• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Genel Kurulda karar verildi
26 Ocak 2012 Perşembe 16:09

Genel Kurul'da karar verildi

Türkiye Futbol Federasyonu Olağanüstü Genel Kurulu'nda yapılan oylama sonucunda, haklarında şike ve teşvik primi iddiası bulunan kulüplere uygulanacak yaptırımların bir kereye mahsus değiştirilmesi...

Ankara Sheraton Otel'de gerçekleştirilen Türkiye Futbol Federasyonu Genel Kurulu'nda zaman zaman tansiyon yükseldi. Hatta toplantıya verilen 1 saatlik arada Orduspor Başkanı Nedim Türkmen ile Manisaspor Başkanı Kenan Yaralı arasında kavga çıktı. Nedim Türkmen ve Kenan Yaralı toplantı sırasında kendi aralarında tartışmaya başladı. Kenan Yaralı'nın Türkmen'i "Çok fazla konuşuyorsun" sözleri ile uyarması üzerine, tartışma daha da alevlendi.Diğer kulüp başkanlarının araya girerek olayın daha fazla büyümesini engellendiği belirtildi. Toplantının son bölümünde yaşanan bu gelişme üzerine kulüp başkanları toplantı salonunu terketti ve yeniden genel kurul salonuna geldiler...

Verilen aranın ardından Genel Kurul'a kulüp başkanları ve TFF eski başkanları konuşma yaptı. Tansiyon zaman zaman yükseldi. Özellikle Altay Kulübü Başkanı Ömer Hızlıok'un sözleri salondaki gerilimi yükseltti.

Son konuşmayı Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Ali Aydınlar yaptı. Aydınlar "Biz koltuk meraklısı değiliz. Bizler onurlu kişileriz. Şerefimizle onurumuzla geldik, öyle de gideriz. Tarih gerçekleri yazacaktır. Ben çok rahatım. Biz yönetim kurulu olarak toplanıp gerekli değerlendirmeyi yapacağız" dedi.

TFF Başkanı'nın konuşmasından sonra Diban Başkanı Yalçın Karadeniz 58. maddeninin değişip değişmemesi konusunu oylamaya sundu. Yapılan oylama sonrasında haklarında şike ve teşvik primi iddiası bulunan kulüplere uygulanacak yaptırımların bir kereye mahsus değiştirilmesi kabul edilmedi.

TOPLANTIDAN AYRINTILAR 

- Melih Gökçek'in talepleri ile ilgili bir önceki genel kurulda konuşulduğu ve karara bağlandığı için bu toplantıda gündeme alınmadı. Ankaraspor Kulübü'nün küme düşürülme şekline itirazı reddedildi...

-Altay, Bucaspor ve Konyaspor'un lige alınma talepleri toplanma amacı tek maddelik olduğu için kabul edilmedi...

- Genel Kurul'da Kulüpler Birliği Başkanı Yıldırım Demirören şunları söyledi: Süleyman Seba, "Şerefli ikincilik" lafını 8-0'lık Galatasaray - Ankaragücü maçından sonra söyledi. Ben konuşmayacaktım ama Altay Kulübü Başkanı'nın sözlerinden sonra konuşma kararı aldım. Dur kardeşim, dur ve yerini bil.. 3 Temmuz'u kimse beklemiyordu. O günlerde Murat Özaydınlı, Aydınlar'ı arayıp işin gecikmesini rica etti olmadı. Kimse olacakları beklemiyordu. Hepimizin hedefi en kısa sürede karar almaktı. Alınacak karar kişileri memnun etmeyebilirdi. Maalesef Fenerbahçe'mizin adı herkesten çok geçiyor. Çünkü reyting adına oluyor bunlar. Hayır, 8 takım bu sürecin içinde. Bugünü milat olarak görmeliyiz. Başkan ve yönetim kurulu bugünlere iyi niyetle geldi. Ancak verilen önerge doğru bir önerge değil. Gerekirse verilen önergeyi geri çekelim, seçim kararı alalım. Çocuklarımız neden hala kavga bitmedi diyecek. Bu sürecin doğrusu mahkeme sürecini beklemektir. Adli sürecin sonucu beklenmelidir.

- Altay Başkanı'nın konuşması uzayınca salonda sesler yükseldi. Başta Gençlerbirliği Kulübü Başkanı İlhan Cavcav olmak üzere bir çok kulüp başkanı Hızlıok'a tepki gösterdi.
 
- Genel Kurul'da konuşma yapan Altay Başkanı Ömer Hızlıok şunları söyledi: Fenerbahçe'nin kupası alınırsa bu şikeyi tescillemek değil midir? Şikede mağdur olanlar Avrupa'ya gidemediler. Lig statüsü lig başlamadan hazırlanı ve o şekilde değişmez. Yani oyun oynanırken kural değişmez. Türk futbolunun babası TFF'dir. Baba evlatları arasında ayrım yapmaz. Kulüpler Birliği var. Sizler koca koca kulüplerin başkanısınız. Siz Türk gençliğine ders verme fırsatını elinizden kaçırdınız. Yani sınfıta kaldınız.

- Genel Kurul'da konuşma yapan Fenerbahçe Asbaşkanı Ali Koç şunları söyledi: Bugün Türk futboluna yön vermek ya da kaosu derinleştirmek adına burada bulunduk. Fenerbahçe olarak bugün bize kabul ettirmeye çalışılan önergeyi kabul etmiyoruz. Oyunun bir parçası olmayacağız. Verilecek her türlü karara saygılıyız. Sözünü ettiğimiz yargılama sonucunda suçlu çıkacak takım ve kişilere yaptırım neyse o uygulanmalıdır. Netice küme düşmekse bu da uygulanmalıdır. Biz suçsuzlğumuza inanıyoruz ve ispatlayacaklarına inanıyoruz. Savunma için gerekli zaman verilemeden karar alınmaya çalışılması hukuk ihlalidir. Biz diyoruz ki; tüm içerik gözler önüne serilsin. Ek ifadeler alınsın, süreç yasal mecrasında yürüsün. Bir şey talep ediyorsak o da bu şekildedir. Yaşadıklarımızı daha iyi anlayabilmeniz için kendinizi bizim yerimize koyun. Konuyu gizlilik esasında devam ettirecek birimler 6 Temmuz'da bir açıklama yaptılar. Burada örgütlü bir şekilde Süper Lig ve Bank Asya'da 19 maçta şikenin olduğu delillendirilmiştir denildi. Bununla birlikte kulübümüz suçlu ilan deildi. Gizliliğe rağmen her türlü evrak basına sızdırıldı.. Kamuoyu nezdinde Fenerbahçe suçlu ilan edildi. Sürecin başından beri olması gereken yayın yasağı iş işten geçince geldi. Aziz Yıldırım gibi bir insanın fiş fotoğrafı gazetede yayınlandı. O zaman futbol ailesinden tepki beklerdik. TFF de etki altında kaldı.. Hakem, gözlemci raporlarına hiç değinmeden Fenerbahçe'nin suçluluğuna inandılar. Cezalar nasıl uygulanacağına çalışılıyor. Fenerbahçe 24 Ağustos'ta Şampiyonlar Ligi'nden men edildi. TFF bu kararıyla kendisini dışarıya attı. "Masumlarsa neden yargılanmaktan sakınıyorlar" dedi. TFF olarak siz Fenerbahçe'nin suçlu olup olmadığını bilmeden bizi Şampiyonlar Ligi'nden neden men ettiniz. Zor bir iş karmaşık bir durum ama TFF güvenilirliğini yitirdi. Tüm bunlara rağmen Fenerbahçe bugün hem futbolda hem de diğerlerinde ya zirve de ya da bunun ortağıysa bu takdire şayandır. Futbol takımımız zirveye oynuyorsa bu geçen yıl ki şampiyonluğumuza emin oldukları içindir. Maçlarımızda sportif anlamda bir sorun varsa raporları hazırlayan TFF yetkilileri de bunların bir parçası sayılmaz mı? Eğer bir karar vereceksiniz kendinizi bizim yerimize koyun. Genel Kurul'da önerilen yöntem çerçevesinde sağlıklı bir savunma hakkının sağlanması imkansızdır. UEFA'ya net bir şekilde izahlar yapılmalıdır. En sağlıklı çözüm yargının sonucunun beklenmesidir. Türk futbolunun selameti için beyaz bir sayfa kaçınılmaz olmuştur. Yönetimin güven tazelemeye ihitiyacı vardır.

-Genel Kurul'da konuşma yapan Fenerbahçe Kulübü Başkan Vekili Nihat Özdemir şunları söyledi: Biz Fenerbahçe Kulübü olarak 58. maddenin tartışılmasını ve bu kurulun yapılmasını istemiyoruz. Fenerbahçe'nin gündemi bu kurulun gündemi ile ilgili değildir. Biz kendimizi biliyoruz ve kendimize inanıyoruz. Ne bugün yapılan kurulu gerekli görmüyor ne de herhangi bir kararla yarım puanımızın silinmesini kabul etmiyoruz. Biraz sonra oylanacak ilgili önergenin de bugün yapılacak genel kurulun yapılmasını doğru bulmuyoruz. 6222 sayılı kanun değişikliği gibi kulübümüze mal edilmeye çalışılıyor. Bu karar Fenerbahçe'ye mal edilmeye çalışılacaktır. Biz bunu kabul etmiyoruz. 6222 için de Aziz Yıldırım için değişiyor demişti. Ama başkanımız da arkadaşlarımız da içerde. Biz hernagi bir madde de değişiklil istemiyoruz. Biz adil yargılanma istiyoruz. Sivil mahkemelerde adil bir yargılma süreci istiyoruz. Alalacele verilecek bir karar hala tutuklu bulunanan ve hala savunması beklenen karar yöneticilerimizi zor duruma düşürecektir. Savunma hakları elinden alınmış bir şekilde olmasını istemiyoruz. Bu soruşturma kapsamında 8 kulüp 'ki biz inanıyoruz ki bu sayı 11-12 kulübe ulaşacak' kararın play-off öncesi verilemesini kabul etmiyoruz. Kanuya dar yapılanlar tarih ediliyor. Süre sınırından da bahsedilmiyor. Yönetim ve Etik Kurulu süreçlerini savunma haklarını kısıtlayacak şekilde dar takvime sığdırılması iyi niyet dışındadır. Sözlü savunma hakkının verilmesini talep ediyoruz. Kulübümüze gönderilen döküğmanı inceleyince bir kez daha savunma süreci ile ilgili endişelerimiz yerinde olduğunu gördük. Kişilerin ne ile suçlandığı bile yazılmamışken kişinin önce kendine atfedilen suçu bulması gerekmektedir. Ardında da savunma yapması beklenmektedir. Bu açıkca kendinizi savunmayın siz zaten suçlusunuz demektir. Savunma hakkımız bu şekilde oldu bittiye getirilmek istenmektedir. Ne acıdır ki TFF Başkanımız bir kez dahi masumiyet karinesi vardır, kimse kulüplerimizi suçlayamaz, karar yargının sonunda verilir, kulüpler savunma hakkını kullanmadı dememiştir. TFF Başkanımız kafasında suçluya karar vermiştir. Bunun yanında kendisinde olan bir çok yetkiyi de kurullara devretmiştir. Ben isterdim ki TFF Yönetimi bu kararı alırken bizim de söyleyecek sözümüz olması gerekir. Maalesef elinde yetkiyi başka yerlere atmıştır. Biz bu Federasyon'u bu işleri çözsün diye seçtik. Başka kurullara devredemez. Bunu yaparsa en büyük saygısızlığı yapmış olur.

- Genel Kurul'da konuşma yapan Fenerbahçe Kulübü Asbaşkanı Abdullah Kiğılı şunları söyledi: Geçmişte TFF Başkanlığını yapmış biri olarak bazı şeyleri paylaşacağım. Ülkemizde 3 Temmuz'dan bu yana yaşanan ve futbolda şike yangını adı verilen olayı herkes biliyor. TFF Yönetimi ile delegasyonu arasında yapılan toplantı olduğundan gerekli değerlendirmeyi yapmalıyız. TFF Yönetimi bu olayı tutarlı olarak yönetemiyor. Kamuoyunun da kafasında soru işaretleri yaratıldı. TFF Yönetimi bu yangını hangi tarihte söndüreceğini dahi bilmiyor. Başarılı yöneticilerin yanında iyi hukukçular olunca yönetimler iyi işler yapıyorlar. Bu konuda TFF'de eksik var diye düşünüyorum. Bu olayın 3 ayağı var. 1) Ceza davası 2) Disiplin soruşturması 3) UEFA.. Şike davası bitmeden disiplin soruşturması bitemez. Bu gerçek TFF'yi bağlar. TFF beklemek durumundadır. Ancak TFF telaş içindedir. Futbolun en önemli 3 sorunu vardır. Doping, şike, ırkçılık. Sosyal etkisi bakımından ırkçılık en büyüğüdür. Terry iddiaya göre Ferdinand'a ırkçı söylemde bulunuyor, savcılık da dava açıyor. İngiltere Federasyonu, Terry için cezayı adli kararın sonrasına bırakıyor. Şikeden daha ciddi mücadele ettiği bir konuda UEFA nasıl oluyor da İngiltere'ye baskı göstermiyor. Bu telaş neden? Bu olayın çekirdek noktası; Türkiye özel bir yasa yapınca iki olay çakıştı. Bu böyle olmasaydı kısa sürede sonuç alınabilirdi.

- Genel Kurul'da konuşma yapan Fenerbahçe Asbaşkanı Cihan Kamer şunları söyledi: Başkanımız ve arkadaşlarımız 7 aydır bu duruma katlanıyorlar. Biz Türk adaletine güveniyoruz ve susuyoruz. Eğer futbol adaletini sağlaması gereken kurumlar adaleti bir kenara bırakır, formalara göre hareket ederse bizi kimse susturamaz. Mehmet Ali Aydınlar Bey'in samimiyetinden şüphe etmiyoruz ama cehennemin taşları iyi niyet taşları ile döşenmiştir. Etik Kurulu raporuna göre Fenerbahçe suçlu çıkarılmıştır. Basına sızdırıldı, İlhan Helvacı da buna inanıp karar vererek UEFA ile bu kararını paylaştı. İddianame açıklanmış ve orada 93 kişi var. Suçlananların bilgisine başvurulsa bugün bunları konuşmazdık. Fenerbahçe'nin kimsenin minnetine ihtiyacı yoktur. Bizler adil şekilde savunmalar alınarak butün işler aceleye getirilmeden yargılanmak istiyoruz. UEFA'nın Türkiye'ye ceza vereceği konusu tamamen dedikodudur. Arkadaşlarımızın hayatını tutuklu olarak geçirmesine inanamayız. Artık herkes tutumlarını bir kenara bırakmalıyız. Adaletin doğru bir şekilde tecelli etmesi gerekmektedir. 58. maddeyi oylamayı doğru bulmuyoruz. Sayın Şenez Erzik; Türk futbolunu iyi tanıyorsunuz. Artık sizin taraf olmanız gerekiyor. Bizleri orada iyi savunmalısınız, bizi orada iyi savunun ve tarihe adınızı altın harflerle yazdırın...

- Genel Kurul'da konuşma yapan Galatasaray Kulübü Başkanı Ünal Aysal şunları söyledi: Maç oynanırken kuralların değiştirilmesinin düzeni bozacağını söylemiştik. Bu önerge duruşumuzun tersini gösteriyor. Biz bu önergeye 'hayır' diyeceğiz. Sebebi şudur; Değişiklik olursa oyun sırasında değişmiş olur. İzin verirsek statlardaki huzuru gerçekleştiremeyiz. Bir değişiklik demek bunun ucunu sonsuza kadar açacaktır. Çözümlerin süratle bulmasını bekliyoruz. 8 ay önce seçtiğimzi TFF'ye güven tazelememiz gerekmektedir. Bizim duruşumuz budur.

- Genel Kurul'da konuşma yapan Trabzonspor Teknik Direktörü Şenol Güneş şunları söyledi: İçinde olduğumuz süreç futbolumuzu yaralamıştır. Özerkliği iyi kullanamıyoruz. Herşey şeffaf olsun derken farklı bir yapı ortaya çıktı. Amatörlerin söz sahibi olduğu bir ortam oldu. Kurumsal kimlik ön plana çıkması gerekirken olmadı. Hukuksuzluk bugün de var yarın da var. Bu genel kurulun bir milat olmasını istiyorum. Eğer suçlama varsa peşinden koşmalıyız. Hemen aklanmak için savunma vermekliyiz. Zamana yararsanız suçluluğunuzu kabul ediyorsunuz demektir. Biz burada fikir üretmek için varız. Suç sahiplenilmez. Kim yaptıysa hemen cezasını çekmeli. Biz suçtan kaçacağımıza birbirimizden kaçıyoruz. Herkes kendini değiştirilmeli. Kirli suyu temizlemezsek bundan payımızı alırız. Ben bunu yaşadım. Kore'ye gidince saygı gördüm. Sorumluluklarımız da var bizim. Kanunları değiştirererek bu işi çözemeyiz. Önce kendimizi değiştirmeliyiz. Sokakta konuşulanlar yarın karşımıza çıkacaktır. Bugün sporcuların hepsi sevilen sayılan insanlar. Ama futbol başka kılıfa girmiş gibi görünüyor.. Hepiniz dğeişebiliriz ama biz aynen varız. Önemli olan itibarımızdır. İşe para girince her şey kayboldu. Prensiplerden taviz verirsek sıkıntıya düşeriz. Farklı düşünceler olsa da aynı gemideyiz. Kaçmak kimseye fayda göstermez. Çocuğa sobaya değmemesini söylerseniz felaketi önlersiniz.. Spor ve insan sevgisi ön planda olmalı. Bugün 1 saatlik aranın da verilmesi bence doğru değildir. Hepimizin birbirine ihtiyacı var. Ben kendime olan haksızlık için konuşmadım. Futbol ilgi arttı ama ken kendimizi sorgulamalıyız. TFF para kazanan kuruluş değil, futbola önem veren kuruluş olmalıdır. Geçen seneki oyuncumuz 1 alırken bu sene 3 alıyor, futbol iyi olmuyor. Eğer suç ciddiyse herkesi ilgilendirir. Sistemli planlı çalışmayı ikinci plana ittik. TFF - UEFA ve FIFA'ya örnek fikirler vermeliyiz. Ülkenin itibarını zedeliyoruz. İnsan cesaretini kaybetmemelidir.

- Genel Kurul'da konuşma yapan Orduspor Başkanı Nedim Türkmen şunları söyledi: Biz Orduspor olarak 26 yıl sonra Süper Lig'e çıktık. Ve olaylar içinde bulduk kendimizi. Bu süreçte futbol dışında her şey konuşuluyor. Biz bu dönemde doğru bildiklerimizi söylemeye çalıştık. Çok eleştirildik, 'Sizin haddinize mi?' denildi. TFF'nin ortaya çıkardığı bir öneri var. Bu öneri kaosu başka bir aşamaya geçirecek. Bir suç varsa cezası da olmalıdır. Biz konu mankeni olmak istemiyoruz. Artık futbolun konuşulmasını istiyoruz. Biran önce yargılamaların bitmesini istiyoruz. Türkiye'de futbol zaten çok adaletsiz bir seviyede oynanıyor. Güçlülerin adaleti olamaz herkes için adalet olamalıdır.
 
- Genel Kurul'da konuşma yapan Ankaragücü Onursal Başkanı Melih Gökçek şunları söyledi: Problem hepimizin derdidir. İnşallah karar yurtdışındaki temsilimizi etkilemez. Ankaraspor'u geçtiğimiz yönetim Ankaraspor AŞ'nin Ankaragücü ile arasındaki ilişkinin rekabeti etkileyecek olması nedeniyle küme düşürüldü. Bu gündem dışı bir konu değil. Sonucu etkileme 58. madde. 29. madde olağanüstü genel kurulun gündemidir. Gündemin değiştirilmesi söz konusu değildir. Ankaraspor'un düşürülmesinin tek nedeni Mahmut Özgener'in tavırlarıdır. Bugün sizler de bunun sonuçlarını yaşıyorsunuz. Ankaraspor'un alt yapısı lider konumda, Akademi'de lider. Bu Ankaraspor, Mahmut Özgener'in kişisel gayretleri ile düşürüldü. Şimdi şike konuşuluyor da Ankaraspor neden düşürüldü. Bize verilen süreyi hatırlayın. 3 gün içinde kulübü devretmemiz gerekmekte denildi. Ankaraspor hakkında mahkeme kararı yok. Mahmut Özgener bize 3 gün süre verdi. Delegeler ellerini vicdanına koysun. Süper Lig'e Ankaraspor'un dönmesi şeklinde oy kullanılmalı. Ankaraspor'un tekrar geri gelmesi için oylarınızı istiyorum.

- Genel Kurul'da konuşma yapan TFF Eski Başkanı Erdenay Oflaz şunları söyledi: Kanunun çıkmasına ön ayak olanları futbol ailesi olarak herhalde pek iyi şekilde yaad etmeyeceğiz. 8 ay önce göreve gelen Federasyon, ilk haftasında bazı olayları kucağında buldu. Şimdi buradan çıkış yolu arıyoruz. Şimdi bu yol bize ait değildir. Eğer bir müsabakada şike varsa bunun gereğini yapma durumu TFF'ye aittir. Ben hukukçu değilim ama 50 dava ile karşı karşıya kaldım. Burada davaların sonucu beklenir. UEFA'da kendisine üye ülkelerin delegelerin oylarıyla seçilir. Neden bizim iç işlerimize karıştırılmıştır. Bu konuyu FIFA'nın sopası bize gösterilmesi şeklinde özerk halden çıkıldı. Türk futbolunu UEFA değil TFF yönetmelidir. TFF 58. maddenin değişikliği gibi bir konuda karar almamalıdır. 58. maddeyi reddetmeliyiz. TFF'nin yapacağı hakem ve gözlemci raporlarını inceleyerek kendi içinde ceza vemelidir. 58. madde hepimizin onurudur.

- Genel Kurul'da konuşma yapan TFF Eski Başkanı Özkan Olcay şunları söyledi: Arenada olabilmek için ülkelerin futbolla ilgili federasyonları önce FIFA'ya sonra da UEFA'ya üye olmalıdırlar. Buraya gidince onlar da sizden uyulması gereken tahhattüler ister. UEFA'nın kabul ettiği üyeler kulüpler değildir. UEFA ülke federasyonlarını kabul eder. Siz Türkiye'de istediğiniz kadar şampiyon olun, aranızda gerekli maçları yapın, bunlar uluslararasına çıkmıyorsa hiçbir önem taşımaz. Bir çözüm getirirken eğer bu çözüm çözeceği porblemden çok daha çok sorun çıkaracaksa ısrar etmeden hassas şekilde düşünmelisiniz. UEFA mahkememizin ne kadar süreceğini beklemek zorunda değildir. Eğer TFF, kucağındaki bu bombayı karara bağlama konusunda tereddüt ederse o zaman UEFA kendisine karar almak zorunda hisseder. Biz bu durumda bazı vaziyetleri yumuşak şekilde hallederiz derken geç kalırsa Avrupa Ligleri2nin dışında kalırız. Sadece kulüpler değil ülke organizasyonlarının da dışında kalırız. Türkiye'nin geleceğini tehlikeye atabiliriz.

- Genel Kurul'da konuşma yapan Kırıkkalespor Başkanı Ali Koç şunları söyledi: 1. Lig, 2. Lig ve 3. Lig'de çalıştım. Yani Türk futbolu adına 50 yıllık birikimim var. Bugünkü kadar kargaşa yaşamadım. Aslında evet diyecektim ama konuşmaları dinleyince çok rahatsız oldum. Biz Türk futbolunun geleceğini korumalıyız.. Federasyon hata yapmıştır. Biz bu sorunları yaşadık. Bu yasa çıkarken kimseye sorulmadı, içine de 58. madde koyuldu. Küme düşme 50 sene önce de vardı. Burada alınacak her türlü karar sonunda ne TFF bu yükün altından kalkar ne de Türk futbolu kalkar. Bugünü milat kabul etmeliyiz. Bugün küme de düşürülse inanın ki bu yükü kimse kaldıramaz. Bizi UEFA yönetmesin, TFF kişiliğini ortaya koysun.

- Genel Kurul'da konuşma yapan Konyaspor Başkanı Ahmet Şan şunları söyledi: Kamuoyu aylardır aynı konuları konuşuyor. 3 Temmuz'dan bu yana kaosun içindeyiz. İnsanlar futboldan soğutuldu. Adaletsizliğe göz yummayalım. Biz Konyaspor olarak TFF'ye bir çağrıda bulunduk. 58. madde değişmemelidir. Cezayı aynen işletilmelidir. Haksız şekilde ligden düşen takımlar tekrar lige alınmalı ve maddi zararları lige geri alınmalıdır. Hazırlanan değişikliğe hayır diyoruz.

- Genel Kurul'da konuşma yapan Giresunspor Yöneticisi Sonay Kale şunları söyledi: Bizim rolümüz son derece yüksektir. Topluma örnek olması gereken ahlak dersleri vardır. Temiz eller operasyonu şansı vardır. TFF Yönetim Kurulu bu şansı kullanamamış ya da kullanmak istememiştir. Ceza tehditi altında olan bir kulübün temsilcisi olmasına rağmen TFF'nin çalışmalarını ahlaki bulmuyorum. Talimatın bu aşamada değiştirilemeyeceği de ayrı bir gerçektir. Çünkü hukuk kuralları soyut ve gerçektir. Sportmenlik bir davranış dışında bulunamayız. Kararı değiştirme yetkisi sadece TFF Yönetim Kurulu'na aittir. Neden önemli kararlar genel kurulda tartışılmadı. Mesela neden play-off kararı genel kurula getirilmedi. Bu genel kurul hukuka ve etiğe aykırıdır. Genel kurul spora ve etik kararlarına aykırıdır. Talimatın değiştirilmesi disiplin talimatına terstir. TFF Yönetim Kurulu'nun bu oyununa gelmemeliyi.z Biz Giresunspor olarak karara karşıyız.

-Genel Kurul'da konuşma yapan Bucaspor Asbaşkanı Hüsnü Kaya şunları söyledi: TFF'nin alması gereken karar delegasyona aldırılmaya çalışıyor. Eğer siz böyle bir kararı o dönem için almayacaksanız yarayı sarmış da olmayacksınız. Biz 58. maddenin işletilmesini istiyoruz. O masa başında o işler olduysa TFF kararını vermelidir. Hakkaniyet yerini bulmalıdır. Biz iade-i itibar istiyoruz. Sizlerin de bu dayatmayı kabul edeceğine inanmıyorum. Doğru kararlar alınmalıdır.

Orduspor Başkanı ile Manisaspor Başkanı tartıştı
-Olağanüstü genel kurula verilen 1 saatlik arada yeniden toplanan TFF Yönetimi ile Kulüpler yine uzlaşamadı...Genel kurul salonundan toplantı salonuna geçen Kulüpler Birliği ile TFF Yönetimi toplantısına Orduspor Başkanı Nedim Türkmen ile Manisaspor Başkanı Kenan Yaralı damgasını vurdu. İkili arasında kavga çıktığı öğrenildi...Verilen bilgiye göre; Nedim Türkmen ve Kenan Yaralı toplantı sırasında kendi aralarında tartışmaya başladı. Kenan Yaralı'nın Türkmen'i "Çok fazla konuşuyorsun" sözleri ile uyarması üzerine, tartışma daha da alevlendi.Diğer kulüp başkanlarının araya girerek olayın daha fazla büyümesini engellendiği belirtildi. Toplantının son bölümünde yaşanan bu gelişme üzerine kulüp başkanları toplantı salonunu terketti ve yeniden genel kurul salonuna geldiler...

- Toplantı 1 saatlik aranın ardından başladı...

- Fenerbahçeli bir grup taraftar, Türkiye Futbol Federasyonu Olağanüstü Genel Kurulu'nun yapıldığı Ankara Sheraton Otel'in yakınına geldi. Taraftarlar, sağanak altında takımları lehine tezahüratlar yaparak, seslerini Genel Kurul'da duyurmak istedi. Bunun üzerine Çevik Kuvvet müdahale ederek, taraftarları otele yaklaştırmadı. Taraftarlar daha sonra herhangi bir olay yaşanmadan dağıldı.
- Genel Kurul toplantısına 1 saatlik ara verildi...
- Olağanüstü genel kurulu, UEFA Asbaşkanı Şenes Erzik ve Ak Parti İstanbul Milletvekili Hakan Şükür de izledi.
- Son katılımlarla birlikte delege sayısı 243'e yükseldi.

- Genel Kurul'da konuşma yapan Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Ali Aydınlar şunları söyledi: "Herkes, hepimiz futbolun birleştiriciliğini sevdik. Taraftarlar da bu oyunun sevdalısı konumunda.. 7 ay önce ben ve 14 arkadaşım bu salonda futbolun idaresine seçildik. Ancak 90. saatte şike soruşturması ile karşı karşıya kaldık. Böyle bir olaya hazırlıksız yakalandık. 1923'ten bu yana en büyük kriz yaşanmakta. Sorunu TFF'nin tek başına çözmesi mümkün değildir. Çalışmalarımızı iyi niyetle sürdürdük. Kararların en doğrusu olduğu konusunda ısrar ediyoruz. Bu sorunun sorumlusu biz değiliz. Hepinizden yardım istiyoruz. Sizden baskı değil destek bekliyoruz. Bizi destekleyen büyük bir ekip var. Küçük çıkarlar için kaousu büyütmek isteyenler de var. Bunlara sizlerinde de 'dur' demesi gerekiyor. Bizlere inanın ve güvenin. Bu işleri bırakalım da demedik. Evet biz tarafız. Türk futbolunun başının dik durmasından yanayız. Kararlar herkesi mutlu etmez. Hukuk niahi kararı verecektir. TFF'nin aldığı her karar TFF kanununa ve statüsüne uygun olduğu gibi UEFA'ya da uygundur. Herkese eşit mesafedeyiz. Biz herkesin federasyonuyuz. Biz, Türk futbolunun arkasındaki gücüz. Herkesin tavsiyelerini bize iletmeleri en büyük haktır. Biz bir aileyiz. Büyük bir aileyiz. Bu nedenle herkesi dinlemeliyiz. Sadece bugün değil, 3 Temmuz'dan bu yana herkesi dinliyoruz. Saygı sınırını aşmayacak her eleştiriye hazırız. Her kararımızda da şeffaf olmaya devam edeceğiz. Dürüst olmaya devam edeceğiz. Süreç başladığından bu yana masumiyet karinesi en çok konuşulan şey oldu. Sözde değil özde hukuktan yanayız. Evrensel hukuk formlarını göz önüne aldık. Aklımız ve vicdanımız böyle olsun diyor. Artık top hukukta. Şimdi sırada savunma hakkı var. Savunmalar alınacak. Bundan sonra Etik Kurulu da raporunu tamamlayacak. Hukuki süreç yetişirse play-off öncesi kararlar verilecek. Görevde olduğumuz sürece hak yedirmeyeceğiz. Emek ve alın terine saygı duymaya devam edeceğiz. Önceliğimiz futbolun gelişimi. Alınacak kararlarda futbolun geleceği ve Türkiye'nin geleceği de göz önüne alınıyor."

- Divan üyesi Hasan Yener'in okuduğu Genel Kurul gündemi oy birliği ile kabul edildi...
- Genel Kurul Başkanlık Divanı Üyesi Yalçın Karadeniz şunları söyledi: "Türk futbolu derinden sarsılmış ve kaotik ortama sürüklenmiştir. TFF hatalara düşmemek açısından Genel Kurulumuzu toplantıya davet etti. TFF buradan güçlü olarak çıkacaktır. Allah'tan hepimize başarılar diliyorum."
- TFF Başkan Vekili Lutfi Arıboğan'ın yaptığı açıklamaya göre Genel Kurul'a 240 delege katıldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı
  • “Konut almakta acele edin”

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA