• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Girişimci öğrenciler kendi işini kuracak
09 Şubat 2010 Salı 14:49

Girişimci öğrenciler kendi işini kuracak

Öğrencilere yönelik Genç Girişimci Geliştirme Programı hazırlandı.

KOSGEB Selçuk Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Merkez Müdürlüğü öncülüğünde Konya Teknokent, Ticaret Odası, Sanayi Odası ve Ticaret Borsası işbirliğiyle kendi işini kurup, araştırma ve geliştirme projeleri üretmek isteyen öğrencilere yönelik “Genç Girişimci Geliştirme Programı”  hazırlandı.  Başarılı proje üreten öğrencilere işlerini kurmaları için 4 bin TL hibe ve 40 bin TL’ye kadar da faizsiz kredi verileceği bildirildi.

“Girişimci Gençlerle Aydınlık Geleceğe” sloganı ile düzenledikleri eğitim programlarının büyük ilgi gördüğünü belirten KOSGEB (Küçük ve Orta Ölçekli Sanayi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı) Selçuk Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Merkez Müdürü Yusuf Kitiz, projeden üniversite 3 ve 4’üncü sınıf, ön lisans son sınıf, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin yararlanabileceğini söyledi.
 
23 Şubat’ta gerçekleştirecekleri tanıtım toplantısının ardından eğitim çalışmalarının Mart’ta başlayıp Mayıs’a kadar süreceğini belirten Kitiz, “Üniversiteli girişimcilerimize kendi işletmelerini kurarken nasıl bir yol izlemeleri gerektiği konusunda gerekli bilgileri vereceğiz.  Bu amaçla öğrencilerimiz, ücretsiz 2 ay boyunca girişimcilik ve iş planlaması alanlarında uzman ekipler tarafından eğitime tabi tutulacak. Öğrencilerimizin bu eğitimle kendi işlerini kurmalarına ve kariyer planlarına alternatif oluşturmalarına yardımcı olacağız” diye konuştu.
 
Eğitimler sonunda başarılı olan öğrencilere sertifika vereceklerini de kaydeden Yusuf Kitiz,  hazırladıkları ‘İş Planı’ projesi ile dereceye giren ilk 10 öğrenciye Teknokent’te 1 yıl süre ile ücretsiz ofis hizmeti sağlayacaklarını vurguladı. Başarı sertifikası alanların girişimci desteğinden faydalanmaya hak kazanacağını da dile getiren Kitiz, “Bu destek kapsamında iş kurmaya yönelik başlangıç giderleri için geri ödemesiz 4 bin TL hibe vereceğiz. Alacakları makine-teçhizat ve ofis donanımları için teminat karşılığı geri ödemeli olarak 40 bin TL faizsiz ödenek sağlayacağız. Bu miktarı da ilk 12 ay ödemesiz dönemden sonraki 24 ayda 6 aylık dönemler halinde geri alacağız. Bu fırsatı girişimcilik ruhu olan ve kendi işini kurmak isteyen öğrencilerimizin kaçırmamasını istiyoruz” dedi.

 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA