• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Gezi Parkı olayları
07 Haziran 2013 Cuma 15:47

Gezi Parkı olayları

Fitch Ratings, Gezi Parkı olaylarının Türkiye'nin kredi notu için tehdit oluşturmadığını, protestoların ekonomik etkisi az olduğunu bildirdi..
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings'den yapılan yazılı açıklamada, "Türkiye’de protestoların mevcut durumu kredi notu için tehdit oluşturmamaktadır. Huzursuzluğun seviyesi kredi notundaki politik istikrar toleransı içerisinde yer almaktadır. Protestoların ekonomik etkisi az" denildiAçıklamada, "Düşük politik istikrar ve özellikle Dünya Bankası’nın hesap verilebilirlik göstergeleri Türkiye’nin uzun zamandır ülke notu profili özelliklerinden biri halinde ve kredi derecelendirme değerlendirmelerinde zayıflık olarak görülmektedir" görüşü ifade edildi.

Arap Baharı ile paralellik abartılmamalı

Türkiye’nin 2014-2015 yıllarında oldukça yoğun bir seçim takvimi olduğuna işaret edilen açıklamada, "Türkiye’nin seküler muhalefeti sesini duyurmakta zorlanıyor. Arap Baharı ile paralellikler abartılmamalı. Şu ana kadar gösteriler, halkın eğitimli orta sınıfını kendisine çekti.  AK Parti’nin demokratik meşruluğu ve güçlü bir parlamento çoğunluğu, iyi anket sonuçları mevcut” denildi.

Fitch'in açıklamasında şunlar kaydedildi:

"Bütün bunlara rağmen, protestolar hükümetin anayasa reformu ve başkanlık için artırılmış güçler konusundaki duruşunu yeniden değerlendirmesine neden olabilir. Hali hazırda protestoların seviyesi son yıllarda Arap dünyasında yaşanan ekonomik bozulmaya neden olacak seviyede değil.

Ekonomi iyi bir performans sergiledi

Türk ekonomisi son derece iyi bir performans sergiledi. Enflasyon düşerken, işsizlik oranı 2012 yılında son 7 yılın en düşük seviyesi olan yüzde 9,2 oranına indi.  Türkiye’nin cari açığı, kısa vadeli borcu yüksek olsa da, ülke finansman açısından Lehman Brothers sonrası süreçte dirençli olduğunu kanıtladı. Küresel likiditenin bolluğu cari açık finansmanını destekledi ve uluslararası rezervler Nisan ayında yaklaşık 114 milyar dolara ulaştı”Açıklamada, "Bütün bunlara rağmen, (süreç)  otoritelerin protestolara nasıl karşılık vereceğine bağlı” görüşüne yer verilirken, siyasi ve sosyal huzursuzluğun süreklilik arz etmesi turizm ve kısa vadeli sermaye girişlerini etkileyebileceği ve enflasyonu yükseltip, büyümeye zarar verebileceği ifade edildi.Fitch Türkiye'nin kredi notunu kasım ayında yatırım yapılabilir seviye olan BBB-'ye yükseltmişti.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA