• Konya10 °C

Hamdi Bağcı

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Gazeteciler Neden Göz Altına Alınıyor?

04 Mart 2011 17:17

 

Bugünlerde tartışılan en önemli konuların başında zannediyorum Ergenekon Davası kapsamında bazı gazetecilerin gözaltına alınması geliyor. AB, Avrupa Komisyonu, ABD ve birçok ülkeden, gazeteciler sendikasından, dünya basın örgütlerinden bu göz altılarla ilgili eleştirici açıklamalar yapıldı. Başbakan ise “bu yargının tasarrufudur bize kimse fatura kesmesin” dedi. Dedi ama peki kime kesilecek bu fatura doğrusu ben anlamadım.

Konuya şu açılardan bakmamız gerekiyor. Neticede biz de gazeteciyiz ve bu gözaltılar bir gazeteci olarak beni tedirgin etmektedir. Çünkü bugün o gazetecinin haber yapma ya da haberle ilişiği dava konusu edilirse yarın bizlerde aynı duruma maruz kalabiliriz ve bu konuda gazetecilere yapılan bu göz altıları tasvip etmemizin imkânı yoktur.  Gazetecinin özgür hareket edebilmesi sadece kendisi ile ilgili değil, toplumun haber alma özgürlüğü ile de ilgilidir. Ve gazeteciler gözaltına alınırken aslında toplumun haber alma özgürlüğü de baskı altına alınmış olmaktadır.

Bu gözaltına alınan gazeteciler neye isnat ile gözaltına alınmıştır, suçlamalarda neler vardır? Gözaltına alınan gazeteciler bir suç mu işlemiştir? Bir örgüte mi üyedirler? Bizim bilmediğimiz nedir? Yoksa yaptıkları haberler ile ilgili bir gözaltı süreci mi yaşanmaktadır kamuoyuna açıklanmalıdır.  

Gözaltı süreci ve nihayetinde açılırsa dava çok hızlı bir şekilde görülmeli ve dava ile ilgili kişisel suçlama var mı?  Yoksa basın özgürlüğü mü kısıtlanıyor? Bizlere mutlaka gösterilmeli, kamuoyunun vicdanı rahatlatılmalıdır.

Her gazeteci bir gün kendisinin de yaptığı haberlerden dolayı suçlanabileceğini bilerek bu olaylara tepki göstermelidir.

Elbette hiçbir gazetecinin gazeteci olması onun suç işleyebilme özgürlüğünü oluşturmaz. Biz bunun biliyor ve kabul ediyoruz ama neticede bugün görünen birçok alanda birçok bilinmezin var olduğudur?   

Neticede konu hassas bir konu, bu Ergenekon Davası nereye gidiyor, nasıl bir boyut alıyor doğrusu anlayamıyorum. Bir sulandırma mı söz konusu? Birçok gözaltı işlemi uygulanarak birileri davayı manipüle mi etmektedir doğrusu merak ediyorum?

Milliyet Muhabiri Nedim Şener neye istinaden gözaltına alındı? Suçu nedir? Ben şahsen bunları merak ediyorum. Bir örgüte mi üye, bir illegal örgüte destek mi olmuş, nedir, niye gözaltı şimdi? Şimdiye kadar niye beklendi? Birileri yine seçime gidilirken farklı manipülasyonlarla mı karşımıza çıkıyorlar?

Şu duruma bakar mısınız? Bir tarafta PKK ile ilgili her türlü haberler yapılabiliyor, her türlü propaganda yapılabiliyor, adamlar bazı illerde vergi topluyor, yol kesiyor, rahatça eşkıyalık yapıyor. Kimsenin ses çıkardığı yok ama karşımıza bir Ergenekon diye dava çıkarıldı bir sürü insan bu davaya istinaden tutuklanıyor. Biz elbette Ergenekon konusunda hep davanın yanında yer aldık, mutlaka bu konuda gerekli adımların atılması gerektiğini savunduk ama şimdi olaylara bakarken inanınız bu davanın bir neticeye vardırılabileceğine inanmamaya başladım. Bu kadar tutuklama, bu kadar gazete manşeti, haber, manipülasyon tam anlamıyla davayı içinden çıkılamaz bir hale getirmiştir. Belki birileri bunun böyle olmasını istiyor bilmiyorum.

Neticede Türkiye bu Ergenekon Davası ile ilgili daha doyurucu, net bir dava süreci beklemekteydi ama sanki öyle olmuyor gibi. Hükümete yakın olan gazeteler bu konuda bir sürü belge yayınlıyor ama dava bir adım bile ilerlemiyor. PKK almış başını gidiyor, adamlar her türlü rahatlığı edinmiş durumda, BTP açık açık ülkeyi tehdit ediyor, dava açan yok. Ama Ergenekon konusunda her gün yeni gözaltılar yapılıyor. Kaç kişi şimdi gözaltında bilmiyorum ama her halde binlerce kişi desek yanlış söylemiş olmayız. Bu dava süreçleri bir an önce bitirilmelidir ama bitmemektedir, bitirilmemektedir.  

Bu konu sulandırılıyor kaygısı şu anda oluşmuştur.

Ayrıca bu kadar insan sonunda beraat ederse hepimizin vicdanında bir rahatsızlık oluşmayacak mıdır? Doğrusu ben kendimi ne hâkim ne savcı yerine koyuyorum, şartlar ne olursa olsun mahkemenin suçsuz ilan ettiği bir kişiye suçlu diyemem, öyle olunca da bu insanlar dava sonunda beraat ederlerse ne olacak? Devlet bu insanlara bir sürü tazminat ödemek zorunda kalmayacak mı? Ak Partiden beklenen bu değil, Ak Parti daha adil bir yargılama sürecini oluşturmalıdır. Şu gazetecilerin niye gözaltına alındığı bir kere net bir şekilde açıklanmalıdır. Mesafe kat ediyoruz dediğimiz bir süreçte bütün kazanımlarımız yerle bir mi olacak? Ülke yine demokratikleşme yolunda yorgun ve bitkin mi düşecek? Polis dövenlerin, askere silah sıkanların elini kolunu sallayarak gezdiği bir ortamda Ergenekon davası ile ilgili gazeteciler gözaltına alınıyor. Bunun açıklaması olmalı ama net ve inandırıcı olmalı.

Neticede eğer savcılarımız polislerimiz biraz da Yüksekova’da, Şırnak’ta, Hakkâri’de görev yapmalı, yüzlerce insanın döve döve linç etmek istedikleri polis ile ilgili bir girişimde bulunmalıdır.

Ergenekon ya da Balyoz fark etmiyor, ülkede yaşananlar linç haline dönüştürülmeden yürütülmeli ve ülkemiz sıkıntılarından kurtularak ileriye bakmalıdır. Basit gözaltılar ile bu olaylar manipüle edilmeden bir neticeye varılmalıdır?

Hem de behemehâl bu davalar neticelenmelidir... Şu gazeteciler ile ilgili gözaltılar ile ilgili ise net açıklamalar bir an önce yapılmalı ve kamu vicdanı rahatlatılmalıdır.    

 

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da fuhuş operasyonu
  • Konya'da cip takla attı: 1 ölü, 2 yaralı
  • Afganistan'da bombalı saldırı! Onlarca ölü var
  • "Zam olmaması için çalışıyoruz"
  • Konya’da Ramazan coşkusu başladı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA