• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Genç gazetecilere büyük fırsat!
16 Mart 2009 Pazartesi 12:53

Genç gazetecilere büyük fırsat!

Avrupa çapında genç gazetecilere yönelik bir yarışma düzenleniyor.

Avrupa Genç Basın Derneği ve Café Babel ile işbirliği halinde olan Avrupa Komisyonu Genişleme Genel Müdürlüğü, Avrupa çapında genç gazetecilere yönelik bir yarışma olan “2009 Avrupa Genç Gazeteciler ödülü”nü başlattı. Bu yıl, Avrupa, hem Demir Perde’nin yıkılışının 20. yıldönümünü, hem de on yeni üye ülkenin Avrupa Birliği’ne katılımının 5. yıldönümünü kutluyor. Bu yıl dönümleri, Avrupalı profesyonel gazetecileri ya da bu mesleği hedefleyen gençleri Avrupa Birliği’nin genişlemesi ile ilgili görüşlerini yansıtmaya ve ifade etmeye teşvik etmektedir. 
 
Yarışmanın geçen seneki başarısının ardından bu sene Avrupa Komisyonu daha fazla genç gazeteciye yeteneklerini gösterme fırsatı tanıyor. Elektronik ve  basılı makalelere ek olarak 2009 ödülü radyo gazetecilerine de açık.


Yarışmaya katılmak isteyenler 31 Mayıs 2009 tarihine kadar başvurabilecek. Her iki kategoride de tüm başvuruların konusu, AB genişlemesi ve / veya Avrupa’nın gelecek vizyonundan söz etmelidir. Katılımcıların 17-35 yaş arasında ve bir AB üyesi, aday ülke veya potansiyel aday ülke (Türkiye ve Batı Balkan ülkeleri) vatandaşı olması gerekiyor.  
 
Genişlemeden Sorumlu Komisyon Üyesi Olli Rehn, yarışmanın başlamasına ilişkin yaptığı açıklamada şöyle dedi, “Bu yarışmanın ikincisini memnuniyetle karşılıyorum ve tüm Avrupa’dan genç gazetecilerin görüşlerini okumayı ve dinlemeyi sabırsızlıkla bekliyorum. Gençler kendi kuşakları için önemli fikir liderleridir ve bu yarışma onlara bizim Avrupa geleceğimiz ile ilgili deneyimlerini ve vizyonlarını paylaşmaları için bir fırsat sunmaktadır.


Ulusal jüri üyeleri başvuruları değerlendirirken Avrupa Birliği’nin genişlemesiyle ilgili olması gereken makale ve radyo işlerinde gazetecilik yeteneği arayacaklar. Katılımcılar yarışmaya www.EUjournalist-award.eu özel web sitesi aracılığıyla başvurabilirler. Bu sitede ayrıca, AB’nin genişleme politikası, gazetecilikte kariyer yapmak için ilginç ipuçları ve etkileşimli bir blog da bulunmakta.


Kazanan makale ve radyo parçaları yarışma web sitesinde yayınlanacak ve makaleler bir kitapçıkta basılacak. 2009 Avrupa Genç Gazeteciler Ödülünün 35 ulusal kazanıcısı, 2009 yılı Ağustos sonunda / Eylül başında Almanya’nın Berlin şehrinde kültürel ve tarihsel bir geziye davet edilecek. Almanya’nın başkenti bu yıl Berlin Duvarı’nın yıkılışının 20. yıldönümünü kutluyor. Kazananlar, gezi sonunda AB temsilcileri, politikacılar, büyükelçiler ve profesyonel gazeteciler ile tanışma fırsatı bulacak.  
 
Yarışmaya, 17-35 yaşındaki her genç ve talip olan basılı makale ve radyo gazetecisi katılabiliyor.

 

 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA