez, hicri 1435 senesinin ülke, millet, gönül coğrafyası, İslam alemi ve tüm insanlık için barış, huzur, mutluluk ve bereket getirmesi dileğinde bulundu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • Cinayet sanığı kuzen: Tüfek yere düşüp ateş aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA