• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Gıda’da Anadolu’nun en büyüğü: Konya Şeker
08 Ekim 2010 Cuma 14:23

Gıda’da Anadolu’nun en büyüğü: Konya Şeker

Geçtiğimiz aylarda İSO tarafından yayınlanan Türkiyenin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu sıralamasında 22 basamak birden yükselerek, ülkemizin

 

Geçtiğimiz aylarda İSO tarafından yayınlanan Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu sıralamasında 22 basamak birden yükselerek, ülkemizin 36’ncı büyük sanayi devi ilan edilen Konya Şeker, Ekonomist Dergisinin “Anadolu500” araştırmasına da başarısıyla damga vurdu. Ekonomist Dergisi ile Fortis Bank’ın işbirliği ile gerçekleştirilen ve bu yıla kadar Anadolu’daki ilk 250 şirketin ilan edildiği değerlendirmede bu sene kapsam genişletilerek Anadolu’nun en büyük 500 şirketi ilan edilmeye başlandı. Ekonomist Dergisi araştırmanın kapsamının genişletilmesinin nedenini “Anadolu sermayesi artık 250 şirkete sığmayacak kadar güçlü” sözleriyle açıklarken, değerlendirme sonuçlarının sunumunda şu tespitlere yer verildi;

Ekonomist Dergisinin Anadolu Kaplanı olarak nitelendirdiği “Anadolu500” Araştırmasında 47 ilin şirketleri listeye girmeyi başarırken, Konya’dan Konya Şeker dışında 21 şirket daha listede yer aldı. Toplamda 73,4 Milyar Lira ciro yapan 500 Anadolu Kaplanı arasında son 10 yıl içerisinde gerçekleştirdiği 600 Milyon Dolarlık yatırımla bir yandan üretimini, üretim çeşitliliğini ve cirosunu artıran Konya Şeker, sağladığı doğrudan istihdamın yanında tarımsal üretim hacminin genişlemesini sağlayarak yan sektörler ve tarımsal istihdamı da canlandırdı ve “Anadolu500” sırlamasının tepesinde yer alarak bu araştırmaya da damgasını vurdu. Tamamlanan üretim tesislerinin birer birer işletmeye alınması ve ürün yelpazesinin genişlemesiyle yapılan yatırımların sonuçları cirosuna yansımaya başlayan Konya Şeker’in yakaladığı büyüme ivmesi, şirket ve sanayi istatistikleri ile yapılan değerlendirmelere de yansıyor. Nitekim Konya Şeker’in bu başarılı performansı ülke genelinde yapılan son iki araştırma ile de tescillendi. Önce İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından yayınlanan “Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu” Araştırması Konya Şeker’in bir önceki yıla göre aralarında beyaz eşya üreticilerinden, otomotive uzanan 22 sanayi devini geride bırakacak büyüme gerçekleştirdiğini ortaya koydu ve Konya Şeker’i Türkiye’nin 36’ncı Sanayi Devi ilan etti.  Şimdi de Ekonomist Dergisi Konya Şeker’in “Anadolu500” Araştırmasına göre Anadolu Kaplanlarının Şampiyonluk kürsüsünde yer aldığını açıkladı.

Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk’un yönetiminde son on yılda her yıl bir önceki yıldan başarılı bir büyüme performansı sergileyen ve gösterdiği performansla istikrarlı bir büyüme stratejisi için örnek gösterilen Konya Şeker, son 10 yılda cirosunu %1.708 oranında artırırken, dönem karlılığını % 53.832, öz kaynaklarını % 8.631, sermayesini ise % 13.650 oranında yükseltti.

 

Ortaya koyduğu vizyon ve yaptığı yatırımlar sonucu Konya Şeker’in sanayi devleri arasında üst sıralara tırmanmasını ve markalaşmasını sağlayan Recep Konuk, Konya Şeker’in belli bir bölgeye sıkışmış sanayi yapılanmasının değişmesi için mücadele ettiğini ve Anadolu insanının yerinden yöresinden kopmadan kalkınmanın nimetlerinden yararlanması, zenginliğin kentten köye her yere ve herkese ulaşması için “yurt sathına dengeli bir şekilde dağılmış sanayi yapılanması” fikrini, yaptığı yatırımlarla kuvveden fiile geçirdiğini belirtti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA