• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Gönüllü hekimlerden sağlık taraması
04 Aralık 2011 Pazar 13:02

Gönüllü hekimlerden sağlık taraması

Beyşehir'e bağlı Kurucuova beldesinde yaşayan vatandaşlar, gönüllü hekimler tarafından sağlık taramasından geçirildi.
Anadolu Eko-Turizm ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği organizasyonu ile dernek üyelerinden oluşan 15 kişilik sağlık ekibi, yerleşim biriminde sağlık taraması yaptı.
 
Gazetecilere bilgi veren Selçuk Üniversitesi Selçuklu Tıp Fakültesi Nöroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hakan Ekmekçi, Fakülte dekanlığının da bilgisi dahilinde toplam 15 kişilik bir sağlık ekibi ile Kurucuova beldesinde sağlık taraması yaptıklarını söyledi.
 
Çalışmada, hedef kitlesinin tüm popülasyon olduğunu ifade eden Ekmekçi, ''Bu çalışmada, özellikle onkolojik, olası bir kanser vakası sıklığı, türü ve bunların toplum sağlığındaki etkisini ayrıştırmaya çalıştık. Bir de ikinci hedef kitlesi seçtik. Günümüzde yaşanan toplumun sorunları da artmakta. Onun için 65 yaş üstü hastalık olasılığı yüksek olan toplumda alzheimer tipi demans hastalığı, hipertansiyon, diyabet, şeker ve kolestrol yüksekliği gibi temel sağlık problemlerinin bir fotoğrafını çekmeyi hedefledik. Kurucuova Belediyemizin ve derneğimizin duyuruları sonucunda bize başvuran olgularımızı, özellikle sağlık ünitesi içerisinde tek tek sorgulamaya, mümkünse muayene etmeye gayret ettik. Ayrıca tıbbi ya da sosyal gerekçelerden ötürü bize ulaşamayan yaşlı toplumu da evinde ziyaret ettik. Bu hastalarımızın sağlık sorunlarını tespit ettik. Bunların ciddi bir kısmını, yüzde 20'lik bölümünü bir üst basamak kurumu olarak üniversitemize ya da ilgili kuruluşlarımıza gönderilmek üzere yönlendireceğiz.''
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek
  • Selçuk’ta Türkiye – Afrika İlişkileri Anlatıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA