• Konya3 °C

Lokman Koyuncuoğlu

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Futbol devrimine ramak kaldı

01 Mayıs 2012 18:48

Pazartesi, Türk futbolu açısından tarihi bir gündü. Türkiye Futbol Federasyonu 3 Temmuz tarihinden beri devam eden süreçle ilgili karar verdi.

İnternet medyası ve sosyal medyadaki yorumlara bakarsanız, dağ fare doğurdu. Ne olduğu tam belli olmayan bir karar verildi. Aslında tam karar da verildi de denemez. Şöyle olursa şöyle olabilir, şu teşebbüs etmeye teşebbüs ettiyse şu olur gibi, garip cümlelerle dolu ilginç bir karar toplantısı yapıldı.

Aslında bu kadar gecikmesinde farklı bir karar çıkması da beklenmiyordu ama anlaşılmaz bir durumun ortaya konmasını da sanırım kimse beklemiyordu.

Bu konuda geçen yıl en çok mağduriyete uğramış kulüplerin başında şüphesiz Konyaspor geliyor. Her ne kadar futbol olarak geçen yıl bekleneni ortaya koymasa da, Konyaspor’un tüm bu gelişmelerden ciddi bir kayba uğradığı çok açık. Şehrin ve kulübün beklentisi de bu yönde açıkçası.
Bakalım nasıl bir sonuç çıkacak? Demek kolay tabi ama bu gidişle herhangi bir sonuç çıkacak gibi görünmüyor. Geriye Konyaspor’un Bank Asya’da ilk ikiye girerek ya da play off oynayıp, süper lige çıkması kalıyor.

Bu hafta Adanaspor’u yenip Konyaspor’un bu şansı çok yükseltmesi mümkündü. Ancak son dört haftadır devam eden, Konya’da maç kazanamama hastalığı bu hafta da devam edince artık iş son iki maça kaldı.

Doğrusunu söylemek gerekirse Konya kamuoyu, bu yıl küme düşmeden geçecek bir yılı Konyaspor için yeterli görecekken, Süper Lig’e direk çıkma ihtimali bu kadarken yakınken bunu becerememek üzüyor, hayıflanma sebebi o.
Konya’daki son maçlar hariç, hep haddini bilerek, rakibe göre sakin bir oyun planı ortaya koyan Konyaspor, Süper Lig havasına biraz erken girince art arda puanlar kaybetmeye başladı.

Aslında transfer yapmadan geçen bir sezonda alt yapıdan yetenekli futbolcularla mantıklı futbol ortaya koyan ve rakiplerinden ortalama 15-20 milyon lira eksik bütçeyle takım kuran Konyaspor, çirkinliğin zirveye çıktığı Türkiye liglerinin gerçekten tek örnek takımıdır.

Bana kalırsa Konyaspor’un bu yılki futbol modeli Türkiye liglerine örnek olmalı. Hatta daha ötesi Türkiye’nin yeni dönem spor felsefesinin temelini Konyaspor oluşturmalı.

Bu kadar genç nüfusu olan bir ülke yabancı ve devşirme sporcularla başarı kazanacaksa, bence kazanmasın. Sanayi de yerli üretim derken, sporda da yerlilik bu dönemin temel söylemi olmalı. Yabancı sporcu çeşni olabilir sadece, kesinlikle çoğunluk olmamalı.

Adanaspor maçının kaybı Konyaspor için bence beklenen bir sonuçtu. Ancak Türkiye’nin yeni dönem sporuna örnek teşkil edecek takım olan Konyaspor, eğer süper lige çıkarsa, ülkemizde futbol baronları fena halde çatlayacaklardır. Konyaspor için süper lige çıkmak sadece Konya için mutluluk değil, Türkiye’de futbol statükosunun da yıkılması gerçekten yep yeni bir dönemin başlaması demektir. Bu anlamda bile tüm yerli düşünce merkezleri bu başarıya kucak açmalı, desteklemelidir.

 

 

 

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA