• Konya19 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Gelen turist Konyada kalmıyor
30 Kasım 2015 Pazartesi 10:12

Gelen turist Konya'da kalmıyor

Şeb-i Arus törenlerinin yaklaşmasıyla birlikte Konya’daki otellerde de heyecanlı bir bekleyiş başlarken Hotel Rumi Müdürü Ahmet İnceçayır en büyük problemlerinin Konya’ya gelen turistlerin Konya’da kalmamaları olduğunu söyledi.

Mevlana Haftasının yaklaşmasıyla birlikte Konya’da bulunan otellerde heyecanlı bir bekleyiş başladı. Her geçen yılın bir önceki yılı arattığını söyleyen Mevlana Otel Müdürü Ahmet İnceçayır, ‘’Bunun birkaç tane sebebi var. Öncelikle Yeni oteller açıldı. Bu nedenle müşteri sayılarımızda azalma oldu. İki yıl önce de İran ile sıkıntı yaşamış ve müşteri sayılarımızda düşüş yaşamıştık. İşlerimizin her geçen yılı aratmasındaki bir diğer etken de Mevlana Törenlerinin İstanbul’da da düzenlenmesi. Bu en az yüzde 30’luk bir müşteri kaybına neden oluyor.  İstanbul’daki insanlar da Aralık ayı soğuğunda niye Konya’ya gideyim aynısı burada da var diyerek, Şeb-i Arus törenlerini İstanbul’da takip etmeyi tercih ediyor.  Bunun yanı sıra Konya’daki manevi havayı teneffüs etmeden olmaz diyen müşterimiz de oldukça fazla. Bunu da göz önünde bulundurmak gerekiyor. Şu anda da rezervasyonlarımız başladı. 7-17 Aralık Mevlana haftasında doluluk oranımız yüzde yüze ulaşıyor.’’ dedi.

AĞIRLIK İRANLI TURİSTLERDE

2007 yılı UNİCEF tarafından Mevlana Yılı ilan edildikten sonra Mevlana daha fazla tanınmaya başlandığını ifade eden İnceçeyır, ‘’O yıldan itibaren Mevlana haftaları daha aktif geçiyor.  Konya’ya gelen turistlerin yüzde seksenini İran’lı turistler oluşturuyor. Genellikle İran’dan acentalarla anlaşmamız var ve onlarla çalışıyoruz. Onun haricinde Türkiye’den İzmir, Kocaeli, Sakarya, Samsun gibi illerden gelenler oluyor. Bunların dışında da çok nadir de olsa başka ülkelerden gelenler de oluyor. ‘’şeklinde konuştu.

TURİST KONYA’DA KALMIYOR

Konya turizminin en büyük problemi gelen turistin burada kalmaması olduğunu belirten İnceçeyır, ‘’Konya’ya gelen turistler daha çok Kapadokya’da kalıyorlar. Buraya da geçerken uğruyorlar. Bu sorun artık belli platformlarda dile getirilmeye de başlandı. İnşallah en kısa zamanda da bu problemlerin aşılacağını ümit ediyoruz. Cumartesi günü yapılan Sema gösterilerinin bile çok büyük faydası oluyor. Hatta Sema gösterileri Pazar günlerine de kaydırılmış olsa en ölü gümüz olan Pazar günü de hareketlenmiş olacak.’’ ifadelerini kullandı.

FİYATLAR GEÇEN SENEYLE AYNI

Fiyatlarımız geçen seneki fiyatlar ile aynı olduğunu da sözlerine ekleyen İnceçayır, ‘’Mevlana haftasında normal günlere göre fiyatlar az bir miktar daha pahalıdır. Geçen yıl Mevlana haftasındaki fiyatlarımızla bu yılki fiyatlarımız arasında hiçbir fark yok. Son birkaç yıldır aynı fiyatlarla devam ediyoruz. Konya’da düzenlenecek olan Şeb-i Arus törenlerini takip edeceklerin Konya’ya gelip burada törenleri takip etmelerini bekliyoruz. Sema törenleri Konya’nın manevi atmosferi içinde güzeldir. İstanbul’daki törenlerde sadece para öderler, o maneviyatı asla bulamazlar’’ dedi. 

İSMAİL KOÇ / YENİ HABER GAZETESİ

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA