• Konya16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Gazezler Kültür Konağı hizmete açıldı
22 Mart 2016 Salı 13:54

Gazezler Kültür Konağı hizmete açıldı

Meram Belediyesi tarafından restore edilen Şükran Mahallesi’ndeki Gazezler Kültür Konağı düzenlenen törenle hizmete açıldı. Başkan Fatma Toru, “Yeni Türkiye’nin yeni belediyecilik anlayışı ile yenilenen bir Meram için tarihi ve kültürel mirasımızı koruyarak, maziden atiye köprü olan hepimizin Meram için sivil mimari örneği olan yapılarımızı restore ederek şehrimize kazandırıyoruz” dedi.

Açılış törenine Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, Karatay Belediye Başkanı Mehmet Hançerli, Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Önder Kutlu, AK Parti Konya İl Başkan Vekili Mustafa Erkuş, AK Parti Meram İlçe Başkanı Abdülkadir Özöğür, AK Parti Selçuklu İlçe Başkanı Mustafa Hakan Özer, AK Parti Meram İlçe Kadın Kolları Başkanı Sevil Tosunoğlu, AK Parti Meram İlçe Gençlik Kolları Başkanı İsmail Özdemir, AK Parti il ve ilçe teşkilatlarından yöneticiler, kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum teşkilatlarının yöneticileri, meclis üyeleri, muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklâl Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda şehitlerimiz için Kur’an-ı Kerim tilaveti yapıldı.  

gazezler-kultur-konagi-hizmete-acildi--(1).jpg

MEDENİYETİMİZ TARİH BOYUNCA RUHU OLAN ŞEHİRLER İNŞA ETTİ

Konuşmasına Hacı Bayram Veli Hazretleri’nin  ‘İnsan şehri inşa ederken, aslında taşın, toprağın arasında kendisini inşa eder. Gönülde ne var ise, şehir olarak görünür. Gönlü taş olanın şehri taş, gönlü aşk ile dolu olanın şehri gülistan olur’ sözleriyle başlayan Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, “Medeniyetimiz tarih boyunca ruhu olan şehirler inşa etmiştir. Bu topraklar Mevlana’nın dili ile konuşur “Gel”  diye seslenir. Onun için Mevlâna Belh’ten, Muhyiddin-i Arabi Endülüs’ten, Ahi Evran Horasan’dan geldi. Onlar irşad ettiler, birlik kardeşlik tohumları serptiler, kardeşliğin temellerini tesis ettiler, meşakkatli yolu seçtiler, sabır dilediler. Geçmişten beslenip, geleceği inşa etmek, köklü kültürümüzü ihya etmek, gelecek nesillere taşımak boynumuzun borcudur” dedi.

gazezler-kultur-konagi-hizmete-acildi--(2).jpg

SİVİL MİMARİ ÖRNEĞİ YAPILARI RESTORE EDİYORUZ

Şehirleri şehir yapan, farklı ve özel kılan ortak değerimizi, kültür ve tarihi mirasımızı gelecek kuşaklara taşıma gayretinde olduklarını dile getiren Başkan Toru, “40-50 yılın tahribatına uğramış şehirlerimizi onarmak, yeniden inşa etmek sabır ve uzun soluklu bir yürüyüş gerektirir. Yeni Türkiye’nin yeni belediyecilik anlayışı ile yenilenen bir Meram için tarihi ve kültürel mirasımızı koruyarak, maziden atiye köprü olan hepimizin Meram için sivil mimari örneği olan yapılarımızı restore ederek, şehrimize kazandırıyoruz. Şehir hafızası için önem arz edecek mekânlardan açılışını yaptığımız Gazezler Kültür Konağı, 317 metrekare. Daha önce restore edilen zabıta karakolu, muhtarlar derneği binamız, Kosova Camii restorasyonu, geçen ay devraldığımız Mamuriye Mahallemizde bulunan Tantavi Ambarı, Şükran Mahallemizde dönüşümü devam eden alandaki pek çok sivil mimari örneği yapı olmak üzere bu süreçte tarihi ve kültürel mirasımız açısından kıymetli yapıları şehrimize tekrar kazandırmak üzere ekibimizle birlikte seferber olmuş durumdayız” diye konuştu.

gazezler-kultur-konagi-hizmete-acildi--(3).jpg

VATAN SEVGİSİ İMANDAN GELİR

Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, belediye hizmetlerini anlattıktan sonra ülkemizde yaşanan terör hadiseleriyle ilgili olarak şunları söyledi: “Birileri yakıp yıkarken, hendekler kazarken birileri de inşa eder, ihya eder. ‘Hubbul-vatan, minel-iman’ (Vatan sevgisi imandan gelir.) Tarih ateşinde pişen bu milletin kaderi de coğrafyanın kaderi gibi zordur. Bu dev milletin yükü ağırdır, bu ağır yük ile kalkıp doğrulan devi dizginlemeye Allah’ın izni ile kimsenin gücü yetmeyecek. Yılarca bu vatanın öz evlatlarına öz vatanında parya muamelesi yapanlar, tekrar harekete geçtiler. Küresel şiddet ve savaş imparatorluğunun verdiği terör dalgası çevremizi kuşatıyor. Terör örgütleri sadece piyondur. 100 yılık sisteme direnen küresel vesayetle mücadele eden Türkiye birilerini rahatsız etti. Milet olarak asaletimizi, devlet olarak kudretimizi test etmeye kalkanlar er geç kaybedecektir.”

gazezler-kultur-konagi-hizmete-acildi--(4).jpg

MAZİMİZDEN GÜÇ VE KUVVET ALIYORUZ

Tarih kokan bir binayı Konya’ya kazandırdığı için Meram Belediye Başkanı Fatma Toru’ya teşekkür eden AK Parti Meram İlçe Başkanı Abdülkadir Özöğür ise, “Bu bina bizim millet olarak belirlemiş olduğumuz hedeflere giden ve bunun için temel oluşturan bir bina olduğu için çok önemli. Bizim 2023 hedeflerimiz var, 2053 ve 2071 hedeflerimiz var. Bu tarihler sıradan tarihler değildir, her birinin ayrı bir anlamı vardır. İstikbali daha iyi anlayabilmek için mazimize bakmak gerekir. Mazimizden güç ve kuvvet almak gerekiyor. Bizim tarihimiz Osmanlıyla, Selçukluyla, İslâm kültürüyle yoğrulmuş, ecdadımızın kanlarıyla; Türküyde, Kürdüyle, Lazıyla bu coğrafyada yaşamış olan insanların birlik ve beraberliğiyle bu topraklar bize vatan edilmiştir. Biz de çocuklarımıza, evlatlarımıza bu tarihi kültürü aşılamak zorundayız” diye konuştu.

Protokol konuşmaların ardından yapılan dua ile Gazezler Kültür Konağının açılışı gerçekleştirildi. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Yıldız'dan Sade'ye ziyaret
  • Körfez ülkeleri iş adamları Konya'yı geziyor
  • Konya dahil 15 ilde FETÖ operasyonu: 12 gözaltı
  • Suğla Tarım Meslek Lisesine belediye araç hibe etti
  • Konya'da "10 numara yağ" operasyonu

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA