• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Geçmişinizi iyi bilin. Tarihinize sahip çıkın
03 Mart 2011 Perşembe 11:23

'Geçmişinizi iyi bilin. Tarihinize sahip çıkın'

AK Parti Konya İl Gençlik Kolları Başkanı Ahmet İzi ve yönetimi, Selçuk Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdullah Topçuoğlu ile bir araya geldi.
Haziran ayındaki Genel Seçimler’e yönelik hazırlıklarına ara vermeden devam eden AK Parti Konya İl Gençlik Kolları, kültürel ve sosyal faaliyetlerini de aksatmıyor. Hafta sonunda Selçuk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü Genel Sosyoloji ve Metodoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Abdullah Topçuoğlu ile bir araya gelen AK Parti Konya İl Gençlik Kolları Başkan ve yönetimi, hem son 100 yıl hakkında bilgi aldı hem de tarihteki önemli siyasi, sosyal ve ekonomik gelişmelerin dünyanın gidişatına etkilerini ele aldı.

İzi; “Tarih geçmişin şifresi geleceğimizin anahtarı”
Kendileri ile bir araya geldikleri için Abdullah Topçuoğlu’na teşekkür eden AK Parti Konya İl Gençlik Kolları Başkanı Ahmet İzi, yönetim olarak her anlamda bilgi sahibi olması için sosyal ve kültürel etkinlikler yapmaya özen gösterdiklerini dile getirdi. Abdullah Topçuoğlu’nun Türkiye’nin yetiştirdiği önemli akademisyenlerden biri olduğunu söyleyen Başkan İzi; “Sayın Topçuoğlu ile bir araya gelmek, onun bilgi ve birikimlerinden faydalanmak istedik. Bu programın bizlere önemli katkıları olacağına inanıyoruz. Çünkü bugün öğreneceğimiz tarihi bilgiler, bizlerin geleceğimizi şekillendirecek. Tarih, geçmişimizin şifresi geleceğimizin anahtarıdır. Onun için tarihimize önem vermeli ve çok iyi öğrenmeliyiz ki siyaset ve iş yaşamımızda bu bilgiler ışığında kendimizi yönlendirebilelim” ifadelerini kullandı.
Topçuoğlu; “Geçmişinizi iyi öğrenin”
İl Gençlik Kolları başkanına, yönetimine; kendisine ve tarihe gösterdikleri yakın ilgiden dolayı teşekkür eden Selçuk Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdullah Topçuoğlu da geçmiş bilinci ve tarih bilgisinin hayatın her aşamasında kilit rol oynadığını dile getirdi. Topçuoğlu; “Türk toplumu, tarihin her aşamasında vardır var olmaya da devam edecektir. Binlerce yıllık tarihimizi bilmemiz bize çok şey katar. Ondan ders almak, ilham almak ve ona göre hayatımızı şekillendirmek, yapacağımız en iyi iş olmalıdır. Çünkü bunu yaptığınızda göreceksiniz ki geleceğiniz daha iyi daha güzel olacaktır” dedi.

Türkiye’nin son yüzyılını da ele alan Prof. Dr. Abdullah Topçuoğlu, programın devamında 1. Dünya Savaşı’ndan başlayarak Türkiye’nin bugüne gelmesini kendi çerçevesinden değerlendirdi. Birinci Dünya Savaşı’ndan yenik çıkarak İtilaf Devletleri’nin işgaline maruz kalan, daha sonrasında ise Misak – ı Milli sınırlarını korumak için birçok cephede girişilen siyasi ve askeri mücadelelerin Mudanya Mütarekesi ile Lozan Antlaşması sonucunda Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulduğunu hatırlatan Abdullah Topçuoğlu; “1923 ile 1950 arası “Tek Partili Dönem’ olarak kabul ediliyor. 1950’lerde ise ‘Çok Partili Dönem’e girildi. 1990’lı yıllara gelindiğinde ise Türkiye, geçmişinde 3 darbe birden yaşamış oldu. Bu darbeler ile ülkemiz demokrasi adına büyük yaralar aldı. 1997’deki Postmodern Darbe ve 2007’deki E – Muhtıra da yine Türkiye’nin demokrasi tarihine kara bir lekedir” şeklinde konuştu.

Topçuoğlu; “Siyasi iradenin demokrasi mücadelesi takdir edici”
2007’den bugüne kadarki dönemin ise Türk halkının demokrasi açlığını giderme çabalarıyla geçtiğini dile getiren Selçuk Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdullah Topçuoğlu, siyasi iradenin de bu konudaki mücadelesinin takdir verici olduğunu dile getirdi. Gençlik kollarının programı, yönetim kurulu üyelerinin merak ettiklerini Topçuoğlu’na sormaları ile sona erdi.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • “Konut almakta acele edin”
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA