• Konya-2 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Gıdaların kabuğundaki zararlı kimyasallar!
16 Mart 2009 Pazartesi 20:26

Gıdaların kabuğundaki zararlı kimyasallar!

Kimyasal ilaçların baklagillerin ve meyvelerin kabuk kısmında yoğun bulunduğu, kuru baklagillerin bekletme sularının dökülmesi, meyvelerin kabuklarının soyularak yenmesi önerildi.
Türkiye Diyetisyenler Derneği Başkanı Prof. Dr. Yasemin Beyhan,gıdaların vitamin değerlerinin azalmaması ve kalitelerininkorunabilmesi için yıkama, pişirme ve saklama aşamalarına özengösterilmesi gerektiğini söyledi.

Vitamin ve minerallerinfiziksel-zihinsel gelişim ile bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesiaçısından çok önemli olduğunu ifade eden Beyhan, vitamin kaybının azolabilmesi için gıdaların tüketilmeye en yakın zaman içindehazırlanarak pişirilmesinin önemli olduğunu belirtti.

Yapılanbir araştırmada, hastane menülerinde çıkan kıymalı ıspanakyemeklerindeki C vitamini yoğunluğunun incelendiğini anlatan Beyhan,''Araştırma kapsamında hazırlanan yemek, tüm hastanelerdeki hazırlamave pişirme yöntemlerine esas alınarak yapıldı. Araştırmada sonucundayemeklerin içindeki C vitamini yüzde 0.23 miligram çıktı. Oysa bunun enaz 20 miligram olması gerekiyordu'' dedi.

Sebzelerin pişirilmeyeyakın zamanda köklerinden ayıklandıktan sonra bütün halde yıkanması''gerektiğini kaydeden Beyhan, ''Bol akan suyun altında iyice yıkandıktansonra mümkün olduğunca büyük doğranıp sıcak pişirme ortamına atılmalı.Uzun süre pişirilmemeli, suda eriyen vitaminlerin kaybolmaması için azsuda hazırlanmalı. Kesinlikle bir gün öncesinden suda bekletilmemeli''uyarısında bulundu.

''RİSKİ AZALTIYOR''

''Kurubaklagillerin ise bir gece öncesinden soğuk suda ya da 2-4 saat sıcaksuda bekletilmesi'' gerektiğini ifade eden Beyhan, şunları söyledi:
''Bekletmesuyu kesinlikle dökülmeli. Çünkü, eskiden suda eriyen vitaminlerinkaybolmaması için bekletme suyunun yemekte kullanılmasını öneriyorduk.Ancak son yıllarda kimyasal ilaçlar gıdaların üretim aşamasında sıkkullanıldığı için özellikle gıdaların kabuk kısmına yakın yerlerdekalıntılar yoğunlaşıyor. O nedenle ıslatma suları mutlaka dökülmeli. Busuyu dökmek hem kimyasal riski hem de kuru baklagillerin gaz yapıcıözelliğini azaltıyor. Aynı şekilde meyveler de kabuklarında kimyasalkatkı maddesini iyi tutabiliyor. Bunun için ne yazık ki meyveler desoyularak yenilmeli.''
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA