• Konya19 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Fransaya karşı Türkiyenin yanındayız
24 Aralık 2011 Cumartesi 19:40

'Fransa'ya karşı Türkiye'nin yanındayız'

Fetvaları ve bizzat meydanlara inerek verdiği vaazlarıyla Tunus, Mısır ve Libya'daki rejimlerin çökmesinde büyük bir rol oynayan
Fetvaları ve bizzat meydanlara inerek verdiği vaazlarıyla Tunus, Mısır ve Libya'daki rejimlerin çökmesinde büyük bir rol oynayan Mısırlı ünlü din adamı Şeyh Yusuf el Karadavi, Ermeni soykırımı iddialarını mecliste kabul eden Fransa'ya karşı Türkiye'nin yanında yer aldıklarını söyledi
Katar'daki İmam Muhammed bin Abdulvahab Camii'nde verdiği hutbede tüm Müslümanları Türkiye'nin yanında yer almaya da çağırdı.

İslam dininin bir şehirdeki sokak hayvanlarını öldürmeyi dahi yasakladığını belirten Karadavi, böyle bir dine mensup insanların hiç kimseyi topraklarından sürmesinin ya da katletmesinin mümkün olmadığını vurguladı.

Fransa Parlamentosu'nun aldığı 'Ermeni soykırımını reddedenlere bir yıl hapis ve ağır para cezası'nı şiddetle kınadığını belirten Şeyh Karadavi, meclisler yerine tarihçilerin işi olan bu kararın tamamen manipülasyon olduğunun altını çizdi. Karadavi, Ermeni iddialarıyla ilgili olarak Fransa'nın yalan söylediğine de işaret etti.

Suudi Arabistan Kralı Abdullah'ın 'Körfez İşbirliği Konseyi'nin Avrupa Birliği benzeri bir teşkilata bürünmesi çağrısını desteklediğini de anlatan Karadavi, tarihte birbirini katleden Avrupalıların bugün ekonomik ve siyasi bir birlik oluşturabildiklerini, İslam ülkelerinin de benzer bir birlikler kurmaları gerektiğine vurgu yaptı.

Mısır'daki gelişmeler konusunda da konuşan Karadavi, her ferdin bir şeye evet ya da hayır deme hakkı olduğunu ancak insanların kamunun zararına olabilecek eylemlerden kaçınması gerektiğini de belirterek Tahrir Meydanı'ndaki olayların bir an önce sona ermesi gerektiğini de ifade etti.

Beşer Esed rejiminin artık fiilen sona erdiğini de anlatan Karadavi, aynı şekilde Irak Başbakanı Nuri el Maliki'nin diktatörlük hesapları peşinde olduğunu Ehli Sünnet ve'l- cemaat fikrini ortadan kaldırmaya çalıştığını da söyledi.

Herhangi bir hareket ya da gruba üye olmayan Karadavi'nin verdiği vaazlar tüm Arap dünyasında çok yakından takip ediliyor.

Cihan

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Usta: "Gazi ve şehit ailelerimizin yanındayız"
  • Hadimioğlu: "Anma programındayız"
  • Konuk: "Mekanı cennet olsun"
  • Angı: "Recep ve Şabanı bize mübarek kıl"
  • Etyemez: "Mekanı cennet olsun"

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA