• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
GDOlu Gıdada Kanser Riski
20 Eylül 2012 Perşembe 11:15

GDO'lu Gıdada Kanser Riski

Fransa'daki Caen Üniversitesi'nde 2 yıl süren araştırmaya göre genetiği ile oynanmış gıdalar (GDO) kobaylarda sağlık sorunlarına yol açtı.

Fransa’da bulunan Caen Üniversitesi’nin iki yıl boyunca büyük gizlilikle genetiği ile oynanmış (GDO) besinler üzerine yürüttüğü araştırmanın dehşet verici sonuçları açıklandı.

Üniversiteden bir ekip iki sene boyunca büyük bir gizlilikle kapalı kapılar ardında GDO’lu besinlerin etkileri üzerine bir araştırma yürüttü. 200 fare ile yapılan araştırmalarda, farelerin bir grubu GDO’lu mısır ile diğer bölümü ise genetiği ile oynanmamış gıdalarla beslendi.

13 AY SONRA TÜMÖRLER OLUŞTU

Deneye başlandıktan 13 ay sonra GDO’lu gıdalarla beslenen farelerin vücutlarında ciddi sağlık sorunları görülmeye başlandı. Dişi farelerin memelerinde vücut ağırlıklarının yüzde 25’i oranında tümörler oluştuğu gözlemlendi.

Erkek farelerin ise ağırlıklı olarak karaciğer ve böbreklerinde anormallikler saptandı. Bilim insanları araştırmaya aynı şekilde devam ettirdiklerinde bu semptomların daha da ağırlaştığı görüldü.

Araştırmanın 24’üncü ayına gelindiğinde, GDO’lu gıdalarla beslenen dişi farelerin yüzde 50 ila yüzde 80’inin tümörden etkilendiği görülürken bu oran GDO’suz gıdalarla beslenenlerde yüzde 30’ta kaldı. Ayrıca GDO’lu gıdalarla beslenen farelerde kanserli hücrelerin daha hızlı yayıldığı saptandı.

20 KAT HIZLI İLERLİYOR

GDO’lu gıdalara maruz kalan erkek farelerde, GDO’suz gıdaları tüketen hemcinslerine oranla kanserin 20 kat daha hızlı ilerlediği görüldü.

Dişi farelerde ise GDO’lu gıdalara maruz kalanlarde kanserin, diğerlerine oranla üç kat hızlı yayıldığı saptandı. Kemirgenlerde bir sene insanlarda yaklaşık 40 seneye eşit.

 

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA