• Konya24 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Genelkurmayın yasadışı dinlemeleri!
27 Eylül 2010 Pazartesi 12:32

Genelkurmay'ın yasadışı dinlemeleri!

Genelkurmayın 'yurtdışında PKK'lıları dinleme' gerekçesiyle aldığı cihazlarla ilgili şok detay...
Genelkurmayın 'yurtdışında PKK'lıları dinleme' gerekçesiyle aldığıcihazlarla dinlediği bin 346 telefondan yalnızca iki yüzününyurtdışındaki PKK'lılara ait olduğu ortaya çıktı. Dinlenenler arasındakamuoyunun tanıdığı isimler var.

Taraf gazetesinin haberine göre, Genelkurmay Başkanlığı'nın "PKK'lılarıdinleyeceğiz" gerekçesiyle İsrail'den satın aldığı cihazlarla yasadışıdinleme yapmasıyla ilgili yeni belgelere ulaştık.

Yasadışı dinlenen bin 346 kişilik listenin yanı sıra, dinlenentelefonlardan gönderilen binin üzerinde SMS ve bazı ses kayıtlan daTaraf'ın elinde. Genelkurmay Başkanlığı, dinleme skandalının ortayaçıkması üzerine "Dinlemeler yasal, yurtiçinde dinleme faaliyeti yoktur"şeklindeki açıklama yapmıştı. Ancak elimizdeki belgeler bu açıklamanındoğru olmadığım gösteriyor.

Taraf'ın yasadışı dinleme skandalını ortaya çıkarması üzerineGenelkurmay bir açıklama yapmış ve cihazların yasalara uygun olarakalındığını, yurtiçinde dinleme yapılmadığım, cihazların isminiaçıklayamayacakları bir ülkeye karşı, sınırdaki karakollardakonuşlandırıldığım bildirmişti. Taraf'a ulaşan bin 346 kişilik dinlemelistesinde yalnızca 200 kadar telefon numarasının yurtdışındakiPKK'lılara ait olduğu anlaşıldı.

Sistem cep telefonlarını dinledi

Taraf'a ulaşan dinleme listeleri ve ses kayıtlarına göre, aralarındaaydın, sanatçı ve siyasetçilerin olduğu bin 346 kişi yasadışı olarakdinlendi. Ses kayıtları ve atılan mesajlar da sistemin tamamen ceptelefonlarım dinlemek üzere kullanıldığını açıkça ortaya koyuyor. 2005yılında çıkan yasaya göre, dinleme yetkisi yalnızca MİT, Emniyet veJandarma'ya verilmişti. Bin 346 kişilik listede kamuoyunun yakındantanıdığı isimlerin yanı sıra PKK mensubu ya da sempatizanı olduğubelirtilen kişilerin telefon numaraları var.

Dinlenen telefon numaralarının karşısında açıklama bölümü yer alıyor. Bubölümde telefonu kimin kullandığı bilgisinin yanı sıra, dinlenenkişiyle ilgili not ve dinleme tarihi de belirtilmiş. Listede alt altasıralanan ve hangi tarihte dinlendiği notu düşülmeyen 10 değişik ceptelefonu numarasının karşısında "Tank ÜTGM tarafından verildi" ifadesiyer alıyor. Genelkurmay Başkanlığı GES Komutanlığı, SMS'leri de yakıntakibe almış. Bu telefonlardan atılan tüm SMS'ler ve bazı dinlemelerinses kayıtları listelenip, arşivlenmiş.

AYDINLARI VE SİYASETÇİLERİ YASADIŞI DİNLEMİŞLER

Genelkurmay Başkanlığı'nın kamuoyuna yaptığı açıklamada yurtiçindedinleme yapılmadığı vurgulanmasına rağmen, kayıtların tutulduğunotlarda, dinlemelerin yurtiçine yönelik olduğu, telefon numaraları vekarşısındaki açıklama bölümleriyle anlaşılıyor.

Dinleme listesinde Baskın Oran, Doğu Ergil, Ender Büyükçulha,Fatma Nevin Vargun, Fikri Sağlar, İsmail Hakkı Tombul, Sırrı Sakık,Yusuf Alataş, Ziya Halis, Orhan Miroğlu gibi isimlerin yanı sıra DrejAli lakaplı Ali Yasak'ın da ismi bulunuyor. Yavuz Önen, Leyla Zana,Sebahat Tuncel de listede dikkat çeken diğer isimler. Listedeki çarpıcıbir diğer isim de DSP eski milletvekili M. Cengiz Güleç. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da HDP terörü! AK Parti ekibine saldırdılar
  • Konya'da gece yarısı korkutan yangın
  • Konya'da feci kaza! 6 saat yardım bekledi
  • Konya'da gergin gece! Pompalı ile dehşet saçtı: 9 yaralı
  • Konya'da acı ölüm! Avlanmak için girdiği gölet sonu oldu

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA