• Konya20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Gezi ve 17 Aralıkın hedefi aynı çıktı
28 Aralık 2013 Cumartesi 10:56

Gezi ve 17 Aralık'ın hedefi aynı çıktı

17 Aralık operasyonundan sonra gerçekleşecek 2. dalgadaki isimler çok önemli bir ayrıntıyı barındırıyordu.
Türkiye'yi 2023 yılında dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına sokacak dev projeler tehdit altında. Hükümeti itibarsızlaştırma çabasının ardından gizlice basına sızdırılan ikinci liste, asıl maksatla ilgili soru işaretleri doğurdu. Gözaltına alınması istenen iş adamlarının yer aldığı listede özellikle Taksim Platformunun karşı çıktığı projeleri üstlenen firmaların yöneticilerinin olması dikkat çekti.
 
GEZİ VE 17 ARALIK OPERASYONU AYNI
Çevreci bir eylemmiş gibi olarak ortaya çıkan daha sonra ekonomi ve iktidarı yıpratmaya yönelik olduğu anlaşın Gezi Parkı'nda Taksim Platformu yayınladığı bir bildiri ile 3. havalimanı, 3. köprü, HES'ler ve Kanal İstanbul'un yapımına karşı çıkmıştı. Türkiye gazetesinin haberine göre; İkinci listede de Taksim Platformunun istekleriyle benzer şekilde 3. havaalanı ihalesini alan Limak-Kolin-Cengiz-Mapa-Kalyon Ortak Girişim Grubu şirketlerinin yöneticilerinden Limak İnşaat Yönetimi Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, Özdemir'in ortağı Sezai Bacaksız, Kolin İnşaat CEO'su Celal Koloğlu, Kalyon inşaat Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Kalyoncu, Kalyon İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Faruk Kalyoncu, Kalyon İnşaat Genel Müdür Yardımcısı Kenan Avis ve Cengiz Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz'in göz altına alınması isteniyor. Listede yer alan Kalyon İnşaat, Gezi Parkı eylemlerine yol açan Taksim'in yayalaştırma projesini de üstlenmişti. 3. havalimanın yapımına Almanların karşı çıktığı biliniyor. Havalimanı tamamlandığında İstanbul Asya, Avrupa ve Afrika arasında aktarma merkezi haline gelecek. Bu da İstanbul'un Frankfurt'a karşı en az 3 saat daha avantajlı konuma geçmesi demek. Listede yer alan bir diğer isim Çeçen Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çeçen. Çeçen Holding'in inşaat firması İçtaş, 3. köprü ve Kuzey Marmara Otoyolunun yapımını üstlenmişti. Bunun yanı sıra Ankara-İstanbul hızlı tren projesi İbrahim Çeçen Holding tarafından gerçekleştiriliyor. Listede ismi yer alan Eksim Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Tivnikli ise Çoruh Nehri üzerine ülkenin en büyük hidroelektrik yatırımlarından birisini hayata geçirmeye hazırlanıyor. Operasyonlarda dev projelerine imza atan firma yöneticilerinin göz atına alınması "Gezicilerin yapamadığını savcılar yapıyor" değerlendirmelerine yol açarken, Çılgın Projelerin finansman bulmakta zorlanacağı belirtiliyor.
 
"DOKUNMAK İSTEDİKLERİ FİRMALARA BAKIN ANLARSINIZ"
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, operasyonun maksadını görmek için gözaltına alınmak istenen iş adamlarına bakılmasının yeterli olduğunu söyledi. Zeybekci, dünyanın en büyük üç havaalanından birini yaptıklarını belirterek "Körfez geçişini yapıyoruz. HES'ler yapıyor. İlk nükleer santrali yapıyoruz. Bunu alan firmalara bakarsanız ve bu operasyonlarla bu firmalara dokunmaya çalışılmasını anlarsanız bu mantığı çözersiniz. Bu millet saf değil. Bu milletin gözü açıktır. Milletimiz her şeyi görüyor. 2023 ile ilgili çıkılan bu yolda bu gidişin durdurulması ile ilgili birileri bir şeyler yapmaya çalışıyor. Hesap hala bitmedi. Bizler de yolumuza devam edeceğiz. Bu saydığım projelerle yapılan operasyonları bir araya getirin" dedi.
 
SÜLEYMAN KARAMAN'IN SUÇU: HIZLI TREN
Operasyonlarda adı geçen TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman özellikle hızlı tren projeleriyle göz altına alınmak isteniyor. Ortada ispatlanmış herhangi bir yolsuzluk bulunmamasına rağmen kurum ve yöneticileri hedef tahtasına konuyor. İddiaların gerçeği yansıtmadığını bildiren TCDD, diğer iddialarla ilgili olarak da  şu açıklamalarda bulundu: "TCDD son 10 yılda binlerce farklı işte binlerce firma ile çalıştı. İşlerin 5-10 firmaya yaptırıldığı, bunların kendi aralarında işleri paylaştıkları iddialarının gerçekliği yoktur. Van Gölü'ne feribot yapımı ihalesinin teklifleri uygun görülmediğinden TCDD ihaleyi iptal etti. Kamu İhale Kurumu iptal kararını onayladı. İstekli mahkemeye başvurdu. Mahkeme TCDD'nin ve KİK'in iptal ettiği ihaleyi geçerli saydı. Özetle ihaleyi kimin kazandığına mahkeme karar verdi. Medya ihalede hala 'fesat' aramaya devam ediyor denildi. Ayrıca Yenikapı ve Kazlıçeşme istasyonlarına büfe/cafe ihalesi herkese açık olarak yapıldı. Bu işlem medyada 'Simit Sarayı'na usulsüz ihale' olarak lanse edildi. Bütün bu haberlere yüksek hızlı treni 'sos' olarak kullananlara karşı yasal haklarımızı kullanacağız."
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • “Konut almakta acele edin”
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA