• Konya20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Gönlümüzdeki Mevlana adlı söyleşide buluştular
16 Aralık 2010 Perşembe 15:25

'Gönlümüzdeki Mevlana' adlı söyleşide buluştular

Mevlana'nın 737. Vuslat Yıl Dönümü Uluslararası Anma Etkinlikleri kapsamında Selçuk Üniversitesi (SÜ) Mevlana Araştırmaları Enstitüsü tarafından düzenlenen ''Gönlümüzdeki Mevlana'' adlı söyleşide
Mevlana'nın 737. Vuslat Yıl Dönümü Uluslararası Anma Etkinlikleri kapsamında Selçuk Üniversitesi (SÜ) Mevlana Araştırmaları Enstitüsü tarafından düzenlenen ''Gönlümüzdeki Mevlana'' adlı söyleşide, sanatçı Ahmet Özhan, Emel Sayın ve Athena Grubu'nun solisti Gökhan Özoğuz öğrencilerle biraraya geldi. 
 
 Devlet Sanatçısı Emel Sayın, SÜ Alaaddin Keykubat Kampüsü Süleyman Demirel Kültür Merkezi'nde düzenlenen programda, her insanın içinde Mevlana'dan bir parça, bir tohum olduğunu vurgulayarak, ''Hepimiz bir yolculuktayız. Hayatımızda yapacağımız en önemli yolculuk içimize yapacağımız yolculuktur'' dedi. 
 
 Mevlana'nın içinde Allah vergisi bir ışık olduğunu vurgulayan Sayın, Mevlana'nın babasının bir din alimi olduğunu anımsatarak, babasından gördüğü eğitim ve okuduğu kitaplara rağmen Mevlana'nın gerçek manaya ulaşamadığını, içindeki manayı Şems-i Tebrizi ile bulduğunu söyledi.
 
 Allah'ın manevi anlamda evinin, insanların kalbi olduğunu dile getiren Sayın, Mevlana'nın bunu hissederek bütün insanlara bu mesajı verdiğini, insanlığa ümit kapısı açtığını belirtti. 
 
Sanatçı Ahmet Özhan ise Mevlana'nın Şems'ten sonra tasavvufi yönünün öne çıktığı bilgisinin yanlış olduğunu vurgulayarak, Mevlana'nın küçük yaştan itibaren tasavvufla iç içe olduğunu, Şems ile tanışmadan önce tasavvufta ''hilafet'' derecesinde büyük bir kişi olduğunu bildirdi.
     Mevlana'nın Mesnevisi'ni anlamak için birçok kitabın okunması gerektiğini anlatan Özhan, İslami düşünce olmadıkça Mesnevi'nin de anlaşılmayacağını vurguladı.
 
 Cumhuriyet'in kurulmasıyla birçok yeniliğin geldiğini ifade eden Özhan, ''Cumhuriyet'in getirdiği yenilikler çok güzel. Ancak yanlış uygulamalar nedeniyle birçok değeri, tasavvufu, maneviyatı unuttuk'' diye konuştu.
     Athena Grubu'nun solisti Gökhan Özoğuz da Mevlana sevgisinin, konser için geldiği Konya'da farklı duygular hissederek, onu araştırmaya başlamasıyla ortaya çıktığını söyledi. Özoğuz, Mevlana'yı anlamının hem çok basit hem de çok zor olduğunu kaydetti. 
 
  Güçlü kişiliğe sahip insanların bile çoğu zaman sığınılacak bir yer aradığını anlatan Özoğuz, insanların sığınacağı tek şeyin maneviyat olduğunu sözlerine ekledi.
     SÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Dinçer Bedük de Mevlana Araştırmaları Enstitüsü'nün düzenlediği faaliyetlerle Mevlana'yı dünyaya tanıttığını söyledi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da HDP terörü! AK Parti ekibine saldırdılar
  • Konya'da feci kaza! 6 saat yardım bekledi
  • Konya'da gece yarısı korkutan yangın
  • NEÜ Seydişehir Sağlık Bilimleri Fakültesi Yapım ve Bağışlama Protokolü Yapıldı
  • Konya'da gergin gece! Pompalı ile dehşet saçtı: 9 yaralı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA