• Konya24 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Füze kalkanında kimin istediği oluyor?
07 Kasım 2010 Pazar 11:35

Füze kalkanında kimin istediği oluyor?

Türkiye'nin füze savunma sistemine bazı şartlarla ev sahipliği yapmayı kabul ettiği bildirildi. İşte o şartlar...
NATO'nun gelecek  10 yılına yön verecek olan Stratejik Konsept'in son taslağı 4 Kasım'da tüm müttefiklere ulaştı. Son taslakta ayrıca Türkiye'nin istediğigibi İran, Suriye gibi ülkeler tehdit tanımlaması içerisine alınmadı.

TÜRKİYE'DEN ŞARTLI EVET

Sabah gazetesinden Duygu Güvenç'in haberine göre, Ankara, füze savunma sistemine tüm sınırlarını kapsaması vecephe ülkesi olmayacağı koşuluylaev sahipliği yapmaya "evet" dedi.

Bir önceki Stratejik Konsept'e göredahakısa olmakla beraber daha kapsayıcı taslak ışığında Çankaya Köşkü dün, NATOiçin kritikbir buluşmayaev sahipliği yaptı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başkanlığındaki toplantıya Başbakan Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Org. Işık Koşaner, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül katıldı. Köşk'te son taslak masaya yatırılırken, 15 Kasım'akadar sürecek olan müzakerelerde müttefikler arasında uzlaşmanın sağlanamaması halinde Türkiye'yi Lizbon'da Erdoğan'ın temsil etmesi ele alındı. Zirvede büyük bir kriz beklemeyen Ankara'yı bu aşamada Gül'ün temsil etmesi bekleniyor. Füzelerin nereye konuçlandırılacağı ve sayıları ise dahasonra kararlaştırılacak.

FÜZE SAVUNMA SİSTEMİ: Türkiye'nin de aralarında bulunduğu bazı ülkelerin füze savunma sistemine ait donanımaev sahipliği yapmasında mutabakat sağlandı. Türkiye, tüm sınırlarını kapsaması koşuluyla vecephe ülkesi olmayacağını belirterek sistemin parçalarına ev sahipliği yapmaya "evet" dedi.

TERÖR TANIMI: NATO'nungelecek 10 yılında da enönemli tehditlerdenbiriolarak yer aldı. Terörün tüm NATO ülkeleriiçin tehdit olduğunu belirten bir metin üzerinde uzlaşma sağlandı.

TEHDİT ALGISI: Türkiye'nin itirazları sonucunda herhangibir ülkenin adı spesifikolarak vurgulanmadı. Onun yerine "nükleer silahların yayılmasına öncülük yapan, istikrarsız, düşmanca tutum içerisinde, konvansiyonel silah birikimi yapan, kendini yönetme kabiliyeti olmayan aktörler" tanımı kullanıldı.

RUSYA'YLA MUTABAKAT

NATO-AB İŞBİRLİĞİ:
Bu konuda Türkiye vetosunu sürdürüyor. 11 sayfalık belgede NATO-ABişbirliğine 3 ayrı paragraf ayrılıyor. AB'nin NATO imkan ve yeteneklerini kullanacağı operasyonlarda karar mekanizmasında yeralmak isteyen Ankara, iş birliği ifadelerine "hayır" demese de, ortak operasyonlarda söz sahibiolmak istediğini belirtiyor.

RUSYA'YLA İLİŞKİ: NATO-Rusya işbirliği konusunda mutabakat sağlandı. Rusya'nın füze savunma sisteminde yer alıp almayacağı isedahasonra belli olacak.


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA