• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Geçmişten günümüze Ülker
13 Haziran 2012 Çarşamba 11:19

Geçmişten günümüze 'Ülker'

Türk ekonomisinin mihenk taşlarından Ülker Grubu'nun kurucusu Sabri Ülker 92 yaşında hayatını kaybetti.

"Çocukların 'bisküvici dedesi' oldum ve bundan çok mutluyum" diyen Ülker, mütevazı yaşamıyla da örnek olmuştu.

Ülker Grubu'nun kurucusu, işadamı Sabri Ülker , 92 yaşında hayatını kaybetti. Türk ekonomisine verdiği katkı ile önemli bir mihenk taşı olan Sabri Ülker ekonominin yanısına kültür-sanata, eğitime ve spora kadar pekçok alanda anlamlı projelere destek oldu. Sabri Ülker'in cenazesi bugün Fatih Camii'nde kılınacak cenaze namazının ardından Eski Kozlu Mezarlığı'na defnedilecek.

EMİNÖNÜ'DE FİLİZLENDİ

1920 yılında Kırım'da dünyaya gelen Ülker, 1929'da Türkiye'ye göç etti. 1944'te Eminönü'ndeki Nohutçu Han'da küçük bisküvi atölyesini satın aldı. Ağabeyi Asım Ülker ve üç çalışanla birlikte 100 metrekarelik atölyede üretime başladı. 1948 yılında eski Sağmalcılar Köyü'ndeki Takkeci Camii'nin yanında, bisküvi üretimi için bir fabrika kurdu; bisküvi kapasitesini üç katına çıkardı. Daha sonra fabrikası Davutpaşa'daki yerine taşındı.

ANADOLU ATILIMI

1970'de halka açık bir şirket olan Anadolu Gıda'yı Ankara'da kurdu. 1974'te Ülker'de ilk bisküvi ihracatını başlattı. 1979'da İstanbul'da kurulan ikinci fabrikayı çikolata üretimine tahsis etti. Aynı yıl, uluslararası firmalarla rekabet edebilmek için büyük bir öngörüyle Ülker'de Araştırma ve Geliştirme departmanını kurdurdu.

DÜNYAYA AÇILIMIN ÖNCÜSÜ

1980'lerden itibaren Ülker'in üretim çeşitliliğinin zenginleşmesini sağladı. Aynı senelerde Ülker'in dünyaya entegre olmasına öncülük etti. 1992 yılında bitkisel-endüstriyel yağ ve margarin sektörüne girme kararı aldı. 1996 yılında ise süt endüstrisine girildi. Sabri Ülker, 2000 yılında Ülker'in onursal başkanlığını üstlendi ve yönetimi Murat Ülker'e devretti

BİSKÜVİYE TAT VEREN SÜREÇ

Sabri Ülker, Kadırga İlkokulu'nu bitirdikten sonra Ortaokulu Bilecik'te okudu. Liseyi ise Kütahya'da okudu. Üniversiteyi Sultanahmet İktisadi ve Ticari İlimler Mekteb-i Âli'sinde okudu. Cumhuriyetin ilk kuşak sanayicilerinden, Türkiye'nin öncü girişimcilerinden Sabri Ülker, daha ilkokul yıllarında yaz tatillerinde ağabeyi Asım Ülker ile birlikte Besler Bisküvi Fabrikası'nda çalıştı. İdeali mühendis olmaktı. Ancak koşullar buna elvermedi. Yüksek öğrenim için Sultanahmet İktisadi ve Ticari İlimler Mekteb-i Âli'sine kaydolduğunda 2. Dünya Savaşı başladı. Sabri Ülker, yüksek öğrenimini bitirdiğinde, savaş da sona erdi. Ülker, bu günlerde bisküvinin tadını unutan çocuklar için bisküvi üretmeye karar verdi.

Sanayinin rol modeli olmuştu

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan: Ülkemizin en muteber iş adamlarından, değerli büyüğümüz Sayın Sabri Ülker'in ahirete irtihalini derin bir teessürle öğrenmiş bulunuyorum. Sayın Ülker, ürettiği tesisler ve markalarla ekonomimizin büyümesine eşsiz katkılar sağlayan, servetini hayır yolunda harcayan değerli bir iş adamı, değerli bir vakıf adamıydı. Merhuma Allah'tan rahmet yakınlarına, tüm sevenlerine sabır ve başsağlığı niyaz ediyorum.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek: Ülkemizin ekonomik gelişimine katkıda bulunmanın yanı sıra, eğitim alt yapısının güçlendirilmesi için de çalışmalarda bulunan bir işadamı olarak her zaman hatırlanacaktır

FB Başkanı Aziz Yıldırım: Ülkesine büyük hizmetler vermiş değerli iş adamı Ülker'in vefatı nedeniyle kederli ailesine ve yakınlarına sabır diliyorum

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu:" 1940'lı yıllarda üretim yolculuğuna başlayan efsane işadamlarımızdan Ülker, bugün Türkiye'nin en büyük işletmelerinden birisine dönüşen Ülker Grubu ile ülke ekonomisine ve istihdamına çok büyük katkılarda bulunmuştur

İTO Başkanı Murat Yalçıntaş: Milli sermayenin yüz akı oldu. Türk markalarının oluşmasında büyük emeği geçti. Türk sanayisinde rol modeldi.

SP Lideri Mustafa Kamalak: Milletimize yapmış olduğu hizmetler her zaman hayırla anılacaktır.

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi: Sabri Ülker, iş dünyasında örnek alınacak pek çok işe imzasını koymuş başarılı bir işadamıydı. Tüm Ülker camiasına, şahsım, TİM Yönetim Kurulu ve tüm ihracat ailesi adına başsağlığı ve sabır diliyorum.

MÜSİAD Yönetim Kurulu: Türkiye'nin ekonomik kalkınmasına katkıda bulunmanın yanı sıra, gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projeleriyle toplumsal gelişimine yönelik çalışmalarıda hayatı boyunca yürüten Sabri Ülker'e Allah'tan rahmet diliyoruz.

ASKON Genel Başkanı Mustafa Koca: İş dünyamızın duayenlerinden Sabri Ülker, üstün vasıfları ve ilkeleri ile yolumuzu aydınlatmaya devam edecektir. Rabb'imden kendisine bol rahmet diler, yakınlarına sabırlar temenni ederim.

GELECEK NESİLLERE ÖNEMLİ YATIRIM

Sabri Ülker, sosyal sorumluluk projeleriyle ülkemizin toplumsal gelişimine yönelik çalışmalarda da bulundu.MEB ile kurduğu işbirliğiyle ilköğretim okulu, endüstri meslek lisesi, yurt yaptırmanın yanı sıra, kütüphane ve bilgisayar laboratuvarları kurarak, ihtiyacı olan öğrencilere burs desteği sağladı. On binlerce öğrenciye burs vererek eğitime katkı sağladı. Gelecek nesillere daha yaşanır bir Türkiye ve Dünya bırakabilmek için sivil toplum kuruluşlarıyla koordinasyon içinde çalışmanın önemine inanan Sabri Ülker, TEMA Vakfı'nın kurucuları arasında yer aldı.

TEMA'nın, köylerin kalkınmasına yönelik projelerini ilk destekleyen kurumun Ülker olmasını sağladı.

'Onursal Başkan' mesajında böyle seslenmişti...

1920 yılında doğdum. Ülker markasını taşıyan ilk bisküvi üretildiğinde henüz 24 yaşındaydım. Bir zamanlar bizlerden 'genç müteşebbisler' diye söz ederlerdi. Bugün ise çocukların 'bisküvici dedesi' oldum ve bundan çok mutluluk duydum...

Doğduğum yıllar itibariyle kimselerin çocukluğu kolay geçmedi. Bizler savaşları, yıkımları, göçleri gördük. Herkesin güzel bir çocukluk geçirme hakkına sahip olması gerektiğine daha o yıllarda inandım. Bu nedenledir ki, akşam babaların çocuklarına götürebilecekleri bisküvileri, çikolataları, gofretleri üretmenin hazzını her zaman hissettim. Yarım yüzyılı aşkın sanayicilik hayatımda elbette sıkıntılarım da oldu. Ama bugün geriye dönüp baktığımda, hayatımı sadece bir sanayici olarak üretmek, istihdam ve katma değer yaratmak için tatil yapmadan harcamış ve ülkesine 'dünya markası' armağan etmiş biri olarak, bu sıkıntıları hatırlamıyorum. Bunca yıldan bana geriye, huzur ve mutluluk kaldı.

'TÜRKİYE İÇİN ÖNEMLİ HEDEFLER'

....Bundan sonra Ülker için dönülmez hedef, dev dünya markaları arasına girmek ve daha da önemlisi, orada kalmaktır. Doğrusu, içimdeki bu heyecanı ve bu gelişmeyi sadece Ülker için değil, Türkiyemizden çok sayıda firma için taşıyor ve bunu çok arzu ediyorum. Yaşım itibariyle ben sadece Ülker'in değil, pek çok firmanın elverişsiz şartlarda kurulup büyümesine şahit oldum. Kurucularının büyük bir azim ve sabırla büyüttükleri güzide kuruluşlarımızın dünyadaki başarılarını da, Ülker'i izlediğim gibi yakından takip ediyor ve Türkiye adına hem seviniyor hem de gurur duyuyorum.

'BAYRAĞI SİZLER İLERİ TAŞIYIN'

...Ülker'in ülkemize sadece ekonomi alanında değil, 'sosyal' hayatta da katkıda bulunmasına daima özen gösterdim. Eğitim, çevre, sanat, sağlık, spor alanlarında gerçekleştirdiğimiz yatırımlarla üzerimize düşen sosyal vazifeleri de yerine getirmeye çalıştık. Ben, Ülker'in kurucusu olmaktan duyduğum mutluluğun aynısını TEMA'nın kurucusu olmaktan da duyuyorum. Topraklarımıza, sularımıza, çevremize sahip çıkmak vatana sahip çıkmaktır. Eğitim ve spor alanındaki yatırımlarla gençlerimizin geleceğine yatırım yapmanın gereğine inanıyorum. Biz cumhuriyetin nimetleri ile büyüdük. Cumhuriyet sayesinde tahsil yaptık, çalıştık, ekmek paramızı kazandık, fabrikalarımızı çoğalttık, istihdam oluşturduk. Gençlerimizin, çocuklarımızın da Türkiye'nin kıymetini bilmesini, bizlerden aldıkları bayrağı daha da ilerilere taşımasını arzu ediyorum......."

3 kişiden 30 bin kişiye

Nohutçu Han'da sadece 3 kişi ile pötibör bisküvi üretimiyle kurulan Ülker global bir dev haline gelmiş durumda. 30 bin kişiye istihdam sağlayan grubun cirosu 10 milyar TL'yi aşmış durumda. Tam 10 ayrı ülkede ve toplam 54 fabrikada üretim yapılıp 80 ülkeye satılıyor. Sadece gıdada 300 markası bulunan Ülker'in gıda dışındaki yatırımları toptan ticaret, ambalaj, kişisel bakım, doğrudan pazarlama, gayrimenkul ve finans alanlarında toplanıyor.

Mütevazı bir hayat

Sabri Ülker'in iş hayatındaki başarısının ardında özel hayatının da büyük etkisi var. Eşi Güzide Hanım'la mütevazı bir yaşam seçtiler. Sabri Ülker 2010'da, eşi Güzide Ülker'i kaybetti. Ülker, 1980'lerden itibaren Ülker'in üretim çeşitliliğinin zenginleşmesini sağladı. 1983'te BOPP ve oluklu mukavvayı üretim listesine ekletti. Yıldız Holding bünyesinde devam ediyor. Yurtiçi ve yurtdışında toplam 43 fabrikada üretim yapan Yıldız Holding öncü bir kimlik.

Şirketin Tarihçesi

1944: Ülker markalı ilk ürün pötibör üretildi. Ülker, Lüks İdeal, Haylayf, Arı ve Besler gibi köklü markalarla rekabet etmeye başladı.

1965: Ülker Topkapı-Davutpaşa'da açtığı fabrikayla modern üretim tesislerine adım attı.

1970: Çokomilk, Çokomel, Çokonat doğdu.

1972: Ülker ilk kez kendi ismiyle çikolata üretti. O tarihten sonra şirket aynı zamanda çikolata markası da oldu.

1974: Ar-Ge departmanı kuruldu.

1977: Dido markasını ortaya çıkardı.

1980: Ülker Çikolatalı Gofret üretimi başladı.

1986: Ülker Halley ve Ülker Hobby markalarını piyasaya sürdü.

1988: Ülker Albeni ve Metro piyasaya sürüldü.

1994: Ülker ilk kez bisküvi ve çikolata dışımnda, Bizim markasıyla mutfakta kullanılan yemek malzemeleri üretmeye başladı.

2002: 30 yıllık bebek maması markası Hero ile işbirliğine gidildi.

2009: 65. yılını kutladı.

2010: FIBA Dünya Kupası'na sponsor oldu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA