• Konya24 °C

Lokman Koyuncuoğlu

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Gençliğin Nefesi, Konya'nın Sesi

10 Kasım 2009 17:07
    “Yarınlar ancak bugünlerinden vazgeçebilenlerindir” sözüyle yola çıkan genç girişimciler, hafta sonu Konya’ya heyecan dolu anlar yaşattılar. Uluslararası genç girişimcilik kongresi ve sanayi ve girişimcilik panelinden bahsediyorum.
    Organizasyonu Genç MÜSİAD Konya Şubesi tarafından gerçekleşen programda ilginçlikler vardı. Aslında o kadar önemli ismi bir arada gören gençlerin heyecanlanması beklenirken, altı yüzün üstünde  genci kendilerini dinlemeye geldiklerini gören konuşmacılar daha heyecanlandılar.

Eğitimin, sınıflarından ibaret olmadığını, gerçek hayatın kampus dışında yaşandığını ve tecrübenin orada olduğunu keşfeden gençlerin katıldığı girişimcilik panelinde heyecan baştan sona kadar devam etti.

Programda isimleri olmasına rağmen, bu panele katılamayan Büyükşehir Başkanı Tahir Akyürek’in çok şey kaçırdığını düşünüyorum. Bu şehrin başkanının, Konya’nın gelişimi ile ilgili ortaya koyduğu her cümleyi gözlerini kırpmadan dinleyecek 600 genç vardı salonda. Başkan Akyürek’in her sözünü bir nasihat olarak alıp, belki de tek cümleyi tek bir derse eş göreceklerdi. Ancak Başkan Akyürek dinamizmi yüzlerinden okunan o gençlere Konya’yı ve başarısını anlatma fırsatını es geçmiş oldu.

Neyse ki, o salona hiçte yabancı olamayan Başkan Vekili Mithat Büyükalim gençlere büyük oranda pozitif enerji vererek Başkan Akyürek’in yokluğunu kapattı. Bıraksalar tek başına Mithat Bey akşama kadar gençlere konuşabilirdi. O kadar ilgili bir kitle vardı karşısında.

Aynı şeklide Konya ile  yeni yeni tanışan Vali Nezih Doğan içinde bu panel çok iyi bir tanıtım olabilirdi. Hem gençler, Konya Valisinin yeni dönem için kendileri kadar heyecanlı olduğuna şahit olurlardı. Hem de Vali Doğan, kendi çalışma heyecanına paralellik arz eden bir kitleyi görmüş olurdu. Olmadı. Üstelik Vali Vekili de Belediye Başkan Vekili kadar, Valiyi temsil etti, diyemeyiz.

Tabi böyle hoş bir program için bir eleştiri ile başlamak istemezdim. Ancak gerçekten de o gençlerin gözlerinde ki ışıltıyı Konya’nın en tepesindeki isimlerin görmesini isterdim. Aynı şekilde o gençlerde, belki bir gün yerlerinde olmak isteyecekleri Başkan ve Vali’yi daha yakından tanımak ve görmeyi mutlaka isterlerdi.

Panelin ilk bölümünde çoğunlukla akademik içerikli girişimcilik bilgileri yer alırken, bu bölüme farklılık katan Konya milletvekili Hasan Angı’nın “Devletin Sanayi Girişimcisine Bakışı” sunumuydu. Devletin gülümseyen yüzüydü Hasan Bey orada. Birde Yenilenebilir enerji kaynakları; Konya’da güneş enerjisinin dünü, bugünü ve yarını” sunumu yapan Solimpeks firması fark yaptı.
     İkinci bölüme geçildiğinde, birazda salonun bir kısmı gider beklentisinde olan konuşmacılar yine şaşırdılar. Çünkü, herkes yerini almış dört gözle, “ Konya’ya damga vuran bu işadamları bu işleri nasıl yapmışlar?” sorusunun cevabını almaya niyetliydiler.

Açıkçası etkileyici bir ikinci bölüm oldu. Selçuk Öztürk daha önce başkanlık yaptığı konuşmacılara o sırada modaretörlük yaptı. Ahmet Akman, nitelikli girişimci olmanın son örneğini Kalkınma Ajanslarına alınan uzmanlarla verdi. Memiş Kütükçü, o anda siyasetçi olarak orada değildi ama ; girişimciliğinin siyasetçiliği kadar başarılı olduğunu bir kez daha gözlemledik.

Veli Tekelioğlu, Libya heyetine yaptığı KSO sunumundaki İngilizcesinin yeterli olmadığından dem vurarak, bir yabancı dil mutlaka öğrenin ama “Türk” kalın diyerek sözde değil özde girişimci olun istedi..Ahmet Şekeroğlu, bu saate kadar bizi dikkatle dinlediğinize göre girişimci oldunuz demektir. Ancak çok para kazanmak istiyorsanız girişimci olmayın” dedi.

Açıkçası bu işi profesyonel anlamda eksiksiz yapan MÜSİAD Gençlik Kurulu, Başkan Mustafa Kozan nezdinde içten bir tebriği hak ediyor. Demek ki gençlere güvenip işi onlara bırakan yolda kalmazmış. Öyle sanıyorum ki bu sonuç en çok Konya’ya yarayacak.

 

 

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kasaplarda kıyma çektirme mesaisi
  • Artık güneş altında değil fırınlarda kurutuluyor
  • Çaldıkları paralarla tatile gittiler! Otelde yakayı ele verdiler
  • Konya’da balkondan düşen çocuk yaralandı
  • Acemi kasaplar hastanelik oldu
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA