• Konya31 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Gizli kameralara rağbet arttı
20 Nisan 2009 Pazartesi 14:40

Gizli kameralara rağbet arttı

Konya'da av malzemesi satışı yapan bir firma tarafından Tayvan'dan getirtilerek satışa sunulan kameralı kravatlar, saatler ve kalemler büyük ilgi görüyor.
Konya'da av malzemesi satışı yapan bir firma tarafından Tayvan'dan getirtilerek satışa sunulan kameralı kravatlar, saatler ve kalemler büyük ilgi görüyor. Yaklaşık 2 saat kayıt yapabilen kravatlı kameralar 110 dolardan alıcı buluyor. Firma sahibi kameralı ürünlere köylü vatandaştan, kuş besleyen esnafa, şoföre kadar her kesimden ilgi olduğunu söylüyor.
Konya'da av malzemesi satışı yapan bir firma tarafından Tayvan'dan getirtilen kameralı kravatlar ilgi çekiyor. Kravat içine gizlenen kamera, 2 saat renkli görüntülü ve sesli çekim yapabiliyor. Firma yetkilileri, günde ortalama 5 kravat sattıklarını açıkladı. İşyeri sahibi Makine Yüksek Mühendisi Fatih Tuncel, içinde gizli kamera bulunan kravata ilginin yoğun olduğunu belirtti. Tuncel, "Kravatta kamera, kumaşın içine yerleştirilmiştir. Kravat takıldığında kamera insanın göğüs hizasına geliyor. Tabii kullanıcı boyunu kendisi de ayarlayabiliyor. Çekim sırasında fark edilmesi imkânsızdır. 4 GB'lık hafızasına yaklaşık 2 saat çekim yapabilmektedir. 110 dolara satılan kravat aynı zamanda uzaktan kumandalıdır. Kravat kamera, veri aktarma girişli olduğu için yapılan çekimler bilgisayara aktarılıyor. Aynı zaman bilgisayarda şarj yapılabiliyor." dedi.
 
KALEM KAMERALAR REVAÇTA
 
Görüntülü ürünler içinde en fazla rağbet ise kameralı kaleme gösteriliyor. Her meslekten kişinin kemeralı kalem satın aldığını ifade eden Fatih Tuncel, ürünün 70 TL'ye satıldığını bildirdi. Kuş besleyen esnafın hırsızlardan korktuğu için kalem kamera satın aldığını anlatan Tuncel, "Konya'nın köyünden bile gelen müşterilerimiz var. Kimi öğrenci servislerinde yaşanan tartışmalarda aileleri ikna etmek için kullanıyor. Kimi ise iş yerinde kullanmak için alıyor. Kameralı ürünler içinde en fazla sattığımız kalem kamera ilk sırada yer alıyor." dedi.
İçinde gizli kamera bulunan kol saatinin ise 100 dolardan satışa sunulduğunu anlatan firma sahibi Tuncel, "Ürün 2 saat çekim yapabiliyor. Kravattaki gibi veri aktarma girişi aracılığıyla görüntü bilgisayara aktarılıp, kamera şarz edilebiliyor. Kamera, saatin içindeki rakamların birinin altına gizlenmiş durumdadır. Saat uzaktan kumandalı olmadığı için üzerinde bulunan butonlar sayesinde kayıt yapılıyor." ifadelerini kullandı.
 
"ÖZEL HAYATIN GİZLİLİĞİ İHLAL EDİLMEDİKÇE KULLANILMASINDA HUKUKEN SAKINCA YOK"
 
Hukukçular ise gizli kameraların alınıp satılmasında bir sakınca olmadığını belirtiyor. Konya Barosu avukatlarından Mehmet Şimşek, hukuken gizli kameralı ürünlerin alınıp satılmasında bir engel olmadığını bildirdi. Bu tür ürünlerin özel hayatın gizliliği ilkesini ihlal edecek şekilde kullanılmasının cezai sonuçlarının olduğunu açıklayan Avukat Şimşek, "Gizli kameralı ürünlerin başkalarının mahremiyetini açığa çıkaracak şekilde ya da habersiz şekilde kaydedilip teşhir edilmesi durumunda cezası ağır olur. Bu suçun cezası basın yoluyla işlenmesi durumunda iki kat artırılır. Kamuoyunu aydınlatmada yasal çerçevede kullanılmasının mahsuru bulunmamaktadır." diye konuştu.
 
(CİHAN)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA