• Konya14 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Gazeteciler Cemiyetinde Değişim zamanı
29 Nisan 2010 Perşembe 00:08

Gazeteciler Cemiyetinde Değişim zamanı

TGC'nin 28-29 Nisan'daki genel kuruluna katılacak olan 'Değişim Grubu' üyeleri, yeni bir anlayışla gazetecilere sosyal, kültürel, mesleki ve hukuki alanlarda destek vermeyi amaçlıyor
  Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Genel Kurul'a hazırlanıyor. 28-29 Nisan tarihlerinde yapılacak olan genel kurulda, uzun zamandır çalışmalarını yürüten ve "DeğişimGrubu" adı altında birleşen cemiyet üyeleri, bir bildiri hazırlayarak seçime start verdiler. 28 Nisan Çarşamba günü başlayacak genel kurulun ikinci gününde, 29 Nisan Perşembe günü saat 09.00-17.00 saatleri arasında oy kullanılacak.DeğişimGrubu üyeleri, tüm cemiyet üyelerini 'Cemiyet'e sahip çıkmaya ve oy kullanmaya davet ediyorlar.

NEDEN "DEĞİŞİM"

Grup, 'değişim' adını almasının gerekçelerinden bazılarını şöyle sıraladı:

"ÇünküTürkiyeGazeteciler Cemiyeti, yıllardan bu yanadeğişmeyenisimler ve zihniyet yüzünden her alanda erozyona uğradı. Üyeler için hiçbir şey yapılmaz oldu, bundan dolayı TGC ile üyeler arasındaki bağlar kopma noktasına gelmiş durumda. Üyeler, adeta TGC'nin yerini unuttu. TGC'de yönetimin neredeyse tamamına yakını, artık mesleği bırakmış isimlerden oluşmaya başladı. TGC'nin vurdumduymazlığı yüzünden kamuoyundaki etkinliği, giderek azaldı. Bu durum, hem Cemiyet'i, hem mesleği, hem de bireysel olarak gazetecileri olumsuz etkiledi. Her kurumdan bir meslektaşımızın yer alacağı bir anlayış ile yola çıkıyoruz.Yenidenmeslektaşlarımıza "elinizi taşın altına koyun" diyoruz.Yenidengüçlü birdeğişimiçin omuz omuza verelim."

Grup, ayrıca yönetime gelmeleri halinde TBMM'de sayıları 20'ye yakın olan gazeteci milletvekilleri ile bağlantı kurarak meslektaşlarının sorunlarını çözmeyi de amaçlıyor. Grup Basın İlan Kurumu'ndan verilen paranın tamamını üyeleri için kullanacağını da duyurdu.

İşte çalışma programı

•Emekli üyelerimizden mesleğini devam ettirmek isteyenlere, bu imkan telif karşılığı sunulacak. Bunun için Bizim Gazete daha da güçlendirilecek.

•Basın Dispanseri hemyenileştirilecek, hem de geliştirilecek ve üyelerinsağlıksorunlarının çözüm noktası haline getirilecek.

•Herhangi bir nedenden işsiz kalan meslektaşlarımıza hem hukuki destek verilecek, hem de iş bulması için bir "iş havuzu" oluşturulması için adımlar atılacak.

•İşsizlik fonu güçlendirilecek, işsiz kalan arkadaşlarımıza bu fondan anlamlı destek sağlanacak.

•Basınözgürlüğükonusundagerekli düzenlemelerin yapılması noktasında adımlar atılacak.

•Sahada görev yapan meslektaşlarımızın zaman zaman çeşitli kurumlarla karşı karşıya gelmesine neden olan uygulamalarınyenidendüzenlenmesi için girişimde bulunacak.

DEĞİŞİM GRUBU'NUN ADAY LİSTESİ

Türkiye Gazeteciler Cemiyetinin (TGC) bugün başlayan Genel Kuruluna ''DeğişimGrubu'' olarak katılan üyelerin aday listesi açıklandı.

Nuh Albayrak, CelalToprak, Ünal Tanık, Cengiz Kahraman'dan oluşan ''DeğişimGrubu'' sekretaryasından yapılan yazılı açıklamaya göre, TGC'nin Yönetim Kurulu aday listesi, Nuh Albayrak, Ünal Tanık, Celal Toprak, Ali Akkuş, Abdulhamit Avşar, Soner Can, Kemal Çiftçi, Mahmut Övür, Cengiz Kahraman, Zeki Gümüş, Kadir Demirel'den oluşuyor.

''DeğişimGrubu''nun ''Balotaj Kurulu''nda Sadi Özdemir, Sevinç Yeşiltaş, Bekir Aydın, Turan Bozkurt, Perihan Çakıroğlu, Hasan Sarıçiçek, Mehmet Nuri Yardım, İlhan Süzer, Şükrü Disanlı, Filiz Güler, ''Denetim Kurulu''nda Abdullah Nebioğlu, Selçuk Geçer, Bülent Korucu yer alıyor.

Grubun ''Onur Kurulu'', Seçkin Türesay, Orhan Ertanhan, İsrafil Kuralay, Hilmi Bengi, Kasım Öngen, Niyazi Birinci, Burhanettin Keteci, Mehmet Soysal'dan oluşuyor.

AA

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA