• Konya20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
#geriadım
15 Nisan 2014 Salı 08:24

#geriadım

Twitter'ın iki numaralı ismi olan Colin Crowell, TİB ve BTK yetkileri ile görüşmek üzere Ankara'ya geldi. Crowell ve beraberindeki heyet, BTK binasına kapalı otoparkından binaya girdi. Görüşme ile ilgili konuşan Türk yetkililer görüşmenin olumlu geçtiğini belirterek, 'Amaç, şirketin vergisini ödemesi ve burada ofis açması' dedi.

 

Twitter üst düzey yetkilileri, temaslarda bulunmak üzere Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumuna (BTK) geldi. Twitter'ın uluslararası kamu politikalarından sorumlu başkan yardımcısı Colin Crowell ve beraberindeki heyet, saat 14.00'te binaya kapalı otoparktan girdi. BTK Başkanı Tayfun Acarer, görüşmeye BTK ve Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) ile Başbakanlıktan da bazı yetkililerin katılacağını belirterek, 'Twitter yetkililerinden mahkeme kararlarının uygulanmasını isteyeceğiz' açıklamasında bulunmuştu.

GÖRÜŞME OLUMLU GEÇTİ

4 saat süren görüşmelerin ardından BTK Başkanı Tayfun Acarer, toplantının 'iyi' geçtiğini söyledi. Reuters'a konuşan üst düzey bir Türk yetkili de Crowell'in, Twitter'la daha iyi iletişim sağlanabilmesi amacıyla Ankara'da görüşmeler gerçekleştirdiğini belirtti. İlk görüşmenin 'olumlu' geçtiğini söyleyen yetkili, 'Amaç, şirketin vergisini ödemesi ve bir ofis açarak adli taleplerinin yerine getirilmesi konusundaki sorunun giderilmesini sağlamak' dedi. Yetkili, hesaplara göre Twitter'ın Türkiye'de yılda 35 milyon dolar reklam geliri elde ettiğini belirtti.

MUHATAPLIK SORUNU KONUŞULDU

BTK Başkanı Tayfun Acerer, TİB Başkanı Ahmet Cemalettin Çelik ve Twitter'ın 3 üst düzey yetkilisi arasında gerçekleşen toplantıda Twitter'dan muhataplık sorunun çözümü için temsilcilik açması istendi. Twitter yetkililerinden 100'e yakın mahkeme kararlarının bir an önce sonuçlanması, ulusal güvenlik ve kişisel hakların ihlali niteliği taşıyan bazı mesajların kaldırılması ve ulusal güvenliği tehdit eden hesapların IP adreslerinin verilmesi de istendi.

Başbakanlık kaynaklarından alınan bilgiye göre, görüşmelerde dört ana husus konusunda ilerleme sağlandı. Türkiye ve Twitter arasında ortak bir zemin bulundu, iletişim ve muhataplık konularında da olumlu gelişmeler yaşandı. Twitter yetkilileri, mahkeme kararları konusunda daha hassas ve hızlı davranacaklarını belirtti. Bu amaçla Türkiye ziyareti öncesinde, beş mahkeme kararı yerine getirildi. Twitter'in Türkiye'de ofis açma konusuna 'karşı olmadığı' da Türk yetkililere iletildi.

Garaj kapısından girdiler

Crowell ve beraberindeki heyet, dün saat 14.00'te binaya kapalı otoparktan girdi. BTK Başkanı Tayfun Acarer ise 'Twitter yetkililerinden mahkeme kararlarının uygulanmasını isteyeceğiz' açıklamasında bulunmuştu.

Sosyal bir sorun

Twitter yetkililerine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütli Elvan'ın görüşlerini ilettiklerini anlatan BTK Başkanı Tayfun Acarer ise 'Bu bir sosyal sorun haline geldi. Biz bunun bir an önce çözülmesini istiyoruz. Twitter'ın uygulamadığı 100'e yakın mahkeme kararı var. Ama onun dışında vatandaşlardan gelen talepler var. O da önemli' diye konuştu. BTK yetlileri ve Twitter yetkilileri ile yapılacak görüşmelerin ortak uzlaşma ile sağlandığını ifade eden Acarer, 'Toplantı iyi geçti ancak açıklama yapmayacağız' dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA