• Konya16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Fransa’da Müslümanlar ayaklandı
04 Mayıs 2010 Salı 17:36

Fransa’da Müslümanlar ayaklandı

Fransada Ehali El-Cumhuriyye Hareketi, ezilen Müslümanların haklarını aramak için protesto eylemi gerçekleştirdi.Grup, yaşanan zulme karşı dünyayı hareket etmeye çağırdı...
Belçika’dan sonra peçeyi yasaklamaya hazırlanan ikinci Avrupa ülkesi Fransa’da Müslümanlar, maruz kaldıkları baskı ve eylemleri protesto etti. Ehali El-Cumhuriyye Hareketi’nin düzenlediği gösteride Müslümanların Fransa’da cinayete kurban gitseler dahi haklarının aranmadığı, ibadetlerini diledikleri gibi yapamadıkları dile getirildi. Hareketin sözcüsü Fransa resmi makamlarından işlenen cinayetleri soruşturmasını, tüm dünyadan da bu zulme karşı hareket etmesini talep etti.

Fransa’daki “Ehali El-Cumhuriyye” Hareketi Paris ve diğer Fransa şehirlerinde dün (Pazartesi günü) Fransız makamlarının ve halkının Müslümanlara karşı ırkçı uygulamalarını kınamak için bir protesto düzenledi.

Gösterilere katılanlar, ülkedeki Müslümanları hedef alan ırkçı saldırılar karşısındaki siyasi ve basın suskunluğuna da tepki gösterdi. Ardından da dini ibadetlerini özgürce eda edebilme ve işlenmiş ırkçı suçlar hakkında soruşturma açılmasını talep etti.

Hareketin resmi sözcüsü Yusuf Bosmah, Müslümanları hedef alan ırkçılığa karşı dünyayı hareket etmeye çağırdı. Fransa’da dini ibadetleri özgürce yapabilme hakkı talep etti. Irkçı tüm olguları eleştiren Bosmah ırkçı cinayetlerin de soruşturulmasını istedi.

Ehali El-Cumhuriyye’nin sözcüsü işi esnasında 6 Yahudi tarafından öldürüldüğü halde Fransız yetkililerin hakkını aramak için hiçbir girişimde bulunmadığı bir Müslümana dikkat çekerek hareketlerinin Fransa’da ırkçılık adına olan her şeye karşı olduğunu açıkladı.

Dışişleri bakanı endişeli

Öte yandan Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner ülkesinin nikabın yasaklanması içim hazırlanan yasa tasarısı nedeniyle dünya çapında eleştirilere maruz kalacağından duyduğu endişeyi dile getirdi. Kouchner bu endişesini bakanlar kurulunda dile getirdiğini beyan etti.

Europe 1’e yaptığı açıklamalarda dışişleri bakanı şöyle dedi: “Amerika dini özgürlüklere bağlı. Kesinlikle bizim hatamızı ispatlamak isteyen bazı sivil Amerikan örgütleri ve kurumları olacaktır. Aynı şekilde Danimarka ve Hollanda gibi bazı Avrupa ülkeleri de itiraz ettiklerini açıklayacaktır.”

Kouchner ülkesinin bir grup İslam ülkesinin de eleştirisine maruz kalacağına işaret ederek bu ülkelere Pakistan ve Türkiye’yi örnek gösterdi.

Fransa Hükümeti peçeyi yasaklamak için plan kuruyor. Bu husustaki kanun tasarısını 19 Mayıs’ta yani Millet Meclisi önümüzdeki Temmuz ayında incelemeye almadan önce meclise sunmayı düşünüyor. Bu tasarıya göre peçe giyen kadın 150 Euro, giymeye zorlayan kişi de 1 yıl hapis ve 15 bin Euro para cezasına çarptırılacak.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi
  • Cinayet sanığı kuzen: Tüfek yere düşüp ateş aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA