• Konya19 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Futbol stadı olmayan tek il isyan etti!
25 Mayıs 2014 Pazar 14:22

Futbol stadı olmayan tek il isyan etti!

Hakkari'de bir süre önce yıkılan şehir stadının yerine halen yeni bir stat yapılmayacak olması, tesissiz kalan Hakkari spor camiasının tepkisini çekti. Statsız kalan ildeki 40 spor kulübü bir araya gelerek bu durumu protesto etti.

Hakkari Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanı Mahmut Aşkan Hakkari'de önemli bir tarihçesi olup manevi değeri kendileri için yüksek şehir stadının yıkıldığını, yerine herhangi bir alternatif stat veya proje geliştirilmediğini belirterek bu durumu protesto etmek için toplandıklarını söyledi.

Hakkari Zapspor futbolcusu Sinan Dayan ise, 'Olimpiyatlara da aday olan ülkemizde son dönemde sportif tesisler konusunda bir atılım var. Bu bağlamda Hakkari'de de üç önemli spor tesisi yapılacaktı. Emektar şehir stadımız yıkılırken ihalesi yapılan yeni tesisin nerede yapılacağı anlaşılamamıştır. Yapımı planlanan futbol sahasının, spor salonunun ve havuzun yeri tamamen tesadüfe bırakılmıştır. Bilgi almak için Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü'ne her gidişimizde farklı bilgilendirildik' dedi.

Stat yeri mahkemelik

Mevcut planda spor salonu ve yüzme havuzu, yıkılan futbol sahasının yerine yapılacak. Yeni futbol stadının yeriyse henüz belli değil. Merzan Mahallesi'nde bulunan ve SGK'ya ait olan arazinin stat yapımı için küçük olduğu anlaşılırken kulüpler spor salonu ve yüzme havuzunun buraya, yeni stadınsa eskisinin yerine dikilmesini talep ediyor. Lakin eski stadın yerinin de mahkemelik olması nedeniyle Gençlik Spor İl Müdürlüğü'nün buraya yeni stat dikmesi şu anda mümkün değil.

'Saha ne zaman yapılacak?'

Kısa vadede bir stat yapılması mümkün görünmezken durumu protesto eden kulüpler ortak basın bildirisinde yetkililere şu soruları yönelttiler:

'1. Halen mahkeme sürecinde olan ve belki de onay çıkmayacak bir arazi üzerine hangi mantıkla planlar kurulmuş ve projeler yapılmıştır?

2. Bu tesislerin yapımı ve ihale sonrasında Hakkari'deki spor camiasından yetkilileri en azından fikir alışverişinde bulunmak üzere niçin bir kez bile toplanmadı?

3. Yıllar boyunca tüm Hakkâri'nin hemen hemen faaliyetini sırtlayan ve emektar futbol sahamız ve spor salonumuz niçin apar topar kimseye haber verilmeden yıkılmıştır. En azından spor camiasının da katılımıyla bir törenle ilk kazma vurulmaz mıydı?

4. İhalesi yapılmış ve sonuçlanmış Genel Müdürlükten onaylanmış bir ihale ve proje üzerinde bu aşamada nasıl değişiklik yapılabilir, eklemeler, çıkarmalar nasıl yapılabilir?

5. Hiçbir planlama yapmadan ve ileriki müsabakalar düşünülmeden tüm spor alanlarını yıktıktan sonra halen yerleri bile belli olmayan tesisler yapılana kadar ileriki spor müsabakaları nerde nasıl yapılacaktır? Acaba bu yıkım kademe kademe yapılamaz mıydı? Genel Müdürlük bunun için ikna edilemez miydi?

 

6. En çok merak edilen soruyu soruyoruz. Futbol sahası, spor salonu ve yüzme havuzu tam olarak nerde yapılacaktır? Ne zaman sonuçlanacaktır?'

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA