• Konya7 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Gençleri tehdit eden hastalık
22 Haziran 2009 Pazartesi 08:55

Gençleri tehdit eden hastalık

Türkiyede 6 milyon diyabetli var ve bunların 1.5 milyonu çalışıyor. Ancak yaklaşık 500 bini durumunun farkında bile değil.
Hastalığın görülme yaşı ergenlik çağına kadar indi. WHO’ya göre ise diyabet ciddi bir salgın hastalık!

Dünyadaki en yaygın hastalıklardan biri diyabet. Türkiye’de 6 milyondan fazla şeker hastası var. Bu sayıya her yıl 250 bin kişi daha ekleniyor. Doğuştan olmayan tip 2 diyabet, sanıldığı gibi artık ‘yaşlılık hastalığı’ değil. Hastalığın ortaya çıkma yaşı ergenlik dönemine kadar indi! Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından da birinci derecede mücadele edilmesi gereken salgın hastalık olarak belirtilen diyabet, iş verimini etkileyen ciddi bir sağlık sorunu olabiliyor.

ULUSLARARASI STRATEJİ

Cenevre Sosyal Gözlem Evi (GSO), WHO ve Uluslararası Çalışma Örgütü önderliğinde ‘Diyabet ve Sağlık Konulu İşyeri Stratejisi’ başlıklı bir araştırma gerçekleştirdi. GSO’nun belirlediği bu strateji, Türkiye’de de masaya yatırıldı. Merck & Co., Inc.’in katkılarıyla 20- 21 Haziran’da Abant’ta bu amaçla yapılan sempozyum, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Türk-İş, Hak-İş, DİSK ve TİSK temsilcileri ile akademisyenleri bir araya getirdi.

‘EMEKLİ SORUNU DEĞİL’

GSO Direktörü Dr. Katherine Hagen, ‘Diyabetin Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerdeki artış hızı yüzde 80’lerde. Emeklilik çağı hastalığı olmaktan çıktı. Tip 2 diyabet yaşam tarzında yapılacak değişiklikler ve erken müdahale ile önlenebilir. Çalışma ortamında yapılacak düzenlemeler (yemek mönüleri, hareketli çalışma ortamı sağlayabilecek şartlar vs gibi), hastalıkla savaşma ve iş gücü kayıplarını önleme konusunda önemli adımlar atılmasına katkıda bulunacaktır’ dedi.


‘Gece vardiyasında sorun’

Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği Başkanı Prof. Dr. Sema Akalın ise ‘20-30’lu yaşlar dahi değil, ergenlik çağında tip 2 diyabet teşhisi alan hastalarımız var. GSO ile masaya yatırılan bu stratejiler sayesinde erken dönemde müdahale ile çalışan kesimin kazanılması mümkün olabilir. Özellikle ofis işi yapan ve stresli işlerde çalışan kesim tehlike altında’ diye konuştu. Diyabet Hemşireliği Derneği Genel Sekreteri Yrd. Doç. Şeyda Özcan ise vardiyalı çalışan işçilerin durumuna dikkat çekerek şunları söyledi: ‘Yemek saatleri ve uyku düzenleri çok değiştiği için insülin düzenlerini sağlamak da kolay olmuyor. Bu nedenle işyerlerinde bu kişilere kolaylık sağlayacak koşullar yaratması gerekiyor.’

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA