• Konya10 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Gönenlilerin üçüncü köy buluşması
31 Ocak 2012 Salı 17:19

Gönenliler'in üçüncü köy buluşması

İzmir'de yaşayan Gönenliler, geleneksel kış gezisi kapsamında Konya'nın Beyşehir ilçesine bağlı Gönen köyüne geldi.

İzmir'de yaşayan Gönenliler, geleneksel kış gezisi kapsamında Konya'nın Beyşehir ilçesine bağlı Gönen köyüne geldi.

Gönen Köyü Derneği ile Gönen Köyü Muhtarlığı'nın müşterek düzenlediği yaz ve kış gezileri artık yörede geleneksel hale geldi. Yaz mevsiminde düzenlenen şenliklerde bir araya gelen Gönen Köylüleri, beyaz örtünün kaplı olduğu kış mevsiminin güzelliklerini de düzenledikleri gezi programları ile yaşamayı ihmal etmiyor. Gönen Köyü Derneği Başkanı Ali Aydoğan, yarıyıl tatilinin başlaması ile birlikte bu yıl İzmir'den Beyşehir'in Gönen köyüne yine kış gezisi organizasyonu düzenlediklerini belirterek, "Burada ailelerimizin mutlu olması için elimizden gelen her türlü desteği veriyoruz. Sohbet programları düzenliyor, çeşitli aktiviteler gerçekleştiriyor, bölgemizdeki tarihi mekanlara geziler tertip ediyoruz. En güzeli ve önemlisi, İzmir'de beyaz örtüye özlem duyan köylülerimizi burada karla buluşturuyoruz. Kardan adam yapma, kartopu oynama gibi karın yer aldığı eğlenceler de düzenliyoruz. Gönen köyü nüfusunun yüzde 99'u İzmir'de yaşıyor. İlk gidenler burada kuru kahveci olarak faaliyet gösterip, bu mesleği geliştirdi. Daha sonraki nesil ise farklı işlere yöneldi. Gurbete göç vermesinin ardından Gönen'de nüfus bir dönem 10-15 kişiye kadar düştü. Bu tür aktivitelerle yaz mevsiminde daha çok nüfusun buraya gelip gitmesini sağlıyoruz. Şimdi kış döneminde de bunu yapmaya çalışıyoruz" dedi.

Gönen köyünde İzmirli köylülerinin örnek bir besi damı kurduğunu, az nüfusa rağmen bölgenin son dönemde çevrede gıpta ile izlenen bir yerleşim birimi haline geldiğini aktaran Aydoğan, "Önümüzdeki ilk 5 yıl içerisinde Allah nasip ederse Gönen köyümüz Türkiye'nin en gözde köyü olarak gazetecilerin de haber yapmak için çok sık gelip gitmek isteyeceği bir köy haline gelecek. Bu konuda çok iddialıyız" şeklinde konuştu.

Gönen Köyü Muhtarı Mehmet Ali Gökler ise, kış gezisi etkinliği kapsamında İzmir'de yaşayan hemşehrilerini atalarının topraklarında ağırlamaktan büyük onur ve gurur duyduklarını belirterek, "Her şeyden önce hemşehrilerimizi burada görmek bizleri onurlandırıyor, gururlandırıyor. Kış döneminde de köyümüzü insanların gelip gittiği aktif bir hale dönüştürmenin çabası içerisindeyiz. Bunu bu tür etkinliklerle sağlamaya çalışıyoruz. Derneğimizin düzenlediği organizasyonlara muhtarlık olarak bizler de elimizden geldiğince destek vermek, burada hemşehrilerimize en güzel günleri geçirmelerini sağlamak için gayret gösteriyoruz. Bu arada, işte burada camimizin altında bulunan köy odamızdaki sohbetlerimizi, odaya kurduğumuz kamera aracılığıyla İzmir'de ve köy dışında yaşayan köylülerimize de canlı olarak izletmeye çalışıyoruz. Köyümüzün değişik noktalarına kurduğumuz 16 ayrı kamera aracılığıyla, bu tür etkinliklere katılamayan hemşehrilerimize buradaki yaşantıyı görsel olarak da gösterme imkanı sağlıyoruz" diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA