• Konya21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Geri sayım başladı
13 Şubat 2014 Perşembe 09:09

Geri sayım başladı

TÜRKSAT 4A uydusu, 9 saat sürecek yolculuktan sonra dünya üzerinde dönmeye başlayacak.

Kazakistan'daki Baykonur Uzay Üssü'nden yarın gece fırlatılacak olan TÜRKSAT 4A, 5 dakika 47 saniye içinde uzayla tanışacak. TÜRKSAT 4A, 14 Şubat gecesi Türkiye saati ile 23.09'da Kazakistan'daki Baykonur Uzay Üssü'nden fırlatılacak. Fırlatmadan 5 dakika 47 saniye sonra uydu, fırlatıcı roketin kapsülünden çıkacak ve uzayla tanışacak.

TÜRK VE JAPON ORTAKLIĞI

Türk ve Japon mühendislerin ortaklaşa ürettiği TÜRKSAT 4A'nın yolculuğu, Breeze-M olarak adlandırılan alt-kademe roketine bağlı şekilde yaklaşık 9 saat daha devam ettikten sonra ayrılacak. Bu ayrılıştan sonra uydu, dünyanın etrafında dönmeye başlayacak. Uydunun yolculuğu, fırlatılıştan itibaren 9 saat 13 dakikada tamamlanacak. Test amaçlı olarak 9,5 gün sonra 50 derece doğu boylamına yerleşecek uydunun kontrolü, Türkiye, Afrika, Avustralya, Japonya, İtalya ve Kanada uydu istasyonlarından yapılacak.

KONTROLÜ GÖLBAŞI'NDAN

Fırlatmadan 9 saat 13 dakika sonra ilk sinyalin alınması planlanan uydu, '50 Derece Doğu' boylamında yaklaşık 3 ay kalacak. İstasyonlar aracılığıyla tüm yörünge ve alt sistem kontrolleri gerçekleştirilecek uydu, daha sonra 42 derece doğu' boylamına yerleşecek. Kontrolü, Gölbaşı Uydu Yer İstasyonuna devredilecek uydu, 1 ay boyunca performans testlerine tabi tutulacak.

SIRADA TÜRKSAT 4B VAR

Mevcut Türk uydularına göre daha güçlü sinyal kalitesine sahip olan TÜRKSAT 4A uydusunun manevra ömrü 30 yıldan fazla olacak. Kapsama alanında, Türkiye'nin yanı sıra Avrupa, Ortadoğu, Asya ve Afrika yer alacak uydu, yaklaşık 5 ton ağırlığa ve 1750 MHz bant genişliğine sahip. Montaj çalışmaları devam eden TÜRKSAT 4B'nin ise bu yılın 2. çeyreğinde uzaya fırlatılması planlanıyor. TÜRKSAT 4B aynı zamanda internet hizmeti de verecek.

Projenin sonuna kadar Japonlarla birlikte çalışan 15 Türk mühendis, TÜRKSAT 4A ve 4B uzaya fırlatıldıktan sonra Ankara'daki TUSAŞ tesislerinde göreve başlayarak yerli TÜRKSAT haberleşme uydularının üretiminde görev alacak.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA