• Konya16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Gençlik okuyor
06 Nisan 2012 Cuma 14:52

Gençlik okuyor

48. Kütüphaneler Haftası etkinlikleri kapsamında Özel Gençlik Dershaneleri Meram Şubesi öğrencileri İl Halk Kütüphanesine gezi düzenlediler. Ardında da Kültür Park içerisinde bulunan Açık Hava Sahne

48. Kütüphaneler Haftası etkinlikleri kapsamında Özel Gençlik Dershaneleri Meram Şubesi öğrencileri İl Halk Kütüphanesine gezi düzenlediler. Ardında da Kültür Park içerisinde bulunan Açık Hava Sahnesinde okuma etkinliği düzenledi.
Kitapların olmadığı bir dünya düşünülemez. Eğitimin, bilimin, sanatın temeli kitaba dayanır. İnsanlar için bu kadar değerli olan kitaplar kütüphanelerde korunur ve araştırmacıların, öğrencilerin, tüm insanların hizmetine sunulur. Kuşkusuz çoğu kişinin kendi evinde kitaplığı vardır ama buradan sadece kendisi ve yakınları, tanıdıkları yararlanabilir. Oysa kütüphanelerden çok geniş kitlelerin yararlanma olanağı vardır. Üstelik böyle bir özel kitaplığa sahip olan kimsenin de kütüphanelere gereksinimi vardır. Çünkü özel bir kitaplık asla kütüphanelerin zenginliğine erişemez. Bu gerçeğin bilincindeki Türk Kütüphaneciler Derneği'nin girişimleriyle 1964'ten bu yana mart ayının son pazartesi günü başlayan hafta "Kütüphaneler Haftası "olarak değerlendirilmektedir. Haftanın amacı öğrencilerde okuma alışkanlığını ve zevkini geliştirmek, kitap sevgisini artırmak, öğrencilerin kitaplardan daha çok yararlanmalarını sağlamaktır.

       Özel Gençlik Dershaneleri Meram Şubesi Müdürü Abdullah Kardaş konuyla ilgili de şunları belirtti: “Okumak, okumak, okumak. Yaşamın temeli okumak ve okutmaktır. Bizler bu bilinci yaşayarak dershane bünyemizdeki öğrencilerimize okuma kültürünü kazandırmak için ‘Kitap Okuma Yarışmaları’ düzenliyoruz. Amaç tabiî ki yarıştırmak değil okutmak. Çünkü okuyan insan, hem hayatında hem de karşısına çıkan sınavlarda başarılı olur. Düşünelim, ilköğretim sınavlarında karşımıza çıkan SBS sınavında 5 branştan sınava giriyorlar. Branşlardan Türkçe ve Sosyal Bilgiler dersi yoruma dayalıdır. O yüzden okuyanın yorumlama kabiliyeti artar. Matematik ve Fen Teknoloji dersinde okuyan öğrenci soruları iyi anlayarak çözüme daha rahat ulaşır. İngilizceye gelince, Türkçeyi iyi bilen İngilizceyi kolay öğrenebilir. Tabiî ki şartımız Türkçeyi iyi bilmek. Bunun da göstergesi kitap okumak diyoruz.
 İl Halk Kütüphanesine düzenlediğimiz gezinin amacı çağımızın dijital ortamında kitap kokusuna hasret kalan çocuklarımızı, kitaplarla ve onların bilgi dolu kokularıyla buluşturmaktır. Kültür Park’ta okuma programı düzenlememizdeki gaye de her yerde kitap okunabilir, okutulabilirliğini göstermektir.  Tarih boyunca sahip olduğumuz en önemli değerler, maalesef okunmamaktan dolayı unutulmuş, yok olmuş hatta gereksiz görülmüştür. Okuyan insan, düşünen insandır. Düşünen insan aydınlığa kavuşan insandır. Avrupa’da bir yılda bir insan 20-25 kitap okurken, Ülkemizde 2-3 kitapla ifade edilmektedir. Biz kitap okumayı ve okutmayı bir kültür haline getirmeye çalışıyoruz.

Geçen hafta YGS sınavının yapıldığını ve öğrencilerin Türkçe sorularında zorlandıkları görüldü. Gençlik Dershaneleri öğrencilerimizin okuma etkinliklerinin öğrencilerimize uygulanmasında doğru yolda olduğumuzu hem bizler gördük hem öğrenciler okumanın etkilerini gördüler. Öğrencilerimizden okuma bilinci yüksek olanlarda Türkçeyle ilgili sorular zor, sorular çok uzun, soruları okumaktan vakit kaybettim gibi ifadelerle karşılaşmadık. Bu da bizleri oldukça mutlu etti.’

  4+4+4 hakkında da yorumlarını belirten Kardaş şunları ifade etti:”Dershanecilik yaklaşık 45-50 yıllık bir zamandır var olan sektördür. Dershaneler yıllardır, çeşitli platformlarda açılıyor, kapanıyor gibi ifadelerle hiç gündemden düşmüyor. Dershanelerin kılıfları değişir ama tamamen kapanmaları Türkiye şartlarında çok zor. Ama özel okula çevirme noktasında bünyesinde bulunduğumuz Gençlik Eğitim Kurumları olarak üst yöneticilerimiz her zaman hükümet yetkilileriyle görüşmelerinde ‘Devlet özel okula destek primi versin biz okul sayılarımızı artıralım.’ diye ifade etmişlerdir. Şu anda gelinen noktada da Özel Gençlik Dershanelerini özel okula çevirebilecek alt yapımız her zaman vardır. Yani biz bu değişime hazırız.”

Kardaş, Değişimin getireceği yeniliklere her zaman hazır olduklarını ama şu anda önümüzde gerçekleşecek LYS ve SBS sınavına yoğunlaşılması gerektiğini belirterek, bununda okuyan okumayan öğrencilerin test edileceği, uzun soruların bu sınavlarda da gelebileceğini tahmin ettiklerini belirterek “sözlerine son verdi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek
  • Selçuk’ta Türkiye – Afrika İlişkileri Anlatıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA