• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Girdiği her seçimi kazandı
16 Eylül 2010 Perşembe 01:52

Girdiği her seçimi kazandı

Başbakan Erdoğan 1994ten bu yana girdiği 7 seçimi de kazandı

Anayasa referandumu, Erdoğan'ın İstanbul Belediye Başkanı seçildiği 1994'ten bu yan girdiği ve önde kapattığı 7. sandık yarışı oldu.

 

Yüzde 58’lik evet dünya gündeminden düşmüyor. Değişiklikleri ‘sessiz ve kansız devrim’ olarak niteleyen yabancı medya, ‘Türkler yüzünü Avrupa’ya döndü. AB buna cevap vermeli’ dedi

Dünya basını Anayasa değişikliği referandumunun sonuçlarını tartışmaya devam ediyor. İngiliz Guardian gazetesi yüzde 58 ile evet çıkan referandum sonuçlarını “Türkiye’nin sessiz devrimi” olarak nitelendirdi.

• İngiliz Guardian: Demokratik standartlarıyla ve ekonomi yönetimiyle Türkiye Avrupa’ya yaklaşıyor, bu alkışlanmalı. Geçmişi baskı ve askeri darbelerle dolu bir ülkede sessiz bir devrim yapılıyor.

• Times: Türkiye referandumda daha güçlü bir demokrasi olma yönünde önemli bir adım attı.

 

ERDOĞAN’I DURDURMAK ZOR
• Amerikan CNN: Bu son zafer, 2002’den bu yana iktidarda olan Türkiye Başbakan’ı Erdoğan ve AK Parti’nin gelecek yılki parlamento seçimlerinde durdurulmasını zorlaştıracağı izlenimi uyandırdı.

• Los Angeles Times: Erdoğan iktidarında demokrasiden vazgeçmedi. Referandumdan sonra zafer kazanmış edasında olmadı. Dünyada, çok iyi etki yapabilecek eşsiz konuma sahip.

 

REFORM İSTİYORLAR
• Washington Post: Referandum Anayasa değişiklikliğine karar verilmesi kadar, ülkenin liderine güvenin oylaması olarak da değerlendirilebilir.

• Time dergisi:  Evren’in yargı önüne çıkarılacağını kimse hayal edemezdi.

• Alman Die Welt: Erdoğan hükümeti büyük bir ekonomik güç olma yoluna girdi. Türkler diğer Akdeniz ülkelerini geride bıraktı.

• Frankfurter Rundschau: Türklerin büyük çoğunluğu reform istiyor, demokratik değerlere önem veriyor.

Yeni anayasa için herkes hazırlığını yapmalı
Başbakan Erdoğan, dün akşam merhum başbakanlardan Adnan Menderes’in oğlu olan eski milletvekili Aydın Menderes’i evinde ziyaret etti. Erdoğan, Kütahya mitingi nde yaşlı bir kadın tarafından verilen, 1961 yılına ait Türk Bayrağı’na sarılı Hayat Mecmuası’nda yayınlanan, Adnan Menderes’in idam fotoğrafını Aydın Menderes’e gösterdi. Başbakan ziyaret sonrası, “‘2011 seçimlerinin ardından yeni anayasayla ilgili adımlarımızı atacağız. Herkes, kurumlar, kuruluşlar, STK’lar hazırlıklarını yapmalı. Geniş bir konsensüsle Türkiye’de yeni bir anayasanın adımını atmalıyız” dedi. Erdoğan, Pakistan’a ise haftaya gideceğini açıkladı.

Tebrik yağıyor

 

Dünya liderlerinden Erdoğan’a referandum tebrikleri gelmeye devam ediyor. ABD Başkanı Obama, Suriye Devlet Başkanı Esad, Lübnan Başbakanı  Hariri ve Yunanistan Başbakanı Papandreu’nun ardından Filistin Devlet Başkanı  Abbas, Libya Lideri  Kaddafi, İtalya Başbakanı  Berlusconi, Kosova Başbakanı  Taci ve Pakistan Başbakanı  Gilani Erdoğan’ı tebrik etti.

 

Katıldığı her seçimi kazandı
Başbakan, siyasi hayatındaki yedi seçimden de başarı ile çıktı.

• 27 Mart 1994’te yüzde 22.40 oyla İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı oldu.  3 Kasım 2002 seçimlerinde partis 34.43’le birinci olurken adaylığı engellenen Erdoğan, 9 Mart 2003’de Siirt’teki ara seçimde 84.82 oyla Meclis’e girdi.

• 28 Mart 1994’deki yerel seçimlerde partisinin oy oranını yüzde 40.01’e yükseltti. 22 Temmuz 2007’de oyunu 46.6’ya çıkardı. 29 Mart 2009’daki yerel seçimlerde partisi Türkiye il genel meclisinde yüzde 38.33 oy alarak yine birinci parti oldu.

Son sandık zaferini ise yüzde 58 “evet” oyları ile yaşadı. 2002-2010 döneminde bazı belediyelerdeki ara seçimlerden de galibiyetle ayrıldı.

 

YORUMLAR
evet
ali suna
başbakan çok yaşa herzaman kazanacaksın
85.106.233.231
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA