• Konya19 °C

Lokman Koyuncuoğlu

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Görkemli bir gecenin ardından

23 Ağustos 2011 13:35
        Geçtiğimiz hafta gerçekleşen “Ankara’daki Konyalı bürokratlarla iftar” buluşmasına gecikmeli de olsa değinmemiz gerekiyor.
        Geleneksel hale gelen bürokratlarla buluşmanın geçen yıl olduğu gibi bu yıl da onur konuğu Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu oldu. Açıkçası bu programı hem içerden hem dışarıdan gören biri olarak önemli birkaç konuyu aktarmam gerekir.

MÜSİAD, KTO, KSO, KTB’nin ortak organizasyonu ile gerçekleşen programda son dakika yaşanan sürpriz değişiklik açıkçası katılımı hiç etkilemedi. Zira programa 24 saat kala iftar yerinin değişmiş olması, toplam dört yüz kişi civarında davetliye dört kurumun müthiş organizasyonuyla ulaşılarak, kısa sürede yeni yer için bilgilendirme yapıldı.

Herhalde işin özeti de burada “Birlikte rahmet ayrılıkta azap” var sözünde. Gerçekten samimi bir çalışma ile nelerin üstesinden gelineceğinin çok güzel örneğiydi bu dayanışma.

İftarda Konya düğün pilavı ikram edilmesinin, hem bürokratla hem de diğer protokol üzerinde çok olumlu yansımaları olduğu açıktı. Üstelik bizim de geçenlerde belirttiğimiz, bulgur pilavı tercihi, yemeği çok daha anlamlı kılmıştı.

 Bakan Davutoğlu dışında herhangi bir kişiye yemek için özel yer ayrılmaması da samimiyeti daha artırıcı bir tercihti. Tıpkı Konya’da düğün yemeğine gider gibi misafirlerin kim olduğuna bakılmadan istedikleri yere oturmaları da ayrıca etkileyici bir unsurdu. Hal böyle olunca da yine Konya’daki düğünler gibi 500 kişi beklenen yemeğe 750 kişi katılmış, neyse ki organizasyon heyeti bunu da hesap ederek yemek hazırlamış. O gece herhangi bir yer ve yemek sıkıntısı yaşanmamış.

Ankara’da çağrılan bürokratların nerdeyse tümüne yakını yemeğe icabet ederken, Konyalı olmayan ve yemekte bulunmak isteyenler bile vardı. YÖK Başkanı Y.Ziya Özcan bunlardan biriydi. Daha pek çok kişi hem bu yemeği merak edip hem de Bakan Davutoğlu’nu dinlemek için Konya’nın bu cömert yemeğine katıldı.

Açıkçası medyanın ilgisi de görülmeliydi. 50 kadar basın mensubu bu programı takip etti. Suriye ile ilgili gelişmelerden olsa gerek pek çok ulusal haber kanalı da Bakanın konuşmasını canlı yayınladı.

Bu iftarda belki pek kimsenin göremediği bir gerçek daha vardı. Dışişleri Bakanlığının üst düzey çalışanları, bakanlık danışmanları ve korumalar bu yemeğe aileleriyle birlikte katıldılar. Buradan, bakanlık çalışanlarının Ankara’da bile olsa kendilerine ait hissettikleri tek programın Konya’nın iftar programı olduğunu söyleyebiliriz.

Yemek Ankara’da olunca Konya’dan odaların yönetimleri ve sınırlı bir protokol davet edilmişti. Konya Valisi Doğan o gün Konyalı şehit Rıfkı Damar’ın cenazesine katıldığını için iftara biraz gecikti. Ancak konu Konya olunca Vali Bey bu programlara mutlaka katılıyor.

Yemek sonrası yapılan konuşmalar oldukça önemli mesajlar içeriyordu. Bakan Davutoğlu yine herkesin nefeslerini tutup dinlediği tarihi bir konuşma yaptı. MÜSİAD Başkanı Aslan Korkmaz bu dönemde hem Konyalılara hem de bürokratlara çok önemli işler düştüğüne işaret etti. Ticaret Borsası Başkanı Muhammet Kaleli ise Konyalı olmanın ne demek olduğuna vurgu yapan güzel bir konuşma yaptı.

Gerçekten başıyla sonuyla bir bütünlük içinde güzel işlere imza atıldı o gece. Bunu geceye katılan hemen herkes ifade etti. Özellikle düğün pilavı tercihine büyük takdir gösterdi bürokratlar. Ayrıca gelecek yıl ile ilgili de kaydedilmesi gereken bir öneri de bulundular. “Hızlı tren seferlere başladığına göre, gelecek yıl ki bürokrat buluşmasını Konya’da yapabiliriz. Ankara’da iftar saatinde bir yere gitmekle hızlı trenle Konya’ya gitmek nerdeyse aynı süre”
Bu öneriyi dikkate almak gerekecek. Bugün seferlere başlayacak hızlı trenin müşterileri de kendiliğinden oluşmaya başladı. Konya’ya daha kimler kimler gelecek bakalım bu hızlı trenle.

 

 

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da borç kavgasında tabancayla öldürüldü! 3 kişi gözaltında
  • Konya’daki bu meslek lisesi, Türkiye’de parmakla gösteriliyor
  • Konyalı genç kendini denemek için girdiği YKS'de birinci oldu!
  • Meram’da Köyceğiz Caddesi yenilendi
  • Konya ovasında kuraklık tehlikesi! Buğday rekoltesinde büyük düşüş
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA