• Konya3 °C

Lokman Koyuncuoğlu

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Gerçek kardeşlik buluşması

31 Aralık 2013 Salı 17:45

Cumartesi günü nerdeyse tüm Konya Van’daydık. Dışişleri Bakanımız Ahmet Davutoğlu’nun ifadesiyle; “Konya'dan 200 kişiyle Van'a, paylaşmaya, diz dize oturmaya, göz göze bakmaya, gönül gönül'e konuşmaya geldik”

Bu programın bildiğim kadarıyla Türkiye’de başka bir örneği yok. Bir şehir başka bir şehre, o şehre nüfuz eden tüm unsurlarıyla nerdeyse bir çıkarma yapıyor. Bakan, bakan yardımcıları, vekiller, belediye başkanları, işadamları, siyasetçiler, bürokratlar, STK’lar, kanaat önderleri ve medya.

Üstelik bu ziyaret, tatil için değil, para kazanmaya değil, eğlenceye değil sadece ve sadece dostluk ve kardeşlik için yapılan bir buluşma olunca çok daha önem kazanıyor. Bu anlamda zaten ilk kez böyle bir buluşma oluyor.

Türkiye’nin son yıllarda sürdürdüğü ve 1 yıldır da önemli sonuçlar aldığı çözüm süreci birlik ve kardeşlik projesinin en önemli yansımalarını Van’da gördük. Van’ın yeni, Konya’nın önceki Valisi A.Nezih Doğan’ın çabalarıyla Doğu Anadolu’nun yükselen yıldızı Van, yeni dönemde Türkiye’nin hem kardeşlik hem ekonomik kalkınmanda örnek şehri olacak.

Belliki uzun zamandır, bir boş vermişliğin muhatabı olan Van,  bir arkadaş selamına bir kardeş tebessümüne bir dost paylaşımına ne çok ihtiyacı varmış. Gördüklerimizin kısa özeti bu; Konya, Van kardeşlik köprüsü çok isabetli bir düşünce olmuş.

Bu düşüncenin hayata geçmesinde hiç şüphesiz en önemli aktörlerin başında Van Valisi A.Nezih Doğan var. Konya’da çalıştığı süreçte şehrin ekonomik büyümesinde çok önemli projelere imza atan Doğan’ın enerji kaynakları ve ticaret yollarının kavşak noktasında bulunan Van için de kayda değer çok sayıda projeleri var.

Konya-Van eğer kardeşlik köprüsü kurmuşsa bilin ki bunda Ahmet Davutoğlu’nun o gece tüm Van halkına yaptığı kardeşlik manifestosunun büyük etkisi vardır.

Bakan Davutoğlu’nun sabah kahvaltısında ki selamlama, Konyalıların yaptırdığı okul açılışındaki konuşma, parti danışma meclisindeki büyük Türkiye sunumu çok güzeldi. Ancak Van Ulu Camiindeki yaklaşık 300 kişi ile tek tek kucaklaşması ve akşam yemeğindeki konuşmasını  Van hiçbir zaman  unutamayacaktır.

Çünkü her ikisinde de sadece samimiyet, gerçek kardeşlik ve dostça paylaşım vardı. Cami çıkışı Vanlıların büyük bir kısmı soğukta dışarıda bekliyordu oysa içerde Bakan Davutoğlu’nu kucaklamak isteyenler hiç bitmiyor, duygusal anlar görülmeye değerdi. Esnaf ziyaretinde de, kendisine değer veren, sizi dinlemeye anlamaya geldik diyen ve bunda her haliyle samimi olan birini görmek ne çok sevindirmişti son yılları sıkıntıda geçen Van halkını.

Bir kişinin konuşmalarında ki samimiyeti etkilediği kişilere bakılarak görülür. Açıkçası Bakan Davutoğlu’nun Van’daki konuşması son dönemdeki en etkileyici konuşmalarının başında geliyordu. Dünyanın çeşitli bölgelerindeki Müslümanlarla olan görüşmelerini anlattı Bakan Davutoğlu. Arakan’da yaşadıklarını anlatırken, salondaki 500-600 kişinin en az yarısının gözleri yaşarmıştı. Oralardaki kardeşliğin Konya Van arasında olması temennisiyle. Bu samimiyetle, kardeşliği anlatması öyle bir etki yaptı ki, bunun ne siyasetle ne oyla bir karşılı var. Bu gerçek bir kardeşlik çağrısıydı.

Van’la ilgili yazılacak daha çok konu var. Bakan Davutoğlu; “Dünyanın her zamankinden daha çok, Van'ın Diyarbakır'ın, Konya'nın erdemine ihtiyacı var” derken ne kadar haklı. Hele şu yaşadığımız günlerde erdem ve duruş ne kadar çok önem kazandı değil mi?

 

 

 

 

 

 

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA