• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Gölçayır çöp toplamada örnek oluyor
11 Mayıs 2012 Cuma 15:43

Gölçayır çöp toplamada örnek oluyor

Akşehir ve Eber Gölleri Çevre Koruma Birliğinin almış karar doğrultusunda çöpleri ayrıştırarak ve poşetle toplama sistemine geçen Konyanın Akşehir ilçesine bağlı Gölçayır beldesi, yaptığı düzenli...
Akşehir ve Eber Gölleri Çevre Koruma Birliği’nin almış karar doğrultusunda çöpleri ayrıştırarak ve poşetle toplama sistemine geçen Konya’nın Akşehir ilçesine bağlı Gölçayır beldesi, yaptığı düzenli uygulama ile tüm şehir ve beldelere örnek oluyor.
Yaşanan şehir veya beldenin daha yaşanılabilir hale gelmesi sağlamak ve geri dönüşümlü çöplerin ekonomiye yeniden kazandırılmasını sağlamak amacıyla Akşehir ve Eber Göller Çevre Koruma Birliği tarafından alınan çöplerin poşetle ve ayrıştırılarak toplanmasına katılan ilk belde Akşehir’e bağlı Gölçayır kasabası oldu. Gölçayır’da belediye tarafından başlatılan uygulama sayesinde beldedeki çöp konteynerleri ve bidonları kaldırıldı. Kasaba sakinleri, çöpleri evlerde ayrıştırarak belirlenen saatlerde kapı önüne çıkarıyor. Dağıtılan poşetler sayesinde evlerinde normal çöplerle geri dönüşüme gidecek çöpleri ayrıştıran vatandaşlar, düzenli olarak saatinde çöpleri kapı önüne çıkararak diğer belde ve şehirlere örnek oluyor.

Uygulanan sistemi vatandaşlarında duyarlı olması sayesinde çok kısa sürede başarıyla hayata geçirdiklerini vurgulayan Gölçayır Belediye Başkanı Hüseyin Cavit Kılınç, “Akşehir ve Eber Gölleri Çevre Koruma Birliği üyesi olarak birliğimizin almış olduğu karar doğrultusunda, çöplerimizi poşetle ve ayrıştırarak toplama uygulamasına geçtik. Bu uygulamada şu anda oldukça başarılıyız. Başarımızın sebebi de halkımızın bu konuda duyarlı olması ve bizlere yardımcı olmasıdır. Bu başarının tek sahibi biz değiliz. Tüm Gölçayır halkına bundan dolayı teşekkür ediyorum. Poşetle çöp toplamanın hem ülke ekonomisine katkısı var, hem de sokaklarımız eskiye oranla şimdi daha temiz. Artık sokaklarımızda çöp konteyneri, çöp bidonu gibi göz zevkini bozan ve hijyenik olmayan şeyler yok. Özellikle yaz aylarında çöp konteynerlerini ve bidonlarını ne kadar da boşaltsanız, belli bir koku, kirlilik ve sinek oluşmasını sağlıyordu. Artık bunlardan kurtulmuş olduk. Bu uygulama gerçekten güzel bir uygulama, inşallah bütün belediyeler bu uygulamaya geçer” diye konuştu.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek
  • Selçuk’ta Türkiye – Afrika İlişkileri Anlatıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA