• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Gezici gençler CHPyi işgal edecek
10 Nisan 2014 Perşembe 16:46

Gezici gençler CHP'yi işgal edecek

Yerel seçimlerin ardından muhalefet partilerinin aldığı sonuçla hayal kırıklığına uğrayan 5 binden fazla genç CHP'yi işgal kararı aldı. Gençler "Muhalefetin bölünmesinden yorulduk, gidip CHP'yi değiştireceğiz" dedi.
EljazeeraTürk'ten Ece Göksedef'in haberine göre sosyal medya üzerinden 81 ilde örgütlenen 'occupyCHP' yani 'CHP'yi işgal' hareketi, "CHP'yi yine halkın partisi yapacağız" diyor. Harekette yer alan gençlerin önemli bir kısmı, 30 Mart'taki yerel seçimlerden sonra CHP genel merkez binasında toplanıp tutanakları karşılaştıran gönüllülerden... Onları CHP'yi işgal etmeye götüren yolda yerel seçimler son nokta olmuş.
Sosyal medyada örgütlenen gençlerin söylemleri de teknolojiyle uyumlu:
"Tıpkı uzun süre kullanılan bilgisayarların belli bir süreden sonra bir formata ihtiyaç duyması gibi, biz de CHP'ye format atmak istiyoruz."
CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu da, 1 Nisan günü bir tweet mesajında, "İşgalinizi dört gözle bekliyoruz, dükkan sizin gençler" yazarak harekete destek verdi.
"Asıl hayal kırıklığını CHP yarattı"
Ayar, Gezi protestolarının yaşandığı 2013 Mayıs ayından bu yana herkesin beklenti içinde olduğunu ancak örgütlenme konusunda düzgün bir adım atılmamış olduğunu söylüyor. Asıl hayal kırıklığını ise CHP'nin yaşattığını düşünüyor:
"Bu aslında Gezi olaylarından önce apolitize yaşayan gençlerin, Gezi'den sonra politize olmalarının bir yansıması diyebilirim. O günlerden beri CHP'nin gerek muhalefet tarzı, gerekse yaptığı çalışmalar beklentilerimizi karşılamıyor, aksine birçok kişinin tepkisini çekiyordu. Bunu son olarak CHP'nin yerel seçimlerde uyguladığı başarısız yöntemler izledi ve bunun sonucunda bir OccupyCHP hareketi doğdu.
"Bilindiği üzere Ankara'da yerel seçimlerin hemen ertesinde birtakım gariplikler oldu, oy sayımı durdu. Bunun üzerine bir grup genç oylarına sahip çıkmak amacıyla CHP Genel Merkezi'ne akın ettiler. Oyların sayılması için gecelerini gündüzlerine kattılar. İşte CHP'nin kendi içerisinde kurması gereken sistemi yine bu gençler oraya gidip sağladılar."
OccupyCHP hareketini başlatan gençler, CHP'nin uzun zamandır bir değişime ihtiyacı olduğunu, ancak bunu CHP'nin kendi içerisinde yapamayacağını farkettiklerini söylüyor ve ekliyor: "Onlar yapamazsa, biz gider onları değiştiririz."
Hareketin lideri yok
'CHP'yi işgal' adı altında toplanıp partiyi değiştirmeyi amaçlayan gençlerin bir lideri yok. Tamamen gönüllülerden oluşuyor. Bir isme bağlı değiller, hepsinin ortak düşüncesi, CHP'nin değişmesi gerektiği. Hiçbiri CHP'li değil. 8 Nisan Salı günü CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun uğradığı saldırının ardından "Genel başkanınıza yapılan saldırıyı kınıyoruz" diyerek Kılıçdaroğlu'nun kendi genel başkanları olmadığını bir kez daha belirttiler.
Çok yeni olan bu oluşumun gönüllüleri, ortak bir yol haritası belirlemek için ilk toplantısını 12 Nisan'da Ankara'da CHP Genel Merkezi önünde yapacak. Herkesin görüşünü açıklayabileceği bir formatta gerçekleşecek olan toplantıyla eşzamanlı olarak İstanbul'da da bir forum düzenlenecek. 'CHP'yi işgal etmek' için yapacaklarına ve detaylı programlarına, bu forumlarda karar vermeyi planlıyorlar. Forum çağrısının sloganı ise; "Toplanın arkadaşlar, güzel bişey deniycez!"
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA