• Konya3 °C

Lokman Koyuncuoğlu

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Gerçekten yeni bir Konya

14 Mayıs 2013 11:21

Hafta sonu yapılan seçimlere bakıldığında Konya için yeni bir dönemim başladığı söylemek pekala mümkün. Tarihi bir gün tarihi bir seçim sonucuydu ifadelerini kullanmakta mümkün.

Konya’daki tüm iş adamları örgütleri daha önce Selçuk Öztürk isminde zaten bir mutabakata varmışlardı. Bu konuda ne kadar doğru bir tercih yaptıkları, seçim sonuçlarından da anlaşıldı.

Konya Ticaret Odası seçimleri için Selçuk Öztürk’ün kazanacağı konusunda hiçbir şüphem yoktu. Sonucun bu kadar net olması konusu ise Selçuk Öztürk’ün konuşmalarında saklı. İlk cümlesi şu; “Bu süreçte sadece Peygamber Efendimize ait olan metodolojiyi izledik.” Zaten olay baştan hayırla başlamış. Gerisi ise ekip çalışması takım disiplini ve sonuna kadar seçimi ciddiye alma çabası.

Bu hafta sonuna kadar KTO da meclise giren isimlerden sağlam bir yönetim oluşacak sanırım. Selçuk Öztürk’ün bu konuda işi oldukça kolay. Zira meclise girecek hiç kimseye önceden herhangi bir söz ve taahhüt vermedi. Bu durum, O’nun hem isim seçmede hem de farklı ilgi alanları ve spesifik nitelik konusunda tercih yapmada oldukça rahat davranması demek olacak.

Konya’yı 2023’te 15 milyar dolar ihracat hedefine ulaştıracak beyin merkezi işte bu isimlerden oluşacak.

Aynı gün yapılan diğer bir seçim ise Pancar üreticileri seçimiydi. Konya’nın halen bir tarım şehri olduğunun göstergesi Konya Şeker’de yapılan o seçimlerdi. Zira KTO seçimlerine katılımın en az 2-3 katı çiftçi oy kullanmak için oradaydı. İyi planlanmış organizasyonla 13 bin çiftçi oyunu kullandı ve Recep Konuk’u yeniden başkanları olarak seçtiler.

Başkan Konuk, seçim sırasında ilçe ve köylerden gelen başkan ve temsilcilerle sıkı bir sohbetteydi. Özellikle Altınekin ve Dedeler Belediye Başkanları ile muhabbetleri dikkat çekiciydi. Öyle anladım ki, Başkan Konuk, kendisine yıllardır sınırsız destek veren Altınekin yöresinden bir ismi bu yıl yönetimine alacak.

Konya’nın tarım ve hayvancılık bağlamında farklı bir yere gelmesi için önemli çalışmalar yapan Recep Konuk’a bu yeni dönemde çok daha fazla iş düşüyor. Çünkü Konya Ova’sının Türkiye’yi besleyebilecek çapta üretken olduğu iddiasının gerçekleşmesi için şartlar hiç bu kadar hazır olmamıştı.
Cumartesi yapılan ancak diğer ikisine göre haliyle daha sakin geçen Mali Müşavirler Muhasebeciler Odası seçimini yeniden kazanan İsmail Turan’ı yeri gelmişken analım ve tebrik edelim.

Şimdi önümüzde 25 Mayıs’ta yapılacak Konya Sanayi Odası seçimleri kaldı. KSO Başkanlığı için işadamları örgütleri sanayici Memiş Kütükçü üzerinde mutabakata varmışlardı. Memiş Kütükçü’de sahaya inip, genel istişareler ve çalışmalarına başlamış. Şehrin sanayicilerinin genel intibaı çok doğru bir ismin odaya başkan olacağı.

Her ne kadar bazı kişilerin isimleri ortaya atılıp aday olacağı söylenmişse de dün itibariyle KSO için kimsenin ikinci bir aday olmayacağını net olarak söyleyebiliriz.

O zaman odalarla ilgili son durum şöyle şekilleniyor. KTO Başkanı Selçuk Öztürk, KSO için Memiş Kütükçü, KTB Başkanı M.Uğur Kaleli.

Unutmadan söyleyelim Valiler Kararnamesi yayınlandı ve Konya Valisi A.Nezih Doğan Konya’da kaldı. Bu Konya için ayrıca bir şans. Demek ki yılın ikinci yarısı için Konya’da önemli hareketler olacak. Bereketiyle birlikte olur inşallah.

 

 

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA