• Konya15 °C

Lokman Koyuncuoğlu

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Girne'ye il başkanı seçmek!

21 Temmuz 2009 21:14

 

20 Temmuz Barış Harekatının  35. Yıl Kutlamaları için Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetindeyiz.

 
Çok yoğun geçen Konya gündeminin ertesinde Girne’de bulduk kendimizi. Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Konya programı ve Ak Parti Konya il Başkanlığı seçimleri geçen haftanın Konya’ya damgasını vuran konulardı. Başbakan Erdoğan ve kendisine eşlik eden bakanların katıldığı, “Hızlı Tren için ilk ray kaynağı, sonrasında İl kongresi, onun sonuçları ve  Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz’ın işadamlarına hitap ettiği program biter bitmez kendimizi deniz feribotunda sonrasında Girne’de bulduk.
 
Kuzey Kıbrıs’ı nasıl anlatmalı ki?  Doğrusu bende nasıl anlatırım bu İslam dünyasının son yüzyıldaki küçük ama çok önemli kazanımını diye uzun uzun düşündüm. Kıbrıs’ın stratejik önemini anlatmaya gerek yok, ona sahip olmayı anlatmaya da. Ancak halkın nereye ait olduğunu bilmesi ve bunun üzerine yoğunlaşmak gerekir sanırım.
 
Cumartesi Kıbrıs Üniversitelerinin ortak programı çerçevesinde “Üniversiteler Tanıtımı” yapılıyor. Mesela Girne Amerikan Üniversitesi, duyunca kulağı tırmalayan cinsten. 74 harekatında anlatılan uçaklarımıza yedek parça vermeyen Amerika, herhalde globalizm gereği eğitim konusunda hiç boş durmuyor. Gecenin rengini tahmin etmeniz hiç zor değil.
 
Pazar günü KKTC Meclis Başkanı Hasan Bozer’in resepsiyonu var. Türkiye’den Başbakan yardımcısı Cemil Çiçek ve Meclisi temsilen Konya milletvekili Orhan Erdem de burada. Girne’de Akdeniz’de güneşin batışının muhteşem izlendiği yeni yapılan bir oteldeyiz. Öğrenciler ve KKTC vatandaşlarının Casinolara girmesinin yasak! olduğu bir otel burası.
 
Resepsiyonda Kıbrıslı iki Albayla sohbet ediyoruz. Görünen o ki Kıbrıs’la ilgili kaygılarımız aynı. Çözüm mü? Bir kere kesin çözümsüzlük değil. Daha diplomatik, daha atak bir dış işleri Kıbrıs meselesini çözecek gibi görünüyor. Dünyanın Kıbrıs’ı yok sayması kendi ayıbı olsa da, bizde çok masum değiliz.
 
Gecenin birinci bölümü bitince artık gitme vaktimiz gelmişti çoktan. Çünkü o gece Miraç’tı. Taksiye atlayıp Girne’nin en büyük camisine ulaşınca bir ferahlık geldi içimize. Nureddin Ersin Paşa Camii, ezana daha vakit varken çoktan dolmuştu. Hoca efendinin vaazı da oldukça etkileyiciydi. Özellikle bir duası vardı ki bu önemliydi. “Bizleri ve çocuklarımızı bu devirde kötülüklerden koru ya rabbi” diye el açtığında, çağın nasıl bütün kötülükleri içinde barındırdığına işaret ediyordu. Açıkçası iki gecedir otellerdeki durumu görünce duaya “burada”yı da eklemeli diye içimden geçirdim.
 
 Camiden dönüş yolunda Türkiye’den talim terbiyeden bir eğitimciyle karşılaştık. Kıbrıs’taki ders kitaplarında sürekli bir İngiliz egemenliğinden bahsedilip, Osmanlı’nın çok kısa geçildiği, bununla ilgili ailelerden tepki geldiği, yeni bir kitap hazırlamak için geldiklerini anlattı. Çok da iyi etmiş bunu düşünenler.
 
Pazartesi, resmi programlarla geçiyor.Barış harekeatı tören kutlamaları, burada Cemil Çiçek'in konuşması alkış alıyor. Özellikle "Ya AB ya Kıbrıs dayatmasında terihimiz AB olmaz" söylemi. Barış harekatına tanıklık eden gazeteciler paneli, Türk Yıldızları Akrotim gösterisi ve Cumhurbaşkanı M.Ali Talat’ın heyetleri kabulü.Heyetler kabulunden sonra Helvacızade yönetim kurulu üyesi Mevlüt Büyükhelvacıgil ile Girne limanında gün batımında tatlı bir sohbete koyuluyoruz. Mevlüt Bey'lerin kanser hastalarına destekleri Kıbrıs'ta da sürüyor.
  
Kıbrıs böyle kısaca. Uzunca da anlatılacak çok önemli konular elbette var. Biz  Cuma gününe dönecek olursak. Ak Parti il Başkanlığı ile ilgili o kadar yazıldı konuşuldu ve sonuçlandı. Mustafa Çevik İl Başkanı oldu. Aslında bu süreçle alakalı o kadar farklı ihtimaller konuşuldu ki. Sanırsınız dört bilinmeyenli denklem. Gerçekten bu sürecin Konya açısından hiç iyi yönetilmediği gibi çok net bir kanaati herhalde herkes kabul eder.Ötesini daha sonra yazalım. Belki Girne’ye il başkanı seçmek daha kolay bir süreç olur, ne dersiniz.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA