• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Glokom tırı Konya ya geliyor
13 Kasım 2009 Cuma 15:30

Glokom tırı Konya' ya geliyor

Türk Oftalmoloji Derneği Glokom Birimi tarafından organize edilen Glokom'a Göz Yummayın Tır'ı 15-16 Kasım 2009 tarihlerinde Konya'da olacak.
Türk Oftalmoloji Derneği Glokom Birimi tarafından organize edilen Glokom'a Göz Yummayın Tır'ı 15-16 Kasım 2009 tarihlerinde Konya'da olacak.
5 Kasım tarihinde Glokom'a Göz Yummayın Tır'ı ile yola çıkan sağlık ekibi, 5 Ocak 2010 tarihine kadar 15 ilde 16 noktada yaklaşık 6 bin kişinin ücretsiz göz taramasını gerçekleştirecek. Ayrıca her ilde, glokom hastalığında erken teşhisin önemi konusunda halkı bilinçlendirmeye yönelik toplantılar düzenlenecek. Proje kapsamında göz tansiyonu taraması yapılacak olan Tır, 15-16 Kasım tarihleri arasında Konya'yı ziyaret edecek. Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı ve Konya Büyükşehir Belediyesi katkılarıyla gerçekleştirilecek olan organizasyonla geniş bir kitlede Glokom taraması yapmayı hedefliyor.
Kampanya boyunca, dünya üzerinde ikinci sırada yer alan ve önlenebilir körlük nedeninden biri olan glokom hastalığına dikkat çekmeyi ve toplumun bilgilendirilmesini hedeflediklerini belirten Türk Oftalmoloji Derneği Konya Antalya Şubesi Genel Sekreteri ve Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Okka, Tır'la 2 gün boyunca Konya halkının ücretsiz göz taramasının gerçekleştirileceğini ve yapılacak bilgilendirme toplantıları ile hastalığın ve tehlikelerin anlatılacağını söyledi. Doç. Dr. Mehmet Okka glokom hastalığı ile ilgili önemli noktalara değinerek, “Göz doktoru tarafından yapılacak düzenli kontrol ve muayeneler glokomun saptanmasında en iyi yoldur. Göz doktorunuz tarafından yapılan erken teşhis ve tedavi, glokomun yol açabileceği körlükten koruyacaktır” dedi. Doç. Dr. Okka, glokomun tam olarak iyileştirilemeyeceğini ancak düzenli tedaviyle kontrol altında tutulabileceğine değinerek, tedavi seçeneklerinin ilaç ve cerrahi tedavi olduğunu söyledi.
Bugüne kadar glokom ile ilgili yapılan araştırma sonuçlarına da değinen Doç. Dr. Mehmet Okka, “Araştırma sonuçları, kişilerin bu kadar önemli bir hastalığı bilme oranının çok düşük olduğunu göstermektedir. Glokom hastalarının bile kendi hastalıkları, tedavisi ve olası riskleri konusunda yeterince bilgi sahibi olmadığını görüyoruz. Bizleri kaygılandıran bir diğer nokta ise daha yüksek risk altındaki kişilerin nerede ise yarısının kontrol için en az yılda bir kez bile doktora gitmediği gerçeğidir. Burada önemli olan nokta hastaların gerekli tedaviyi almazlarsa kör olacaklarını bilmemeleridir” şeklinde konuştu.
GLOKOM NEDİR?
Halk arasında “göz tansiyonu” olarak bilinen glokom hastalığı, dünyadaki körlüklerin yüzde 13.5'ini oluşturmaktadır ve en sık görülen ikinci körlük nedenidir. Glokom halk arasında göz içi basıncının (göz tansiyonu) yükselmesi olarak bilinmesine karşın aslında göz tansiyonuna bağlı olarak gelişen, görme sinirinin hasarı ve görme hücrelerinin kaybı ile sonuçlanan bir hastalıktır. Hastalık tedavi edilmezse körlükle sonuçlanır. Oldukça sinsi seyreden bir hastalık olması erken teşhiste geç kalınmasına neden olabilmektedir. Göz tansiyonu olanlar glokom hastalığı riski altındadır. Glokom her yaşta karşımıza çıkan bir hastalık olmasına karşın olguların yüzde 75'i 65 yaşın üzerindedir. Her 10 bin kişiden 4'ünde görülür. Bu oran yaş ilerledikçe artar; 40 yaşın üzerinde görülme olasılığı yüzde 2'dir. Diğer önemli risk faktörleri ise aile öyküsü, şeker hastalığı, göz yaralanmaları, miyop, hipertansiyon, retina hastalıkları ve diğer hastalıklardır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA