• Konya17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Gazze Nuhun Gemisini bekliyor
19 Nisan 2010 Pazartesi 14:07

Gazze Nuh'un Gemisi'ni bekliyor

Gazzeliler Türkiye'den çıkacak yardım gemisini bekliyor.

Filistinli Yazarlar Birliği Dış İlişkiler Temsilcisi gazeteci Eyman Halid, İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı öncülüğünde düzenlenen kampanya çerçevesinde Türkiye'den yola çıkacak yardım gemisini Gazzeliler'in, ''Nuh'un Gemisi'' olarak adlandırdığını belirterek, ''Çünkü bu gemi ulaştığında, Gazze'ye hayat verecek'' dedi.
    

Halit, Konya Anadolu İnsanı Yardım Derneği (AYDER) Merkezi'nde, Konya İHH İnsani Yardım Vakfı Başkanı Hidayet Yılmaz ile düzenlediği basın toplantısında, Filistin'deki son gelişmeleri anlattı.
    

Kuşatma altındaki Gazze'nin sınırlarına Mısır tarafından çelik duvarlar örüldüğünü, insani yardımların engellendiğini ifade eden Halid, Gazze'nin tarihinin en kötü günlerini yaşadığını, Gazze'de 1,5 milyona yakın insan bulunduğunu, günlük 700 araçlık insani yardıma ihtiyacı olduğunu ifade eden Halit, şunları kaydetti:''Ambargolar nedeniyle kente günde yaklaşık 20 araçlık yardım ancak geliyor. Bu yardımlar da insanların ihtiyaçlarını karşılamıyor. Gazze, denizden de kuşatma altında olduğu için balık da avlanamıyor. Tarım alanları da çok sınırlı. Gazze halkı Türkiye'den gelecek yardımları bekliyor. Dünyada, Gazze'ye Türkiye kadar yardım yapan başka bir ülke halkı yok. Türk halkı, gerçeklerin ne olduğunu biliyor, Türk halkı hür, özgür bir halk, iradesi olan bir halk. Bu nedenle Filistin halkı Türk insanını çok seviyor.''
    

Halit, Gazze halkının, İHH İnsani Yardım Vakfı öncülüğünde düzenlenen ''Rotamız Filistin yükümüz insani yardım'' kampanyası kapsamında Gazze'ye deniz yoluyla gelecek olan yardımları dört gözle beklediğini vurgulayarak, ''Gazze'liler gelecek olan yardım gemisini 'Nuh'un Gemisi' olarak adlandırıyor. Çünkü bu gemi ulaştığında, Gazze'ye hayat verecek. Şu anda Gazze, içinde kadın ve çocukların da bulunduğu Guantanamo gibi'' diye konuştu.
 
-''HER EVDE BAŞBAKAN ERDOĞAN RESİMLERİ VE TÜRK BAYRAKLARI ASILI''
 
Türkiye'nin yardımlarının, Filistin halkı tarafından takdirle karşılandığını, insanların Türk halkına karşı büyük sevgi duyduğunu anlatan Halit, şöyle devam etti:''Filistin halkı, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ı gerçek bir lider olarak görüyor. O ki; Türkiye'yi Orta Doğu'da merkez ülke haline getirdi. Filistin için ve Orta Doğu barışı için büyük çabaları var. Filistin halkı onu çok seviyor. Filistin'deki tüm evlerin duvarlarında yardım ve desteklerinden dolayı Başbakan Erdoğan'ın resmi ile Türk bayrakları asılı. Türkiye'ye karşı büyük bir sevgi var. Filistin'deki tüm entellektüel, aydın insanlar Türkiye'ye gelip Türk'lerle tanışmak istiyor.''
    

Hidayet Yılmaz da, İHH tarafından 2 gemi satın alındığını anımsatarak, gemilerin birinin 3 bin 500 ton kapasiteli kuru yük gemisi, diğerinin de yolcu gemisi olduğunu dile getirdi. Yılmaz, ''Yük gemisi ile Gazze'nin ihtiyacı olan demir, çelik, çimento, kuru gıdalar taşınacak. Yolcu gemisi ile de 50 ülkeden parlamenter ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri Gazze'ye ulaştırılacak. Burada amaç, oradaki insanlara yalnız olmadıklarını, onların acılarını paylaştığımız göstermek'' dedi. Yılmaz, gemilerin 15 Mayısta Türkiye'den hareket edeceğini hatırlattı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA