• Konya10 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Gençler Hızlı Treni sevdi
03 Aralık 2011 Cumartesi 11:46

Gençler Hızlı Tren'i sevdi

Ankara-Konya YHT seferlerini tercih edenlerin yüzde 53'lük bölümünü 35 yaş altındakilerin oluşturdu.
TCDD'nin Ankara-Konya Yüksek Hızlı Tren (YHT) yolcuları arasında yaptığı anket, bu hatta YHT'leri tercih edenlerin en çok gençler olduğunu ortaya koydu. Ankara-Konya YHT seferlerini tercih edenlerin yüzde 53'lük bölümünü 35 yaş altındakilerin oluşturdu.
TCDD, Konya-Ankara YHT seferlerinde yolcular arasında anketin sonuçlarına göre, bu hattaki YHT yolcularının yüzde 39'unu kadınlar oluşturdu. Bu oran bir anlamda kadınların, YHT'leri güvenli bulduğunu ortaya koyuyor.
 
Konya-Ankara arasında YHT ile seyahat eden yolcuların yaş dağılımına bakıldığında yüzde 53'lük bölümünü, 35 yaş altındaki yolcuların oluşturduğu tespit edildi. Yolcuların yaş dağılımı incelendiğinde en yüksek oran yüzde 27 ile 26-35 yaş grubuna ait çıkarken, seyahat edenlerin yüzde 90'ını genç ve orta yaş grubu oluşturdu.
Eğitimli Yolcu YHT'yi tercih etti
 
Yolcuların yüzde 60'ından fazlasının lisans ve üzeri eğitim seviyesine sahip olduğu belirlenirken, eğitim durumu lisenin altında olanların oranı yüzde 8'de kaldı. Bir başka deyişle Bu hattaki YHT yolcularının eğitim seviyesi hem Türkiye'nin hem de Konya'nın eğitim seviyesi ortalamasının üzerinde çıktı. 
 
Öte yandan yolcuların yüzde 58'i ayda bir veya daha fazla YHT ile seyahat ettiğini belirtti. Sefer sayısı arttıkça düzenli seyahat edenlerin sayısının da artması bekleniyor.
YHT ile seyahat eden her 3 yolcudan biri seyahatini ziyaret amaçlı yaptığını bildirirken, bu yolcuları iş ve eğitim amaçlı seyahat eden yolcular izledi.
 
Ankara-Konya YHT seferlerinin günlük ortalama yolcu sayısı 2.950 kişi olurken, bu yolcuların bu yolcuların yüzde 68'ini daha önce otobüsle seyahat eden yolcular, yüzde 30'unu özel aracıyla seyahat eden, yüzde 2'sini de uçak bağlantılı karayolu tercih eden yolcular oluşturdu.
 
Geçen yıl Kasım ayında yapılan çalışmaya göre, Ankara-Konya-Ankara arasındaki yolcu sayısı, günlük otobüsler ile taşınan 4.658, özel araçlarla seyahat eden 1.918 kişi olmak üzere 6.576 kişi olarak belirlenirken, otobüs yolcularının yüzde 46'sının, özel araçla seyahat eden yolcuların da yüzde 49'ununu artık YHT'yi tercih ettiği tespit edildi. Bir başka deyişle bu hatta YHT seferleri başladıktan sonra günlük 52 otobüs ile 354 araç trafikten çekilmiş oldu. ...
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA