• Konya2 °C

Lokman Koyuncuoğlu

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Fuhuş çetesi, Aselsan, TÜKİAD ve Haberkonya

23 Ocak 2008 Çarşamba 19:31
Ocak ayı bir yılın değerlendirmesinin yapıldığı, işletmelerin bilançolarının kesinleştiği aydır. Bu günlerde gelecek yılla ilgili hesaplarda yapılır. Bir bakıma yıl iyi başlarsa öyle gider denir. Ocak ayının bu günlerinde Konya neler yaşıyor şöyle bir bakalım isterseniz.

1- Konya polisi yılın ilk ayında oldukça önemli başarılara attığı imzayla, 2008 için de iyi mesajlar verdi. Özellikle Asayiş şubesinin yaptığı operasyonlar Konya’da yaşayan herkes için iyi haberlerdi. Yılın ilk günlerinde 2007 senesinin en karmaşık cinayeti olan, PTT memuru cinayeti çözüldü. Burada en ince detaylardan yola çıkarak, Konya’ya faili meçhul cinayeti olmayan bir yıl yaşattıkları için tüm ekip, alkışı hak ediyor. Yine aynı birimin Konya’nın gizli tehlikesi olan “Fuhuş Çetesi”ni çökertip, pek de kimsenin tahmin edemeyeceği 100 kadar yabancı uyruklu kadını sınır dışı etmeleri başka bir iyi haberdi.
Konya’nın suç ve cinayet oranlarında dünya ortalamasının çok gerilerinde olması ise daha sonra çok uzunca paylaşmamız gereken önemli bir sosyal konu.

2- Sanayide dünyanın pek çok yerine önemli otomobil parçaları üretmesiyle bilinen Konya Sanayicisi, artık Ulusal Savunma Sanayine de göz kırpıyor. Ak Parti Konya milletvekili Mustafa Kabakçının girişimiyle başlatılan bu savunma sanayine üretim yapma projesi yakın zamanda meyvelerini verecek gibi görünüyor. Geçtiğimiz hafta 80 kadar Konyalı sanayicinin Roketsan ve ASELSAN’da incelemelerde bulunması bu işin tahmin edildiği gibi geçici bir heves olmadığını gösteriyor. O gün Konyalı sanayicilere önemli brifingler veren yetkililerin Konya’dan beklentisi de oldukça yüksek olmuş. Olağan işler dışında Konya’yı savunma sanayi projesine yönlendiren Mustafa Kabakçı daha ilk günlerden nasıl bir vekil olacağını göstermiş oldu.

3-Bir tarım kenti olan Konya’nın nitelikli ürünler konusunda yaşadığı sıkıntıyı en iyi bilenlerden biri de “Pınar Kuruyemiş” firmasının sahibi Hasan Hüseyin Karapınar’dır. Kendi iş koluyla ilgili sıkıntıları aşmakta mevzuatları geçemeyen H.Hüseyin Bey sonunda Türkiye’deki 300 kadar meslektaşını örgütleyerek TÜKİAD (Tüm Kuruyemişçi işadamları Derneği)”ni kurdu. Hafta sonu gerçekleşen programla da derneğin kurucu genel başkanlığına getirildi. Yani Türkiye’deki tüm kuruyemişçilerin başkanı bundan sonra Konya’dan H. Hüseyin Karapınar.

Kuruluş gerekçesini açıklayan Karapınar şunları söylüyor “ İmalatçı ve toptancı 300 kadar kuruyemişçi üyemiz var. Türkiye’de kuruyemişçilerin bir üst çatısı yoktu, her hangi bir STK’ya da ait değildik. Türkiye’nin özellikle AB tarım tarama sürecinde çok önemli mevzuat değişikleri olacak. Tarım Bakanlığı bu uygulamaları yapmakta zorlanıyor, yerinden problemleri çözmeleri zor oluyor. Onlara bu konuda yardımcı olup yol göstereceğiz.”

Dünya nüfusunun sadece %10’unun kuruyemişle tanıştığını ise hiç bilmiyordum. Türkiye’nin tarım potansiyelinin bu yöne kanalize edilmesi halinde nasıl bir ekonomik güç olacak düşünebiliyor musunuz? Tabi bunların pek çoğu Ankara merkezli olsa da Konyalı bir başkan tarafından yürütülecek. İstanbul dükalığı bu konuda ne der bilinmez; ama o meşhur fındık reklamını hatırlatabiliriz.

4- Haberkonya.com sitesi sessiz sedasız yükselişini sürdürüyor.Herhangi bir iddia içinde olmadan, Konya’nın en çok okunan ilk üç haber sitesi olma özelliğini sürdürüyor. Bu, diğer haber sitelerinin hem ekonomik hem de personel anlamında harcamaları göz önüne alındığında başka bir anlam kazanıyor. Yeni yazarlarla “yerli” bir bakış açısıyla önemli kaynaklara referans olan Haberkonya, Konya’nın kazanımı olmaya devam ediyor.

Mevlana diyor ki; Kaza geldi mi gözümüzü örter de aklımız, ayağı baştan fark edemez.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA