• Konya25 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Geri ödemelerde Konyada sıkıntı az
18 Şubat 2010 Perşembe 16:04

'Geri ödemelerde Konya'da sıkıntı az'

T-Bank Genel Müdürü Dinçer Alpman, T-Bank'ın Anadolu Tur'u kapsamında ilk durak olan Konya'da basın mensuplarıyla bir araya geldi.

T-Bank Genel Müdürü Dinçer Alpman, T-Bank'ın Anadolu Tur'u kapsamında ilk durak olan Konya'da basın mensuplarıyla bir araya geldi.

T-Bank'ın yüzde 100 yabancı sermayeye ait bir banka olduğunu belirten Dinçer Alpman, "Bankanın sahibi Hariri Şirketler Grubu, Türk Telekom ve Avea ile birlikte Türkiye'de 7 milyar dolarlık yatırım yapan bir şirket. Bizim bankamız ise daha çok KOBİ ve ticari kredi sağlayan bir banka. Yani muhatabımız KOBİ ve ticari şirketler. Biz banka olarak iç piyasadan topladığımız sermayenin yüzde 96'sını tekrar kredi olarak dağıtan bir bankayız. Şu an kredilerimizin 3'te birini ise KOBİ'lere sunuyoruz. Konya, geri ödemelerde en az sıkıntı çektiğimiz illerin başında yer alan illerden birisi olduğu için ilk durak olarak Konya'ya gelmeyi uygun gördük" dedi.

2009 krizinde bankaların krizi en az zararla atlattığını da dile getiren Dinçer Alpman, "Biz bu krizin faturasını 2001 yılındaki krizde ödemiştik. 20'den fazla banka kapandı ve bunların çoğuna Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) tarafından el konuldu. Bu krizin ardından bankacılık konusunda ülkemizde büyük reformlar yapıldı. Şunu iddia ederim ki bankacılık sektörünü en iyi izleyen ve regüle eden ülkelerin başında biz yer alıyoruz. Baştan sona her şeyimiz kontrol ediliyor. Zaten şahsen ekonomik krizler beni fazla korkutmuyor çünkü ekonomik bir şey olduğu için alacağınız kararları ve sonuçlarını bilebiliyorsunuz. Bizi en çok korkutan şey siyasi krizler" şeklinde konuştu.

Türkiye'nin yabancı sermaye için bulunmaz bir ülke olduğunu ancak alt yapının tam oturmaması nedeniyle yabancı yatırımcının Türkiye'ye yatırım yapmaktan çekindiğini dile getiren Alpman, "Ülkemizde KDV, yatırım ve diğer konularda hep bir grilik var. Yani net, kesin bir şey yok. Birisi KDV için 'Bir şey olmaz' diyebilirken, diğeri 'Olmaz olur mu. Böyle yaparsanız suç işlersiniz' diyebiliyor. Böyle gri bir ortamda hiçbir yabancı yatırımcı yatırım yapmaya cesaret edemez. Bu nedenle bu konudaki her türlü alt yapıyı sağlamak ve yatırımcıya kesin bildirimler yapmak zorundayız" şeklinde ifade etti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA