• Konya17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Gönende sonbahar kuzuları
24 Kasım 2010 Çarşamba 11:47

Gönen'de sonbahar kuzuları

Beyşehir ilçesine bağlı Gönen köyünde hayata geçirilen koyunculuk projesi kapsamında yetiştirilen, yüksek doğurganlık özelliği ile tanınan koyunlar sonbahar döneminin gelmesi ile birlikte kuzulamaya başladı.
Konya'nın Beyşehir ilçesine bağlı Gönen köyünde hayata geçirilenkoyunculuk projesi kapsamında yetiştirilen, yüksek doğurganlık özelliğiile tanınan koyunlar sonbahar döneminin gelmesi ile birlikte kuzulamayabaşladı.
 
Köyde yapımı tamamlanan tesiste dünyaya gelen büyük bölümü ikiz ve üçüz olan kuzular sevimliliği ile görenlerin ilgisini çekiyor.

Gönen Köyü Muhtarlığı'nın girişimiyle bu yıl içerisinde başlatılan organikkoyunculuk projesi kapsamında yörede yetiştirilen koyunların sayısıhızla artıyor. Gönen Köyü Muhtarı Mehmet Ali Gökler, 240 adet koyunlabaşlayan proje kapsamında, ilk yetişen kuzuların büyüyerek anaç halinegeldiğini ve onların da hamile kalarak doğum yapmaya hazır halegeldiğini söyledi. Bu yılın sonbahar döneminde doğum bekleyen 400'eyakın koyunun bulunduğunu anlatan Gökler, "Yüksek doğurganlık özelliğiile tanınan yetiştirdiğimiz koyunlarımız sonbahar mevsimi ile birlikteyavrularını dünyaya getirmeye başladı. Kuzuların büyük çoğunluğu ikiz ve üçüz olarak dünyaya gözlerini açıyor. Bu projeye başladığımızda ikincidoğumda dördüz bir kuzumuz dünyaya gelmişti. Merinos, Tahirova ve Sakızcinsi bu koyunların yılda iki kez kuzulamaya müsait yapıları var. Amayüksek verim açısından tavsiye edileni ise 2 yılda üç kez kuzualabilmektir” dedi.
Gönen Köyü Muhtarlığı'nın bu projeninyürütülmesinde takipçilik rolü üstlendiğini, İzmir'de yaşayangurbetçilerin maddi desteğiyle bir araya getirilen 400 bin lira ileçalışmalara başladıklarını dile getiren Gökler, “Proje çerçevesindeyaptırdığımız bin metrekarelik kapalı, 2 bin 500 metrekarelik açık alanı ve avlusu olan bir tesis inşa ettirdik. Koyunlarımız bundan 5 ay öncekoç katımı ile birlikte kuzulamaya başladı. Sonbahar döneminde ise 500'e yakın kuzu bekliyoruz. Yeni dünyaya geleceklerle birlikte bu yıl sonuna kadar koyun varlığımızı bin sayısına ulaştırmayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

Gönen köyünde yetiştirilen, yörenin doğal otlarıyla özelolarak beslenen koyunların damızlık cinsi olan türlerden oluştuğunu,nihai hedeflerinin Türkiye'de Beyşehir Gönen ırkı diye anılacak bir ırkgeliştirmek olduğunu da kaydeden Gökler, “Projeyi duyup bölgemize gelenkonunun uzmanı akademisyenler, veterinerler ve bu işe ilgisi olanlarında fikrini ve düşüncelerini alıyoruz. Sağolsun köyünü seven bir halkımız var. Ve nüfusumuzun büyük bölümü İzmir'de gurbette yaşıyor. Onlarınbirikimi ile kurduğumuz bu tesislerde, köyümüzün topraklarında beslenen, yöremizin otunu, arpasını, buğdayını, kekiğini yiyen koyunları buradayetiştirmeyi amaçlıyoruz. Ayrıca, kurulan bu tesislerimizde 5-6 kişiyede iş istihdamı sağlıyoruz. Beyşehir'de ve çevresinde böylesine organize küçükbaş yetiştiren bir tesis yok. Bu anlamda da bölgemize örnekolduğumuzu düşünüyoruz. Kalitesi ve hızla çoğalmaları nedeniyle yüksekoranda bölgemize gelir getireceğine inandığımız bu koyunlarınyetiştirilmesi için kurduğumuz tesisleri, önümüzdeki günlerde İzmir'degurbette yaşayan hemşehrilerimize canlı yayın kameraları ileizlettirmeye başlayacağız. Bunun için yer altı kablo hattını çektik.Tesis çevresine kuracağımız 4 ayrı kamera sistemi ile İzmir'de yaşayantüm hemşehrilerimiz, hem koyunlara nasıl bakıldığını, hem de doğumsüreçlerini internet ortamından canlı olarak anında izleyebilecek” diyekonuştu.

Köy Muhtarı M. Ali Gökler, koyunculuk projesi ile bölgedeönümüzdeki süreçte süt endüstrisine ve buna yönelik yeni yatırımlaragirmeyi hedeflediklerini de sözlerine ekledi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'daki kazada yürek burkan görüntü! Yaralanan annesinin elini bırakmadı
  • 30 bin Selçuklu torun ecdadla buluşuyor
  • Konya basını Ereğli’yi ziyaret etti
  • Meram’dan 23 Nisan’da anlamlı etkinlik
  • Konya'daki köfte kavgasının 14 sanığı hakim karşısında

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA