• Konya20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Göle sadece bakmak istemiyorlar
17 Şubat 2012 Cuma 11:12

Göle sadece bakmak istemiyorlar

Hüyük Ziraat Odası Başkanı Hürriyet Şahin, Konya Ovası'na hayat veren, su kaynağı konumundaki Beyşehir Gölü'nden Hüyük çiftçisinin de yeterince istifade etmesi gerektiğini söyledi.
Şahin, Beyşehir'de gazetecilere yaptığı açıklamada, tarım ambarı Konya Ovası'na suyuyla bereket veren Beyşehir Gölü'nden kıyısındaki Beyşehir gibi Hüyük ilçesinde faaliyet gösteren çiftçilerin de tarımsal sulamada yeterince yararlanamadığından yakındı.
 
Hüyük çiftçisinin 870 bin dekarın üzerinde bir toprak bütünlüğü bulunduğunu ve özellikle son yıllarda meyvecilikte yaptığı hamle ile adını duyurmaya başladığına dikkati çeken Şahin, buğday, nohut, bakliyat ve kısmen de olsa ekilen şeker pancarı gibi ürünlerle tarımsal faaliyetlerini sürdüren yöre çiftçisinin alternatif ürünlere yönelerek tarım sektöründe daha iyi gelir imkanına kavuşmak için çıkış yolu aradığını söyledi.
 
Üreticinin yüzey sularına güvendiği İlmen, Çavuş, Değirmenaltı ve Pınarbaşı gibi yerleşim birimlerinde organik meyveciliğe doğru bir gidişin söz konusu olduğunu ancak bunun yeterli gelmediğini ve ilçe bazına yaymak gerektiğini anlatan Şahin, bunun yolunun da tarımsal sulamadan geçtiğini vurguladı.
 
Tarımsal sulama için Beyşehir Gölü'ne sahili olan Hüyük'ün önemli bir avantajının bulunduğunu ancak bunu yeterince değerlendiremediğini vurgulayan Şahin, şunları kaydetti:
 
''Yöre insanımız, 1141'den itibaren şuan bulunduğu alanı yurt edinmiş. Yani geçmişi 871 yıl öncesine dayanıyor. Ancak, 1141 yılından beri Hüyük ilçesi, ahalisi, çevresi, köyleriyle birlikte Beyşehir Gölü'ne sadece bakmışız. Aynı gölden çevremizdeki ilçeler, en uzak konumdaki ilçeler kanallar götürülerek yararlandırılmış ancak Hüyük çiftçisi bu imkandan yoksun bırakılmıştır. Bölgemizde bugüne kadar sadece Kıreli Sulama Projesi yatırımı devreye girmiş fakat günümüzde tasarruflu tarım politikası olduğu da düşünülürse bu proje artık ölü bir projedir. Bunun kapalı sistemle yenilenmesi ve organize edilmesi gerekmektedir.''
 
Yöre çiftçisinin yeterli sulama imkanına kavuşması halinde bire 10, bazı yerlerde ise bire 20 oranında fazla ürün elde edebileceğini vurgulayan Hürriyet Şahin, alternatif ürünlere geçişin de hızlanacağına dikkati çekti. ...
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konyaspor'dan teknik direktör açıklaması
  • Yolcu otobüsü devrildi: 3 ölü, 20 yaralı
  • Ekmek fırınında patlama paniğe neden oldu
  • Konyalı Abdüllatif Şener'e yine tepki gösterdi!
  • Yüzmek için girdikleri gölette boğuldular!

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA