• Konya25 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Göktürk için imzalar atıldı
17 Temmuz 2009 Cuma 08:11

Göktürk için imzalar atıldı

Nabucco'dan sonra tarihi bir imza daha atıldı. Askeri istihbaratta kullanılacak Göktürk Projesi'nde imzalar atıldı.

Türkiye'nin ilk yerli uydusu Göktürk için imzalar atıldı. 2012 yılında fırlatılması planlanan askeri istihbarat amaçlı keşif gözetmeye uydusu ile yüksek çözünürlüklü görüntü elde edilecek. Yani terörle mücadele Türkiye'nin uzaydaki gözü olacak. Ancak Göktürk kaçak yapılaşma, afet, doğal kaynakların izlenmesi, çevre gibi sivil amaçlar için de kullanılacak. İlk yerli uydu Türk Hava Kuvvetleri'nin kontrolünde olacak.

10 yıllık çalışmanın, 2 yıllık ihale sürecinin ardından sonunda sözleşmesi de imzalandı.

Tarihteki ilk yerleşik Türk imparatorluğunun adını taşıyan, Türkiye'nin ilk yerli uydusu Göktürk'ün uzaydaki yerini alması için bir aşama daha böylece geride bırakıldı.

İtalyan Telespazio firmasının ana yüklenici olduğu Göktürk bir keşif gözetleme uydusu.

Yani Göktürk askere istihbarat sağlayacak yüksek çözünürlüklü görüntü sağlayacak.

Sınırdan sızmaya çalışan teröristi önce o belirleyecek. Yılda 60 binden fazla gerçek zamanlı görüntü çekip gönderme kabiliyetine sahip olacak. Terörle mücadele bu anlamda bir tartışmaya son verecek. Teröristin 3 saat önceki yerini değil, o anda bulunduğu yeri tespit edecek.

Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aydoğan Babaoğlu'nun Göktürk için kullandığı ifadeler, Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un "belge" tartışmasındaki sözlerini hatırlattı.

Ama Göktürk sadece askerler için değil, siviller için de çalışacak. Orman, çevre, kaçak yapılaşma, ulaştırma, afet, doğal kaynakların izlenmesinde de ondan yararlanılabilecek.

Uydunun üretimini ve güvenliğini ise Türk teknoloji ve uzay sanayinin önde gelen kuruluşları, TAİ, Aselsan, TÜBİTAK ve Roketsan birlikte yapacak.

Göktürk, Türk mühendislerinin ellerinden çıkacak.

Göktürk için, aynı anda üç uydunun üretilmesine imkan sağlayacak bir merkez kurulacak. Merkezin dışında uydunun aldığı görüntülerin indirilip, işlenmesini sağlayacak bir yer istasyonu bir de mobil yer istasyonu oluşturulacak.

7 yıl ömürlü olacak Göktürk'ü, göktürk 2 takip edecek.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA